ایران خواستار همکاری با کره در بازسازی افغانستان شد

راهسازی در افغانستان
Image caption ایران خواستار مشارکت با کره در بازسازی افغانستان شده است

به منظور کمک به ثبات افغانستان، ایران خواستار همکاری کره در اجرای طرح های مشترک در آن کشور شده است.

روز چهارشنبه، 18 مارس (28 اسفند)، سفارت ایران در سئول، پایتخت کره جنوبی، اعلام داشت که محمد مهدی آخوند زاده، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، پیشنهاد کرده است که به منظور کمک به برقراری ثبات و آرامش در افغانستان، ایران و کره جنوبی طرح هایی را به طور مشترک در افغانستان اجرا کنند.

آقای آخوند زاده که همراه با رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی به سئول سفر کرده، در ملاقات با یو میونگ هوان، وزیر خارجه کره جنوبی، اجرای چنین طرح هایی را برای بهبود شرایط اقتصادی افغانستان مفید دانست.

وی گفت که پیشرفت اقتصادی در مناطق اطراف ایران، به خصوص کشورهای عراق و افغانستان، باعث کاهش فعالیت و اقدامات تروریستی می شود.

معاون وزارت امور خارجه ایران دراین ملاقات اظهار داشت که با توجه به اینکه دبیرکل کنونی سازمان ملل متحد اهل کره جنوبی است، این کشور می تواند نقش موثرتری را در فعالیت های سازمان ملل برای تقویت صلح و ثبات منطقه ایفا کند.

وی گفت که ایران نیز آمادگی همکاری با کره جنوبی در این زمینه را دارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - وزیر امور خارجه کره جنوبی از پیشنهاد همکاری دو کشور در اجرای طرح های مشترک در کشورهای ثالث، به خصوص افغانستان استقبال کرد.

براساس این گزارش، حجم مبادلات تجاری ایران و کره جنوبی در سال 2008 به حدود 10 میلیارد دلار رسید و دو کشور انتظار دارند این رقم در سال جاری افزایش یابد.

در خبری دیگر در زمینه مشارکت ایران در بازسازی افغانستان، به نقل از وزیر تجارت و صنایع افغانستان نقل شده که پروژه های ایرانی در افغانستان از کیفیت بالایی برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وحیدالله شهرانی، وزیر تجارت افغانستان، در مراسم امضای قرار داد صدور اتومبیل های ساخت ایران به افغانستان که روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت که ایران به بازسازی و نوسازی این کشور کمک بسیاری کرده است.

در همین مراسم، فداحسین مالکی، سفیر ایران در افغانستان، گفت که از ظرفیت مبادلات تجاری بین دو کشور به طور کامل بهره برداری نشده و امکان گسترش روابط در این زمینه وجود دارد.

وی به خصوص بر استفاده افغانستان از امکانات بندری چابهار تاکید کرد و همچنین گفت که ایران آمادگی ارائه تسهیلات بانکی برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور را دارد.

مطالب مرتبط