18:33 گرينويچ - جمعه 20 مارس 2009 - 30 اسفند 1387

واکنش ها به پیام اوباما به مردم و رهبران ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

رئیس جمهوری فرانسه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون وزیر امور خارجه روسیه از پیام نوروزی رئیس جمهوری آمریکا خطاب به ایران استقبال کرده اند اما مقامات عالی ایران هنوز واکنش روشنی به این پیام نشان نداده اند.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفته است پیشنهاد برقراری تماس که رئیس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود به مقامات ایران داده است "خبر نسبتا خوبی" است، هرچند موضوع تحریم های مربوط به برنامه هسته ای این کشور همچنان "در دستور کار باقی می ماند".

آقای سارکوزی در پایان نشست دو روزه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: "سال های سال منتظر بودیم که آمریکایی ها نه فقط در مسئله ایران، بلکه در مسئله فلسطین و اسرائیل درگیر شوند، بنابراین این خبر نسبتا خوبی است".

رئیس جمهوری فرانسه در عین حال با اشاره به کاهش قیمت جهانی نفت افزود: "از نظر من سیاست تحریم در دستور کار باقی می ماند و همزمان باید گفتگو هم کرد".

باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود در صورت پیروزی، دولتش بدون پیش شرط با مقامات ایران گفتگو خواهد کرد.

گفته می شد رئیس جمهوری جدید آمریکا در ماه های اخیر موضوع نوشتن نامه ای را به رهبر یا رئیس جمهوری ایران بررسی می کند. اما تردیدهایی وجود داشت که نامه احتمالی به کدام یک از مقامات ایران نوشته شود و ارسال آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه باشد یا پس از آن.

آقای سارکوزی در سخنان خود اشاره کرده است که به عقیده او انتخابات ایران آنطور که عده ای می گویند اهمیت ندارد و "تصمیمات در عالی ترین سطح این کشور با اجماع گرفته می شود".

به نظر می رسد آقای اوباما با برگزیدن پیام تبریک نوروزی برای ارسال پیامش به رهبران ایران، عملا از انتخاب یکی از آنها به عنوان مخاطب پیام، خودداری کرده است.

واکنش ایران

مقامات ایران هنوز واکنش روشنی به پیام آقای اوباما نشان نداده اند.

وزیر امور خارجه ایران درباره این پیام گفته است: "از این که نوروز منشا خدمت و اثرگذاری بوده است خوشحالیم و از این که پیام نوروز، پیام همزیستی، صلح و دوستی در تمام جهان منتشر ساخته نیز خرسندیم. چنانچه [پیام باراک اوباما] نکته دیگری دارد ما آن را در دست بررسی داریم".

علی اکبر جوانفکر، مشاور رئیس جمهوری ایران هم به خبرگزاری فرانسه گفته است که از ابراز امیدواری آقای اوباما برای کنار گذاشتن اختلافات گذشته استقبال می کند، اما "راه رسیدن به این منظور این نیست که ایرانیان نگرش خصمانه ایالات متحده را فراموش کنند، بلکه این دولت آمریکا است که باید به اشتباهات گذشته خود اعتراف و آنها را جبران کند".

او خواستار برداشته شدن گام های ملموس و عملی برای "جبران این اشتباهات" شد و گفت که لازم است کار "از مرحله حرف فراتر رود".

از سوی دیگر خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیام آقای اوباما را نشانه آغاز "فصلی جدید" در روابط بین المللی با دولت ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای سولانا پیام رئیس جمهوری آمریکا را "بسیار سازنده" توصیف کرد و گفت که امیدوار است این پیام سرآغاز روابط جدیدی با ایران باشد.

در مسکو نیز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه، با استقبال از سخنان رئیس جمهوری آمریکا، گفت که آغاز گفتگو بین ایران و ایالات متحده می تواند باعث ایجاد اعتماد نسبت به "ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران" شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.