کلینتون برنامه ای برای ملاقات با ایرانی ها در کنفرانس افغانستان ندارد

هیلاری کلینتون
Image caption معلوم نیست خانم کلینتون و همراهان او دیدار جداگانه ای با ایرانی ها داشته باشند

آمریکا روز چهارشنبه گفت که هیلاری کلینتون وزیر خارجه و همراهان او برنامه ای برای دیدار جداگانه با ایرانی ها در کنفرانس بین المللی 31 مارس در باره افغانستان - البته اگر ایران در آن شرکت کند - ندارند.

رابرت وود سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا کلینتون و همتایان ایرانی او ملاقات خواهند کرد، گفت: "برنامه ای برای گفتگو میان هیات های دو طرف وجود ندارد که من از آن خبر داشته باشم."

اما او افزود که در این کنفرانس تبادل نظر زیادی میان هیات های مختلف انجام خواهد شد و به علاوه احتمال ملاقات مقام های دو کشور را مردود ندانست.

وی گفت: "هر چیزی ممکن است. اما این کنفرانس از آمریکا و ایران فراتر می رود. موضوع آن افغانستان و وضعیت در منطقه است. و ما باید به روی این موضوع تمرکز کنیم."

کلینتون پیشتر در ماه جاری گفت که ایران به کنفرانس بین المللی افغانستان دعوت خواهد شد. این کنفرانس که قرار است در هلند برگزار شود را بان کی مون دبیر کل سازمان ملل افتتاح خواهد کرد.

هرچند سخنگوی وزارت خارجه هلند گفته است که برای ایران دعوتنامه فرستاده است، اما ایران می گوید چنین چیزی دریافت نکرده و تصمیم خود برای شرکت در آن را اعلام نکرده است.

برخی ناظران معتقدند که ایران شاید تا آخرین لحظات پیش از برگزاری کنفرانس در مورد شرکت در آن تصمیم نگیرد.

اسفندیار رحیم مشایی معاون رئیس جمهوری ایران هفته پیش در سفری به اوتاوا در کانادا گفت که دولت او از گفتگوهای دو جانبه با آمریکا و متحدانش درباره افغانستان استقبال می کند اما تاکید کرد که ایران هنوز دعوتنامه رسمی از آمریکا دریافت نکرده است.

بسیاری از تحلیلگران و دیپلمات ها بر این باورند که موضوعی مانند افغانستان می تواند شروع خوبی برای آغاز تماس های ایران و آمریکا باشد.

دولت جدید آمریکا تحت ریاست باراک اوباما می گوید قصد تعامل مستقیم دیپلماتیک با ایران را دارد و گفتگو درباره افغانستان می تواند اولین گام در این جهت باشد.

واشنگتن و تهران منافع مشترکی در افغانستان از جمله ایجاد ثبات در آن کشور و مبارزه با مواد مخدر دارند. ایران از قربانیان عمده قاچاق مواد مخدر از افغانستان است.

تردیدهای ایران

آمریکا تلویحا ایران را تشویق به شرکت در کنفرانس افغانستان در روز 31 مارس کرده است.

خانم کلینتون پیشتر در ماه جاری گفته بود که ایران چندین دلیل خوب برای حضور یافتن در این کنفرانس دارد. وی گفت "ایران همسایه افغانستان است، ایران برای مثال عمیقا نگران وارد شدن مواد مخدر از افغانستان است."

او افزود: "دلایل زیادی هست که ایران علاقه مند (به شرکت در این کنفرانس) باشد. بنابراین آنها دعوت خواهند شد. واضح است که این تصمیم آنهاست که بیایند یا نه."

وی پیشتر نیز گفته بود که ایران می تواند نقشی مفید در تثبیت افغانستان بازی کند و اشاره کرد که مقام های ایرانی در جریان روزهای نخست عملیات برای اخراج طالبان از افغانستان به طور مرتب با آمریکا رایزنی می کردند.

ایران در دماه دسامبر از شرکت در کنفرانسی مشابه درباره افغانستان به میزبانی فرانسه خودداری کرده بود. یکی از اهداف آن کنفرانس تشویق همسایگان افغانستان به ایفای نقشی بزرگتر در ایجاد ثبات در این کشور بود.

ایران آمریکا را مسئول بسیاری از مشکلات افغانستان می داند.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران پس از ابراز تمایل خانم کلینتون برای شرکت ایران در این کنفرانس گفت: "آمریکا باید قبول کند که طی هفت سال گذشته سیاست های غلطی را در افغانستان دنبال کرده است."

به علاوه به نظر می رسد که ایران بهبود روابط با آمریکا را بر وضعیت افغانستان بی تاثیر می داند.

فدا حسین مالکی سفیر ایران در افغانستان روز سه شنبه گفت او حتی مطمئن نیست که کشورش در کنفرانس 31 مارس شرکت کند و او نیز افزود که ایران هنوز دعوتنامه ای دریافت نکرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای مالکی گفت که بهبود روابط ایران با آمریکا هیچ تاثیری بر شورشگری طالبان یا تجارت مواد مخدر در آن کشور نخواهد داشت.

با این حال برخی کارشناسان معتقدند که اختلافات سیاسی ایران و آمریکا مشکلی اساسی برای افغانستان است چرا که مانع می شود تا به نحوی موثر در زمینه مبارزه با مواد مخدر با یکدیگر همکاری کنند.

مطالب مرتبط