دسکوتو: آمریکا چهره ای شیطانی از ایران ترسیم می کند

دسکوتو و احمدی نژاد در تهران
Image caption دسکوتو آمریکا را به پردازش تصویری زشت از احمدی نژاد متهم کرده است

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمریکا را به ترسیم چهره ای شیطانی از دولت ایران در جهان متهم کرده است.

میگوئل دسکوتو بروکمان، دیپلمات نیکاراگوئه ای و رئیس دوره ای مجمع عمومی سازمان ملل، در یک نشست خبری که به اظهار نظر در مورد مسایل مختلف بین المللی اختصاص داشت، حضور خود در اجلاس اخیر سران اکو در تهران را تجربه ای گرانقدر توصیف کرد و گفت که رهبران کشورهای شرکت کننده در این اجلاس احترام خاصی برای ایران قائل بودند.

در اجلاس تهران، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نمایندگی از سوی دبیرکل سازمان ملل حضور داشت.

آقای دسکوتو بروکمان، کشیش سابق کلیسای کاتولیک، از سال 1979 تا 1990 سمت وزیر خارجه را در حکومت چپگرای ساندینیست ها برعهده داشت و در آن زمان به دلیل تخطی از دستور کلیسا در زمینه خودداری روحانیون از دخالت در سیاست از سوی پاپ توبیخ شد.

رئیس دوره ای مجمع عمومی، که به عنوان نماینده دبیرکل سازمان در اجلاس سران اکو در تهران حضور یافته بود، نگرش مقامات اکو در مورد ایران را با دیدگاه آمریکا در این زمینه مقایسه کرد و گفت نحوه برخورد کشورهای منطقه با ایران "با آنچه که متاسفانه در اینجا می شنویم تفاوت بسیار داشت."

وی گفت که ایران به کشورهای همسایه کمک های گسترده ای کرده و از جمله چند میلیون پناهنده افغان سالهاست که در این کشور زندگی می کنند.

رئیس دوره ای مجمع عمومی به انتقاد مقامات و رسانه های گروهی آمریکا از رئیس جمهوری ایران اشاره کرد و گفت "تصور نمی کنم کسی تردیدی داشته باشد که در این بخش از جهان، از احمدی نژاد تصویری شیطانی ساخته و ارائه شده است."

وی افزود که در حالیکه ایالات متحده از مخالفان خود چهره ای منفی ترسیم می کند، همواره به تقدیس دیکتاتورهای تحت حمایت خود در کشورهای مختلف مانند اناستازیو ساموزا، فردیناند مارکوس و اگوستو پینوشه، رهبران سابق نیکاراگوئه، فیلیپین و شیلی اشتغال داشته است.

دیدگاه احمدی نژاد در مورد اسرائیل

از آقای دسکوتو در مورد اظهارات محمود احمدی نژاد در باره لزوم محو اسرائیل، یعنی یکی از کشورهای عضو سازمان ملل، از نقشه جهان سئوال شد.

رئیس مجمع عمومی گفت که "اگر رئیس جمهوری ایران چنین چیزی گفته باشد، باعث تاسف است" اما افزود "البته حرف زدن نمی تواند کسی را بکشد و باید به عمل افراد توجه شود."

Image caption آمریکا و اسرائیل دیدگاههای دسکوتو را تفرقه برانگیز توصیف کرده اند

وی پیشنهاد اخیر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در مورد امکان شرکت ایران در کنفرانس بین المللی امنیت افغانستان را ستود و آن را اظهاراتی "بسیار خوب" توصیف کرد.

در مورد اسرائیل، آقای دسکوتو گفت "من از اسرائیل نفرت ندارم، چه برسد به یهودیان و باید بگویم که آنها در صدر فهرست کسانی قرار دارند که مورد علاقه من هستند اما این نظر مانع از انتقاد من از سیاست های اسرائیل نمی شود."

وی به خصوص عملیات نظامی اخیر اسرائیل در باریکه غزه را که به کشته شدن چند هزار فلسطینی منجر شد مورد نکوهش قرار داده است.

این دیپلمات نیکارگوئه ای که از سوی کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب برای نامزدی ریاست دوره ای مجمع عمومی از سپتامبر سال 2008 تا سپتامبر سال 2009 معرفی و توسط مجمع عمومی به این سمت انتخاب شد، از جمله منتقدان صریح اللهجه سیاست خارجی اسرائیل و آمریکا، به خصوص در دوره جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده بوده است.

آقای دسکوتو در این نشست خبری بار دیگر ایالات متحده را متهم کرد که به جای حمایت از چند جانبه گرایی در عرصه بین المللی، به تکروی گرایش دارد و به عنوان نمونه، تصمیم دولت جورج بوش در دست زدن به عملیات نظامی علیه عراق در سال 2003 را بدون همراهی شورای امنیت یادآور شد.

رئیس مجمع عمومی رای قضات دادگاه کیفری بین المللی در صدور حکم بازداشت بین المللی رئیس جمهوری سودان به اتهام ارتکاب جرائم جنگی در جنگ داخلی دارفور را هم "تاسف آور" توصیف کرد و گفت که اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب خواستار تعویق اجرای این حکم به مدت یک سال شده اند تا در این مدت، به تلاش برای برقراری صلح در دارفور ادامه دهند.

دیدگاه های رئیس دوره ای مجمع عمومی پیش از این با انتقاد دیپلمات های اسرائیلی و آمریکایی مواجه بوده که او را متهم کرده اند به جای تلاش در ایجاد وحدت در میان اعضای سازمان ملل، روشی تفرقه برانگیز را در پیش گرفته و به جای خدمت به پیشبرد اهداف سازمان ملل، از ریاست مجمع عمومی برای تبلیغ مقاصد و نظرات شخصی خود بهره برداری می کند.

مطالب مرتبط