11:17 گرينويچ - چهارشنبه 18 مارس 2009 - 28 اسفند 1387

اسد آماده میانجیگری میان ایران و غرب است

سوریه در مجامع بین المللی از حامیان ایران بوده و از حقوق هسته ای ایران دفاع کرده است

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه درمصاحبه با روزنامه ایتالیایی لا رپوبلیکا از آمادگی خود برای ایفای نقش میانجی میان ایران وکشورهای غربی خبر داد.

آقای اسد گفت اگر کشورهای غربی طرح معین و مشخصی برای ارائه به دولت ایران داشته باشند، او حاضر است به عنوان میانجی عمل کند.

رئیس جمهوری سوریه در مورد "نفوذ" ایران در عراق به لا رپوبلیکا گفت: "نفوذ اگر بر پایه احترام متقابل باشد،امر منفی به شمار نمی رود."

او تاکید کرد نفوذ با دخالت تفاوت دارد.

روابط ایران و سوریه پس از انقلاب ۱۳۵۷ همواره روندی رو به رشد داشته است. دو کشور این همکاری ها را "استراتژیک" می خوانند اگر چه برخی مقام های سوری، هر از چندگاهی تاکید می کنند که سیاست های سوریه با ایران تفاوت دارد.

گفتگو با حسن هاشمیان تحلیل گر مسائل خاورمیانه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای اسد در این مصاحبه گفت: "تا کنون تنها از من دعوت شده تا نقش میانجی را به عهده بگیرم و من مشتاق به ایفای چنین نقشی هستم اما این کافی نیست."

او افزود: "آنچه ما فاقد آن هستیم، وجود یک طرح و برنامه، قواعد مشخص و معین و مکانیسم ارائه آن به ایران است."

رئیس جمهوری سوریه در این گفتگو اشاره ای به مناقشه بر سر برنامه هسته ای ایران نداشته است. کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای متهم می کنند اما ایران این اتهام را رد می کند و می گوید طبق قوانین بین المللی، این کشور حق دارد برای مصارف صلح آمیز، از انرژی هسته ای استفاده کند.

تاکید ایران بر این مساله و فعالیت های این کشور در زمینه غنی سازی اورانیوم با واکنش شورای امنیت سازمان ملل رو به رو شده و این شورا طی چند قطعنامه، تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده است.

مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا و همچنین با کشورهای پنج به علاوه یک بر سر برنامه هسته ای ایران تا کنون نتیجه ای به بار نیاورده و این مذاکرات مدتهاست که متوقف مانده است.

بشار اسد گفتگو میان طرفین برای حل این مناقشه را ضروری دانسته و گفته است هر نوع تلاش برای مهار یک کشور منجر به تقویت آن می شود.

سوریه در مجامع بین المللی از حامیان ایران بوده و از حقوق هسته ای ایران دفاع کرده است.

سوریه تحت رهبری حافظ اسد، پدر رئیس جمهوری فعلی، در زمان جنگ ایران و عراق، تنها کشور عربی بود که تا پایان جنگ در کنار ایران ماند و از این کشور حمایت کرد.

بشار اسد در این مصاحبه همچنین گام اولیه دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را مثبت ارزیابی کرده است. او از آقای اوباما به خاطر تعهداتش در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق و بستن زندان گوانتانامو ستایش به عمل آورده اما افزوده "هنوز زود است تا بگوئیم این یک نقطه عطف است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.