اخبار ضد و نقیص از اردوگاه اشرف در عراق

اردوگاه اشرف
Image caption اردوگاه اشرف - عکس از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران

منابع خبری نزدیک به "سازمان مجاهدین خلق"، نیروهای نظامی عراق را به بدرفتاری با ساکنان اردوگاه اشرف متهم کرده اند اما مقامات عراقی این اتهام را رد می کنند.

رسانه ها و گروه های نزدیک به سازمان مجاهدین خلق ایران می گویند نیروهای نظامی عراق اردوگاه اشرف را که بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای این سازمان در آن سکونت دارند، از روز جمعه ۲۳ اسفند محاصره کرده اند و از ورود کامیون های حامل تدارکات و سوخت به این اردوگاه جلوگیری می کنند.

دبیرخانه "شورای ملی مقاومت ایران" در پاریس، با انتشار بیانیه ای اقدامات نیروهای عراقی را با ملاقات اخیر رئیس جمهوری این کشور با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران مرتبط دانسته است.

اما مقامات عراقی این اتهامات را تکذیب و اعضای سازمان مجاهدین را به "حمله تبلیغاتی علیه حکومت عراق" متهم می کنند.

دفتر موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق، روز دوشنبه ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که دولت این کشور همچنان دسترسی ساکنان اردوگاه اشرف را به مایحتاج انسانی تسهیل می کند و به تعهدات بین المللی در این باره پایبند است.

در این بیانیه همچنین آمده است: "مسئولیت نقض قوانین عراق یا تلاش برای انجام فعالیت علیه دولت عراق، از جمله تبلیغ علیه آن، به عهده ساکنان اردوگاه اشرف است".

دفتر مشاور امنیت ملی عراق در بیانیه خود نوشته است که مساحت اردوگاه اشرف حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع و از نیاز حدود ۳۴۰۰ ساکن آن بیشتر است.

در این اطلاعیه وجود محدودیت برای ورود به اروگاه تلویحا پذیرفته شده، اما علت آن به ضرورت های امنیتی و لزوم بررسی کامل هویت مراجعه کنندگان نسبت داده شده است.

در اطلاعیه دفتر آقای ربیعی هرگونه بدرفتاری یا ضرب و شتم ساکنان اردوگاه اشرف توسط نیروهای عراقی تکذیب شده است.

این در حالی است که دبیرخانه شورای ملی مقاومت می گوید یک افسر عراقی روز دوشنبه (۱۵ مارس) دو تن از ساکنان اردوگاه را در محل در ورودی آن مورد ضرب و شتم قرار داده و کوشیده است آنها را بازداشت کند.

به گفته این دبیرخانه، اقدام افسر مذکور با ممانعت نیروهای آمریکایی حاضر مواجه شده است.

شورای ملی مقاومت از دولت آمریکا خواسته که فورا برای ممانعت از وقوع یک "فاجعه انسانی" مداخله کند و مسئولیت حفاظت از اردوگاه اشرف را به نیروهای ارتش آمریکا باز گرداند.

کنترل اردوگاه اشرف از زمان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ تا اواخر تابستان گذشته در دست نیروهای آمریکایی بود و پس از آن به نیروهای عراقی واگذار شد.

اردوگاه اشرف در شرق استان دیاله که هم مرز ایران است واقع شده است.

ایران بارها از مقام های عراقی خواسته است تا ساکنان این اردوگاه را که اعضای سازمان مجاهدین خلق هستند از عراق اخراج کند یا به ایران تحویل دهد.

مطالب مرتبط