نشست وزرای خارجه ایران، افغانستان و تاجیکستان برگزار شد

متکی، اسپنتا، ظریفی
Image caption سه کشور بر ساخت راه آهن بین سه کشور در مسیر شهرهای سنگان، هرات، شیرجان و دوشنبه تاکید کرده اند

وزرای خارجه ایران، افغانستان و تاجیکستان که همزمان با آغاز سال جدید خورشیدی در شهر مزار شریف افغانستان گرد هم آمده بودند، با صدور بیانیه مشترکی به کار خود پایان دادند.

در این بیانیه بر همکاری سه کشور در زمینه های تروریسم، مواد مخدر، افراط گرایی و جرایم سازمان یافته منطقه ای و بین المللی تاکید شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، در این بیانیه که به امضای منوچهر متکی، رنگین دادفر سپنتا و همراه خان ظریفی وزرای خارجه ایران، افغانستان و تاجیکستان رسیده است سه طرف، ساخت راه آهن بین سه کشور در مسیر شهرهای سمنگان، هرات، شیرجان و دوشنبه را برای گسترش همکاری های منطقه ای ضروری دانسته و اعلام کرده اند که برای سرعت بخشیدن به ساخت این خط آهن از سرمایه گذاران داخلی و خارجی استفاده شود.

ساخت راه آهن خواف در شرق ایران به هرات که از سال 1385 آغاز شده، مراحل نهایی خود را می گذراند و با تمام شدن آن افغانستان به خطوط راه آهن ایران و اروپا وصل می شود.

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران بر ساخت راه آهن ایران، افغانستان و تاجیکستان با همکاری شرکت های خارجی تاکید کرده و گفته است: "وزیران خارجه سه کشور مخالفتی با سرمایه گذاری شرکت های خارجی حتی شرکت های آمریکایی در این طرح ندارند."

به گفته آقای متکی، سه کشور علاقمند هستند که علاوه بر اتصال شبکه راه آهن سه کشور، این شبکه به چین و قرقیزستان نیز متصل شود.

سه کشور همچنین توافق کرده اند که یک کمیسیون همکاری مشترک سه جانبه، یک نهاد سرمایه گذاری و یک شبکه تلویزیونی مشترک ایجاد کنند.

ایجاد مراکز مشترک تربیت معلم و آموزش های فنی و حرفه ای از جمله دیگر توافق های وزرای خارجه سه کشور است.

در این بیانیه همچنین بر گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری، آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهداشت و درمان، انرژی، میراث فرهنگی، گردشگری، حمل و نقل، کشاورزی و دامپروری، معادن و مخابرات بین سه کشور تاکید شده است.

سومین نشست سه جانبه وزیران خارجه سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان روز جمعه در شهر مزار شریف افغانستان آغار شد و روز شنبه اول فروردین به پایان رسید.

این نشست همزمان با آغاز سال جدید خورشیدی برگزار شد و وزرای خارجه سه کشور در مراسم ویژه نوروز نیز شرکت کردند.

در جریان این نشست چند طرح که با کمک ایران در مزار شریف ساخته شده است به بهره برداری رسید. کتابخانه فردوسی شهر مزار شریف با زیربنای هفتصد متر مربع به بهره برداری رسید. این کتابخانه در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار ساخته شده است و ظرفیت ۲۰ هزار جلد کتاب را دارد.

میدان فردوسی شهر مزار شریف نیز از دیگر طرح هایی است که به بهره برداری رسید. در این میدان کتیبه ای سنگی، چهره و اشعاری از فرودسی شاعر حماسه سرای ایرانی نقش بسته است.

مطالب مرتبط