بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه ۲۷ اسفند

تیتر اول ها

پاسخ رییس مجلس به نامه رییس جمهور عنوان اصلی بیش تر روزنامه های صبح امروز است. آفتاب یزد این خبر را با تیتر لاریجانی نامه احمدی نژاد را بایگانی کرد منعکس کرده و اعتماد با عنوان بزرگ آقای رییس جمهور نامه شما اقدامی ندارد، اعتماد ملی در عنوان اصلی خود از قول علی لاریجانی نوشته آخرين اعتراض رئيس‌جمهور بيشتر به طنز شباهت دارد و دنیای اقتصاد پاسخ به اخطار احمدی نژاد را تیتر اصلی خود قرار داده است. مردم سالاری با عنوان اخطار رییس جمهور وجاهت قانونی ندارد این گزارش را در صدر مطالب خود آورده است. سرمایه نیز در تیتر اصلی خود نوشته آقای رییس جمهور اخطارتان وجاهت قانونی ندارد، و ایران با تیتر ادب، قانون و منطق زیر پای سیاست نظرات مخالف با نامه رییس مجلس را منعکس کرده است.

کیهان تنها روزنامه صبح است که خبر داده در آخرین لحظات دیشب مجلس با رعایت نظر شورای نگهبان ایرادهای بودجه 88 را اصلاح کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر بیست طرح بزرگ صنعتي و معدني براي توسعه استان کردستان تصويب مي شود گزارش سفر رییس جمهور احمدی نژاد را در بالای صفحه اول خود آورده و رسالت نیز با تیتر کردستان یک پارچه به استقبال احمدی نژاد رفت به همین خبر پرداخته است.

گزیده مقالات

پاسخ به نامه رییس جمهور

حمید رضا برادران شرکا در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته در ارتباط با اخطار قانون اساسی رئیس جمهوری و پاسخ رئیس مجلس درباره روند تصویب بودجه 88 به یک نکته مهم باید توجه داشت که بودجه طبق قوانین موجود (قانون اساسی، برنامه و بودجه و آیین نامه داخلی مجلس) در حال طی کردن مراحل قانونی است، بنابراین حتی اگر رئیس جمهوری ایراد یا اعتراضی نسبت به تصویب بودجه داشته باشد می تواند این اعتراضات را عنوان کرده و مجلس نیز پاسخگوی آن باشد.

رییس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این مقاله توجه داده که علاوه بر تذکر قانون اساسی باید تذکری هم درباره نادیده گرفتن اهداف برنامه چهارم به دولت داده می شد.

در انتهای این مقاله تاکید شده که علاوه بر لایحه هدفمند کردن یارانه ها در مورد خود بودجه 88 هم باید به نکته مهم دیگری توجه داشت . دولت باید بودجه را با توجه به شرایط بحران جهانی به ترتیبی تنظیم کند که با انعطاف کامل بتوان در برابر نوسان های بازار نفت اقتصاد کشور را محافظت کند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته اين برنامه چهارم و سند چشم‌انداز چيست كه احتمال تخطي مجلس از آن، رئيس‌جمهور را تا اين حد نگران كرده است و بر همين اساس، تذكري براي مجلس مي‌فرستد كه از نظر بسياري از حقوقدانان، فاقد استحكام حقوقي مي‌باشد؟ آيا اين برنامه، اخيرا به جمع مقدسات پيوسته است؟

سردبیر آفتاب یزد تاکید کرده براساس احكام برنامه چهارم - كه ناگهانتا اين حد مقدس شده است- رئيس‌جمهورهمه ساله بايستي در زماني مشخص، عملكرد يكساله دولت خود براي رسيدن به اهداف برنامه رابه مجلس ارائه نمايد.‌آيا حتي يكبار در دوره مسئوليت احمدي‌نژاد، اين حكم برنامه چهارم اجرا شده است؟آيا تاكيدات قانوني در خصوص زمان تقديم لايحه بودجه به مجلس، در تقديم چهارلايحه بودجه دولت احمدي‌نژاد، رعايت شده است؟

در ادامه مقاله آمده رفتار و گفتار بعضي از حاميان دولت نهم در سه سال گذشته نشان مي‌داد كه اقدامات و اظهارات احمدي‌نژاد، به مهم‌ترين ميزان الاعمال براي عده‌اي از آنها تبديل شده است.اكنون به نظر مي‌رسد سران دولت نيز دچار همين توهم شده‌اند و لذا هرگونه مخالفت با مطالبات خود را برنمي‌تابند. دريك كلام، ظاهرا از نظر مسئولان دولتي، جديدترين كتاب مقدس، احكام و اقوالي است كه مورد تاييد سران دولت نهم مي‌باشد و هرگونه تخطي از آن، هـمـچـون شكستن حرمت كتاب‌هاي مقدس، موجب عصبانيت مي‌شود!

محمد رضا تاج الدینی در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته تذكر و اخطار رئيس‌جمهور به هيچ‌وجه مبناي قانوني و حقوقي ندارد و ايشان نبايد اين تذكر را صادر مي‌كرد. آقاي رئيس‌جمهور شايد به دو دليل اخطار داده‌اند؛ يا اينكه مصوبه مجلس را برخلا‌ف قانون اساسي ارزيابي كرده‌اند كه به نظر مي‌رسد بررسي اين اشكالا‌ت بر عهده شوراي نگهبان قانون اساسي است كه مصوبه مجلس را منطبق بر قانون اساسي بدانند يا نه، يا اينكه علت اصلي اخطار را در تغيير لا‌يحه پيشنهادي دولت و عدم تامين نظر دولت ديده‌اند كه به نظر مي‌‌رسد در اين رابطه هم اخطار رئيس‌جمهور وارد نيست.

به نوشته نماینده تبریز مجلس طبق قانون اساسي و آيين‌نامه داخلي خود اين اختيار را دارد كه بودجه را تصويب كند يا نكند. مثلا‌ در حذف ماده 31 الحاقي بودجه - هدفمند كردن يارانه‌ها - كه شاه‌بيت اختلا‌ف دولت و مجلس است، در خود مجلس عده‌اي موافق بودند و عده‌اي مخالف اما سرانجام اين ماده حذف شد

در ادامه این مقاله آمده در هر موضوعي موافق و مخالف وجود دارد اما نظر پاياني را قانون مصوب مجلس مشخص مي‌كند. نكته دوم هم این که پاسخ آقاي لا‌ريجاني به رئيس‌جمهور پاسخ مهمي است؛ فارغ از محتوا و ماهيت، دفاع از جايگاه حقوقي و قانوني مجلس است. پاسخی که مجلس را آرام كرد؛ و پاياني بر اين ماجراي حقوقي گذاشت.

رسالت در سرمقاله خود نوشته نامه رئيس جمهور به رئيس مجلس در خصوص عدم رعايت قانون اساسي در تصويب بودجه سال 88 قابل تامل است . اولين سوالي كه در ذهن پديد مي‌آيد اين است كه شوراي نگهبان وظيفه اصلي عدم مغايرت قوانين با قانون اساسي را دارد و رئيس‌جمهور چنين وظيفه‌‌اي را ندارد اما اصل 113 قانون اساسي رئيس جمهور را به عنوان مجري قانون اساسي مي‌شناسد و حداقل او مي‌تواند اخطار دهد كه قانون اساسي رعايت نشده اما نظر و داوري نهايي به عهده شوراي نگهبان است.

به نوشته سردبیر رسالت برخي مطالبي كه رئيس جمهور در اين نامه مطرح كرده است در نگاه اول بديهي به نظر مي‌رسد و نيازي به چون و چرا نيست و حتي در تفسير شوراي نگهبان از اصل 52 قانون اساسي همين معنا تصريح شده است كه لايحه بودجه بايد همچنان «لايحه» باقي بماند و تصويب آن به صورت طرح ممكن نيست .

کاظم انبارلوئی تاکید کرده طي سه دهه گذشته نمايندگان مجلس تصورشان براين بود كه منظور از «بررسي و تصويب » در اصل 52 اين است كه مجلس مجاز به هرگونه دخل و تصرف در اعداد و ارقام بودجه است.

عطالله مهاجرانی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته نامه اخطار قانون اساسي رئيس‌جمهور به رئيس مجلس بدون وجاهت قانوني و بي‌اعتبار و به تعبير نايب رئيس مجلس شتابزده بوده است. پاسخ رئيس مجلس درست معكوس اخطارنامه رئيس‌جمهور متني دقيق، حقوقي، فني و نيز همراه با ظرافت سياسي و هوشمندي و طنزي رندانه بود؛ همه نشانه‌هاي استفاده از مشاوران كارآمد در حوزه‌هاي مربوطه.

اخطاريه رئيس‌جمهور به خوبي نشان مي‌دهد كه ايشان از مشاوران توانا و مناسب بهره نمي‌گيرند. شايد به نظرات معاونت حقوقي و امور مجلس خودشان هم چنان كه بايد توجهي ندارند، كه اگر داشتند چنين محصولي به بار نمي‌آمد.

وزیر پیشین ارشاد در ادامه مقاله خود آورده يكم: آقاي رئيس‌جمهور به خوبي و بار‌ها ثابت كرده‌اند كه شتابزده‌اند. نمونه بي‌سابقه‌اش در سفر امارات، اعلا‌م كردند كه ايران براي برقراري رابطه با مصر آماده است، و لو همان فردا صبح! وزير خارجه مصر در پاسخ ايشان ابراز داشت كه رابطه نياز به مقدماتي دارد كه هنوز انجام نشده است! از همان روز اعلا‌م آمادگي براي برقراري رابطه تا به امروز يك سال و نيم مي‌گذرد و هنوز در مرحله مقدمات مقدماتيم و البته مصر هم تا توانست در منافع منطقه‌اي آمريكا و اسرائيل ذوب شد.

در ادامه این مقاله آمده شتابزدگي در اعلا‌م اخطار قانون اساسي از همان سطر اول نامه پيداست. ايشان به قانوني درباره وظايف رياست‌جمهوري استناد كرده‌اند كه از بن تغيير يافته است و در يك كلا‌م رئيس‌جمهور ديگر مسوول تنظيم روابط سه قوه نيست. علا‌وه برآن دولت بودجه را با تاخير چهل روزه به مجلس تقديم كرد كه اين ديگر ضد شتابزدگي است.

آمدن خاتمی

حسين کرمانپور در سرمقاله صدای عدالت نوشته ‏ زماني که آقاي خاتمي اعلام کرد که "يا او مي‌آيد و يا ميرحسين موسوي"، هرگز تصور نمي کرد اين "يا" به سادگي تبديل به "و" شود و هم او بيايد و هم موسوي! جبهه اصولگرا تصور مي‌کرد که جناح به اصطلاح، اصلاح‌طلب، در فکر بازي پيچيده‌اي است اما زهي خيال باطل که هيچ پيچيدگي در کار نيست و هر آنچه در حال وقوع است، حلقه‌اي است که با منش و روش سيد محمد خاتمي درگيري محض دارد.

به نوشته این روزنامه اخلاق سياسي محمد خاتمي توانست در دهه سوم انقلاب، موسوي دهه اول را به ميدان بکشاند. موسوي بيش از آنکه در ميان مردم به سياست و فرهنگ شناخته شده باشد، با دو خاطره زبانزد است: اول توانايي او در چرخاندن ارابه اقتصادي کشور، علي رغم جنگ و بمباران و تحريم‌هاي کلان و منقبض و دوم تشر تاريخي رهبر فقيد انقلاب به او به خاطر کناره‌گيري‌اش از نخست وزيري به واسطه اختلافاتي که با رييس جمهور وقت داشت.

در ادامه مقاله صدای عدالت آمده خاتمي اما در مقام يک سياست‌مدار، همچنان اخلاق‌مدار است. فرهنگي است و البته بازي‌هاي سياسي را هم به خوبي فراگرفته است.

قیمت گذاری دستوری

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد با عنوان قیمت گذاری در آستانه نوروز نوشته از گذشته، نوروز زمانی مناسب برای سفر به شمار می‌رفت. این امر در سال‌های اخیر که درآمد سرانه مردم ایران به مدد رشد قیمت نفت افزایش یافته، به شکل جدی‌تر و در ابعادی وسیع‌تر دنبال می‌شود. در روزهای اخیر سیاست دولت و دستگاه‌های تبلیغی وابسته، به انحاي مختلف این ایده را ترویج می‌کنند که هدف سیاست‌گذاران، تثبیت قیمت خدمات حمل‌و‌نقل یعنی تثبیت قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی این نوع سیاست‌گذاری، انعکاس دیگری از ذهنیتی است که در سال‌های گذشته به بهانه‌های مختلفی چون کاهش تورم یا پیگیری عدالت، دخالت در مکانیزم قیمت‌ها را دنبال نمود.همان منطق در این مساله نیز به شکل مخالفت با افزایش قیمت خدمات حمل‌و‌نقل بروز کرده است. در کوتاه مدت موجب می‌شود تا قیمت آن کالا افزایش یابد. همین امر در مورد خدمات نیز صادق است. اگر به هر دلیل تقاضای مردم برای سفر افزایش یافته و امکان افزایش عرضه متناسب با این افزایش تقاضا وجود ندارد، واکنش طبیعی این است که قیمت‌ها به نحوی اصلاح شود که بازار تسویه گردد.

در آستانه نوروز

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در آستانه بهار و سال نو هستيم و باز تکاپوي اسفند ماه و خريدهاي شب عيد و جوش و خروش خلق براي پاکيزگي، نوشدگي وتر و تازگي، تمامي ايران به استقبال بهار و نوروز مي رود، برنامه هاي رسمي رسانه ها نيز همسو با مردم نظم ونسق جديدي مي يابد و از حلول يک روح تازه خبر مي دهد گويي شور و شوقي زائدالوصف به پيکره بي رمق ايرانيان تزريق مي شود.

سرمقاله این روزنامه افزوده اما همه اينها سويه ظاهري نوروز و به استقبال بهار وسال نو رفتن است، اما در باطن کلا ن شهرها و به ويژه تهران با يک لا يه زيرين و نه چندان خوشايند نيز وجود دارد که ما را با سوال و پرسش هاي جدي مواجه مي سازد.

در ادامه مقاله مردم سالاری آمده وقتي به زباله ها و محيط هاي نه چندان دلچسب نيز بر مي خوريم و انگشت حسرت به دندان مي گزم که چرا در اين محيط ها هنوز بوي بهار به مشام نمي خورد، وقتي مجموعه ظروف يک بار مصرف را به شکل انبوه در جويها مي بينم وخسته مي شوم از اين جماعت مصرف زده ظاهرا شهر نشين که هر چند به نظر مي آيد هنوز در انديشه وجه آييني (آييني) نوروز و سال نو هستند و به شکل توده هاي فشرده از اين مغازه به مغازه ديگري مي روند تا کفش و کلا هي براي خود خريده يا بچه هاي خسته و کوفته اي که دست در دست مادران و پدران (رنگ پريده) از اين سو به آن سومي شوند، تا لباسي نو و اسباب بازي تازه اي از والدين خود هديه بگيرند و اما باز هم مي گويم اين همه قضيه نيست. به نظر مي رسد روح حاکم بر نوروز و سنت هاي ديرين فرسوده شده است و آن چه بر جاي مانده تنها پوسته اي از آن سنت هاي زنده دلا نه و پر شور و شوق است.