سلطانیه: بدون پیش شرط با ایران مذاکره کنید

Image caption آقای سلطانیه بر همکاری ایران با آژانس تاکید کرده است

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان آن شد که کشورهای غربی، به حق ایران برای داشتن برنامه هسته ای، احترام بگذارند.

آقای سلطانیه در وین، مقر این آژانس گفت: "اگر این کشورها بدون پیش شرط با ایران مذاکره کنند، احتمال به دست آمدن یک دستاورد در باره برنامه هسته ای ایران وجود خواهد داشت."

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هنوز سیاست های جدید خود در قبال ایران را اعلام نکرده اما دولت جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین این کشور خواهان آن بود که ایران پیش از شروع مذاکرات، فعالیت های غنی سازی خود را به حالت تعلیق در آورد.

ایران با این خواسته مخالفت می کند و غنی سازی را حق خود طبق قوانین بین المللی می داند.

تعلیق غنی سازی، از خواسته های شورای امنیت سازمان ملل از ایران است. این شورا طی چند قطعنامه، ایران را به دلیل اصرار بر این مساله، مورد تحریم هایی قرار داده است.

به هر حال به نظر می رسد دولت جدید آمریکا سیاست جدیدی در قبال ایران پیش بگیرد. آقای اوباما وعده داده بود که در صورت پیروزی، با ایران وارد دیپلماسی بدون واسطه خواهد شد.

پاسخ به بریتانیا

در همین حال مقام های ایرانی اظهارات روز گذشته نخست وزیر بریتانیا را متناقض توصیف کرده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا طی سخنانی بر حق ایران در برخورداری از فن آوری هسته ای در قالب ضوابط بین المللی تاکید کرد اما از ایران خواست تا در برابر دریافت کمک از جامعه بین المللی برای استفاده موثر از فن آوری صلح آمیز هسته ای در زمینه تولید برق، برنامه خود در زمینه غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد.

مقام های ایرانی در واکنش به این اظهارات، سخنان نخست وزیر بریتانیا را مملو از تناقض خوانده اند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: "نخست وزیر بریتانیا از یک سو بر حق توسعه انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز تاکید می کند و از سوی دیگر می گوید که برنامه هسته ای جاری ایران غیر قابل قبول است."

آقای قشقاوی تاکید کرده که ایران آماده گفتگوی بدون پیش شرط است.

آقای سلطانیه نیز گفت که بریتانیا باید رویکردی واقعگرایانه نسبت به ایران به عوض صدور بیانیه های تکراری در پیش بگیرد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزوده که بریتانیا تنها یک گزینه در پیش دارد و آن هم کنار آمدن با واقعیات جدید است.

آقای سلطانیه گفته است که واقعیت این است که ایران کاملا به "ان پی تی" (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) متعهد است و با آژانس همکاری کاملی دارد.

آقای براون در سخنان روز گذشته خود دولت ایران را تشویق کرده بود تا پیشنهاد باراک اوباما را برای مذاکره بپذیرد و درخواست چین، روسیه و قدرت های بزرگ اروپایی برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در زمینه توقف غنی سازی اورانیوم را قبول کند.

مطالب مرتبط