رهبر ایران: حمایت من از دولت موضع‌ گیری انتخاباتی نیست

آیت الله خامنه ای

رهبر ایران با انتقاد از کسانی که سعی دارند حمایت او را از دولت آقای احمدی نژاد به میل خود تفسیر کنند، گفته است این حمایت ها به انتخابات ربطی ندارد و موضع گیری انتخاباتی نیست.

آیت الله علی خامنه ای که در نخستین روز سال ۱۳۸۸ در مشهد سخنرانی می کرد، گفت: "در مورد موضع رهبری در انتخابات همیشه شایعه و گمانه زنی بوده و خواهد بود".

او گفت که تنها یک رأی دارد که به صندوق خواهد انداخت و به دیگران نخواهد گفت که به چه کسی رأی بدهند یا به چه کسی رأی ندهند. "این تشخیص خود مردم است".

آقای خامنه ای افزود: "من گاهی از دولت دفاع و حمایت می کنم، اما عده ای سعی می کنند معنای نادرستی از این کار جعل کنند".

سیاست های دولت آقای احمدی نژاد منتقدانی سرسخت در میان مقامات حکومتی، فعالان سیاسی و کارشناسان اقتصادی ایران دارد.

اما مواضع رهبر ایران معمولا حمایت از آقای احمدی نژاد در برابر منتقدان تلقی شده است.

آیت الله خامنه ای اکنون می گوید که این حمایت ها به منظور دعوت به انصاف بوده است.

او گفت: "من همیشه از دولت ها دفاع می کنم. اما اگر دولتی بیشتر مورد تهاجم قرار گرفت و احساس کردم حملات غیرمنصفانه ای علیه آن صورت می گیرد، بیشتر از آن دفاع می کنم".

او تأکید کرد که این حمایت، به دلیل "طرفداری از انصاف" صورت گرفته است و "ربطی به انتخابات ندارد و اعلام موضع انتخاباتی نیست".

این در حالی است که سخنان آیت الله خامنه ای در دیدار با اعضای کابینه آقای احمدی نژاد در هفته دولت در سال گذشته، ابهاماتی را برانگیخته بود.

او در این سخنان گفته بود: "در این سال آخر با روحیه سال اول کار کنید. فکر نکنید که امسال، سال آخر دولت است؛ نه. مثل کسى که پنج سال دیگر بناست کار بکند، کار بکنید".

با توجه به اینکه در آن زمان حدود یک سال از عمر دولت نهم باقی بود، اشاره به "کسی که پنج سال دیگر بناست کار بکند" از سوی عده ای از ناظران به این معنی تلقی شد که دولت فعلی از نظر او باید یک دوره چهار ساله دیگر هم در قدرت بماند.

اما مراجعه به سابقه سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای دولت های گذشته در آخرین سال مسئولیت آنها، نشان داد که این گونه تعابیر بی سابقه نبوده است.

از جمله می توان به این سخنان آیت الله خامنه ای خطاب به اعضای دولت اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۵ اشاره کرد که: "باید فرض کنید شما ده سال دیگر، پانزده سال دیگر، این کارها را در پیش رو و برعهده دارید. با این دید و با این نیت کار کنید".

مطالب مرتبط