تاکید اوباما بر 'پشتکار' برای حل اختلافات با ایران

باراک اوباما در کنفرانس خبری کاخ سفید
Image caption آقای اوباما در یک کنفرانس خبری که عمدتا به اقتصاد اختصاص داشت به سوالی درباره ایران پاسخ داد

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به منتقدان رویکردش مقابل ایران گفته که هرگز انتظار حل فوری مسائل مورد اختلاف با تهران را نداشته و در عوض انتظار پیشرفت تدریجی و پایدار در این زمینه را دارد.

باراک اوباما هفته پیش در یک پیام ویدئویی برای مردم و رهبران ایران به مناسبت فرارسیدن نوروز خواستار پایان سه دهه خصومت میان دو کشور شده بود که رهبر ایران در واکنشی غیرمستقیم، از آنچه تکرار اتهامات علیه ایران از جمله در مورد حمایت از تروریسم خواند گله کرد.

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید که در ساعات پربیننده از برخی کانال های خبری پخش شد خطاب به منتقدانش گفت: "برخی گفتند 'خوب آنها (ایرانی ها) فورا نگفتند که ما (برنامه) سلاح های اتمی خود را کنار خواهیم گذاشت و تامین مالی تروریسم را متوقف خواهیم کرد'."

وی افزود: "خوب، من هم چنین انتظاری نداشتم. ما انتظار داریم که در این جبهه پیشرفت پایدار حاصل کنیم."

وی توضیح داد که او قصد دارد علیرغم پسرفت های گهگاهی در سیاست های خود پشتکار داشته باشد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: "اگر پشتکار داشته باشید، در آن صورت می توان به این مشکلات رسیدگی کرد."

"به علاوه کل این فلسفه پشتکار، چیزی است که من در ماه ها و سال های آینده تا وقتی رئیس جمهور هستم دوباره و دوباره بر آن تاکید خواهم کرد."

آقای اوباما جمعه هفته پیش در پیام نوروزی خود خطاب به رهبران ایران گفت که در طول سالها، بین دو کشور اختلافات جدی بروز و رشد کرده و افزود "دولت من اینک به اقدامات دیپلماتیک برای رسیدگی به تمامی مسایل گسترده بین ما و پیگیری ارتباط های سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه بین المللی متعهد است."

آقای اوباما گفت که توسل به تهدید باعث پیشبرد چنین روندی نمی شود و آمریکا در پی ارتباطی مبتنی بر صداقت و احترام متقابل است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اظهار داشت که رهبران ایران گزینه هایی در برابر خود دارند و افزود "ایالات متحده مایل است جمهوری اسلامی ایران به جایگاه به حق خود در جامعه بین المللی دست یابد و این حق شماست، اما این حق با مسئولیت های واقعی همراه است و نمی توان از راه ترور یا اسلحه به چنین جایگاهی دست یافت بلکه راه رسیدن به آن، اقدامات صلح آمیزی است که عظمت واقعی ملت و تمدن ایران را به نمایش بگذارد."

این بخش از سخنان رئیس جمهوری آمریکا با واکنش منفی آیت الله علی خامنه ای مواجه شد.

رهبر ایران روز شنبه در اشاره ای به پیام تبریک نوروزی اوباما گفت: "حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هسته ای خوانده شده است. آیا این پیام تبریک است یا دنباله همان اتهامات؟"

ایران می گوید که خواستار آن است که دولت جدید آمریکا سیاست های آمریکا نه فقط نسبت به ایران بلکه سایر مسائل از جمله اسرائیل را "اصلاح" کند و در آن صورت ایران نیز به آن واکنش مثبت نشان خواهد داد.

آیت الله خامنه ای پرسید: "اگر واقعا چیزی جز بخش اندکی از ادبیات شما تغییر کرده است نشان دهید. آیا دشمنی شما با ملت ایران پایان یافته؟ دارایی های ایران را آزاد کرده اید؟ تحریم ها را برداشته اید؟ از لجن پراکنی و تبلیغات سوء دست برداشته اید؟ دفاع بی قید و شرط از رژیم صهیونیستی را پایان داده اید؟".

وی سپس موضع جمهوری اسلامی را چنین تشریح کرد: "حرف ما این است که تا وقتی دولت آمریکا روش ها، سیاست ها، اقدامات و جهت گیری های خصمانه 30 سال گذشته را دنبال می کند ملت ما نیز همان ملت 30 سال گذشته است که روز به روز قوی تر، آبدیده تر و با تجربه تر شده است. ملت ما از اینکه با زبان تهدید و تطمیع با او صحبت کنند بدش می آید البته ما سابقه ای از رئیس جمهور و دولت جدید آمریکا نداریم بنابراین براساس عملکرد آنها قضاوت می کنیم."

به گفته برخی ناظران دولت اوباما آگاه است که باید برای موثر افتادن گفتگوها، بر چند دهه بی اعتمادی میان دو کشور چیره شود و در اولین اقدام به همکاری بالقوه با ایران در مورد افغانستان اشاره کرده است، جایی که دو کشور منافع مشترک دارند و می تواند به ایجاد حسن نیت کمک کند.

مطالب مرتبط