نامه خاتمی به میرحسین موسوی

محمد خاتمی و میرحسین موسوی
Image caption میرحسین موسوی بعد از کناره گیری محمد خاتمی از انتخابات، طی نامه ای از دوران هشت ساله ریاست جمهوری او به نیکی یاد کرد

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران در پاسخ به نامه میرحسین موسوی، بر وحدت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده با همراهی مهدی کروبی، دیگر کاندیدای ریاست جمهوری تاکید کرده است.

بعد از انتشار بیانیه کناره گیری محمد خاتمی از انتخابات، میرحسین موسوی آخرین نخست وزیر ایران که نامزد انتخابات ریاست جمهوری است، نامه ای به وی نوشت و آقای خاتمی هم در پاسخ گفت:"بر دوش همه ما و در این مرحله خاص تدبیر و همراهی جنابعالی و برادر بزرگوارمان جناب آقای کروبی در رسیدن به وحدتی که در آن نامه تان به آن اشاره کرده اید، کارساز خواهد بود."

پیش از آنکه آقای موسوی نامزدی خود را در انتخابات اعلام کند، آقای خاتمی گفته بود که بین او و میرحسین موسوی، یک نفر نامزد انتخابات خواهد شد.

او هنگام اعلام نامزدی خود گفت: "متاسفانه مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده اند و در این زمینه تاملاتی دارند".

با اعلام نامزدی آقای موسوی در انتخابات، آقای خاتمی با صدور بیانیه ای از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری کرد.

بعد از انتشار بیانیه کناره گیری آقای خاتمی، که یکی از علل کناره گیری خود را حضور آقای موسوی اعلام کرده بود، آخرین نخست وزیر ایران، به نامه آقای خاتمی پاسخ داد.

آقای موسوی در نامه اش به آقای خاتمی ضمن تمجید از دوران ریاست جمهوری هشت ساله وی نوشت: "بسیار تاسف خورده ام که مخالفان چگونه می توانند نقشی را که در بزنگاهی خطیر از انقلاب اسلامی برای اصلاح طلبی بر عهده گرفتید، نبینند یا موافقان با امید افزایش مطالبات از تاکید بر دستاوردهای بزرگی که داشته اید، چشم پوشی کنند."

آقای موسوی در این نامه بر "وحدت" نیروهای همفکر و همسنگر تاکید کرده که آقای خاتمی نیز با اشاره به نامزدی مهدی کروبی، وحدت را "کارساز" توصیف کرده است.

آقای موسوی روز بیستم اسفند با انتشار بیانیه ای نامزدی خود را در انتخابات اعلام کرد. در این بیانیه آمده بود با توجه به"وضعیت کشور"، "حوادث پیش رو" و "ظرفیت های موجود"، تصمیم گرفته که در انتخابات نامزد شود.

آقای موسوی که در عرصه سیاست ایران، شخصیتی نزدیک به جناح اصلاح طلب شناخته می شود، پس از آن که دوره زمامداری خود را به عنوان آخرین نخست وزیر ایران به پایان رساند، نوعی انزوای سیاسی را برگزید و کمتر در مورد مسائل بحث برانگیز کشور اظهار نظر می کرد.

او به رغم درخواست نیروهای موسوم به جناح چپ، در انتخابات سال ۱۳۷۶ که به پیروزی آقای خاتمی انجامید و همچنین در سال ۱۳۸۴ که آقای احمدی نژاد به ریاست جمهوری برگزیده شد، در انتخابات حضور نیافت.

غیر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس و دبیرکل حزب اعتماد ملی نیز نامزدی خود را برای ریاست جمهوری سال آینده ایران اعلام کرده است.

مطالب مرتبط