بازداشت برگزارکنندگان مراسم تحویل سال در مقابل زندان اوین

پلیس

مأموران پلیس امنیتی ایران گروهی از فعالان دانشجویی و اعضای خانواده های دانشجویان زندانی را که قصد داشتند مراسم تحویل سال نو را در مقابل زندان اوین برگزار کنند، بازداشت کرده اند.

عبدالله مؤمنی سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت به بی بی سی فارسی گفت: "این عده در حالی بازداشت شدند که می خواستند مانند سال های گذشته، لحظه تحویل سال را در اعتراض به روند حبس فعالان سیاسی و برای قدردانی از این فعالان، مقابل زندان اوین بگذرانند".

آقای مؤمنی تعداد بازداشت شدگان را بین ده تا پانزده تن اعلام کرد و گفت: "تعدادی از اعضای شورای تهران دفتر تحکیم وحدت، اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم، یکی از والدین دانشجویان بازداشت شده و تعدادی از والدین سایر فعالان دانشجویی که در مراسم حاضر بودند، در بین بازداشت شدگان هستند".

او که در آخرین ساعات روز ۳۰ اسفند (به وقت تهران) با خبرنگار ما گفتگو می کرد، گفت که تا آن لحظه خبری از آزادی بازداشت شدگان به او نرسیده و اعضای خانواده های آنها پیگیر موضوع هستند.

تجمع های اعتراضی نسبت به حکومت معمولا در ایران با حساسیت نیروهای انتظامی و امنیتی و برخورد آنها روبرو می شود.

در سال های گذشته هم حضور خانواده های زندانیان و بازداشت شدگان سیاسی در مقابل زندان اوین، حساسیت ها و ممانعت هایی در پی داشت، اما به نظر می رسد این نخستین بار است که برگزارکنندگان مراسم تحویل سال در این محل بازداشت می شوند.

به گفته آقای مؤمنی، حاضران در مراسم امسال، با توجه به سابقه سال های گذشته، گمان نمی کردند که با خطر بازداشت موجه هستند.

او همچنین از دستگیری دو تن دیگر از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت خبر داد که برای پیگیری موضوع به مرکز پلیس امنیت تهران مراجعه کرده بودند و آنجا بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط