سایه مشکلات اقتصادی بر پیام های نوروزی رهبران ایران

آیت الله خامنه ای
Image caption عکس از دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی ایران نسبت به احتمال تأثیر زیانبار بحران اقتصادی جهان بر اقتصاد ایران هشدار داده و بر ضرورت صرفه جویی همه جانبه در سال جدید خورشیدی تأکید کرده است.

آیت الله علی خامنه ای در پیام نوروزی خود بحران عظیم مالی و اقتصادی را که از آمریکا شروع شد و به سایر نقاط جهان گسترش یافت، از جمله مهم ترین حوادث سال گذشته معرفی کرده و گفته است: "خوشبختانه کشور ما و ملت ما توانستند خود را تا حدود زیادی از آثار زیانبار این طوفان سهمگین جهانی برکنار بدارند، اما مراقبت های لازم همچنان بایستی ادامه پیدا کند".

یکی از مهم ترین عواقب بحران اقتصادی جهان برای ایران، کاهش شدید قیمت نفت خام بود که درآمدهای ارزی این کشور را به شکلی چشمگیر کاهش داد.

قیمت هر بشکه نفت خام در تابستان سال ۲۰۰۸ به بیش از ۱۴۵ دلار رسید که رکوردی تاریخی بود.

منتقدان می گویند سیاست های دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، فرصت تاریخی افزایش بی سابقه بهای نفت را به بحران تبدیل کرد و این درآمد هنگفت را هدر داد.

طبق برخی برآوردها، یک سوم مجموع درآمدهای ارزی ایران در سی سال پس از انقلاب، به دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تعلق داشته است.

رهبر ایران که همواره از آقای احمدی نژاد و دولت او با قاطعیت حمایت کرده، در پیام نوروزی خود هم گفته است: "مسئولان کشور توانسته اند بر موج عظیم رکود اقتصادی در جهان فائق بیایند و تا حدود زیادی تبعات و آثار منفی این موج را در کشور کنترل کنند".

با این حال، تأکید او بر ضرورت "مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور" تا حدودی یاد آور ادبیاتی است که منتقدان دولت آقای احمدی نژاد به کار می گیرند.

"سال اصلاح الگوی مصرف"

آقای خامنه ای گفته است: "در زمینه مصرف و هزینه کردن منابع مالی کشور دچار نوعی بی توجهی هستیم. ما دچار ولخرجی و ولنگاری در مصرف هستیم و باید مصرف کردن را مدبرانه و عاقلانه مدیریت کنیم".

او البته سخنان خود را متوجه همه مسئولان کشور کرده و با نام بردن از "قوه مقننه، قوه مجریه، قوه قضائیه و سایر مسئولان کشور و اشخاص و شخصیت ها" و حتی "آحاد مردم از فقیر و غنی"، از آنها خواسته که الگوی مصرف را اصلاح کنند.

رهبر ایران وعده داده که جزئیات بیشتری از آنچه به عقیده او باید تغییر کند را در سخنرانی ای در اول سال بیان خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز در پیام نوروزی خود گفته است که "طرح تحول بزرگ اقتصادی" و "هدفمند کردن یارانه ها" در سال ۱۳۸۸ اجرا خواهد شد.

بودجه سال ۱۳۸۸ ایران با کسری جدی روبه رو است و در جریان تصویب آن اختلافات عمیقی میان دولت و نمایندگان مجلس بروز کرد.

آقای احمدی نژاد در نامه ای با عنوان "اخطار قانون اساسی" خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، بودجه تصویب شده توسط مجلس را "غیر قابل اجرا" دانست.

اما پس از تصویب این بودجه توسط شورای نگهبان، آقای احمدی نژاد در آخرین روز سال ۱۳۸۷ آن را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد.