الهام: برابری دیه شخص ثالث زن و مرد از سال جدید

طرح از کمپین یک میلیون امضا
Image caption برابری دیه زن و مرد از جمله خواست های فعالان حقوق زنان ایران است - طرح از کمپین یک میلیون امضا

سخنگوی دولت و وزیر دادگستری ایران می گوید با آغاز سال جدید خورشیدی، دیه زن و مرد که از طریق بیمه شخص ثالث پرداخت می شود، برابر خواهد بود.

غلامحسین الهام روز چهارشنبه ۲۸ اسفند (۱۸ مارس) در حاشیه جلسه هیأت دولت به خبرنگاران گفت: پرداخت برابر دیه زن و مرد از طریق بیمه شخص ثالث از اولویت های وزارت دادگستری در سال ۱۳۸۸ است.

آقای الهام در نخستین روز تیرماه سال ۱۳۸۷ هم از ابلاغ مصوبه دولت مبنی بر اجبار شرکت های بیمه به پرداخت خونبهای برابر به زنان و مردان و همچنین به مسلمانان و غیر مسلمانان خبر داده بود.

وی گفته بود: "شرکت های بیمه درباره بیمه شخص ثالث تعهد دارند خسارت های جانی را بپردازند و تعرفه ‌ای که دریافت می ‌کنند یکسان است و بر این اساس تعهد می ‌کنند خسارت را تا سقف دیه کامل یک مرد بپردازند، خسارات جانی وارده به زنان که بر اساس احکام دادگاه ها، دیه کمتری به آن تعلق می‌ گیرد باید از سوی شرکت های بیمه صرف نظر از جنسیت، دین و مذهب، مطابق تعرفه تعیین شده پرداخت شود، بر این اساس شرکت های بیمه باید مازاد بر حکم دادگاه ها را بر اساس تعهدات خود بدون توجه به زن یا مرد بودن فرد، پرداخت کنند".

وی گفته بود شرکت های بیمه پیش از آن، آمادگی اجرای این مصوبه را نداشتند.

با این حال این مصوبه هنوز هم اجرا نشده و عملی شدن آن به سال آینده خورشیدی موکول شده است.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری، در باره ماهیت مصوبه مذکور به بی بی سی فارسی گفت: "تعبیری که عده ای به عنوان ‘تساوی دیه' از آن می کنند درست نیست. مسئله این است که بیمه ها تاکنون از مسئله نامساوی بودن دیه زن و مرد سوءاستفاده می کردند".

به گفته او بیمه ها هنگام تنظیم قرارداد بیمه، حق بیمه سرنشین را بر اساس دیه مرد حساب می کردند، اما در هنگام بروز تصادف، با استفاده از قانون مجازات اسلامی، دیه زنان را نصف مردان پرداخت می کردند.

آقای احمدی گفت: "با مصوبه دولت، تساوی در دیه به وجود نیامده، بلکه تساوی در قرارداد بیمه افراد به وجود آمده است".

مطالب مرتبط