البرادعی: ایرانیان پیشنهاد اوباما را بپذیرند

البرادعی در اکوادور
Image caption البرادعی از ایرانیان خواسته به پیام اوباما واکنش مثبت نشان دهند

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است به پیام نوروزی رئیس جمهوری آمریکا پاسخ مثبت بدهد.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی، پیام نوروزی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خطاب به مردم و رهبران ایران را مورد ستایش قرار داد و گفت که پیشنهاد آقای اوباما برای رفع مشکلات بین دو کشور از راه های دیپلماتیک نشانه گامی مهم به سوی حل اختلافات جمهوری اسلامی و غرب بر سر پرونده هسته ای ایران است.

مدیرکل آژانس بین المللی، که در سفر به چند کشور آمریکای لاتین در کوئیتو، پایتخت جمهوری اکوادور سخن می گفت، افزود که "اوباما از مذاکرات مستقیم بدون پیش شرط و مبتنی بر احترام متقابل سخن می گوید و دست دوستی خود را به سوی مردم ایران دراز کرده است."

وی افزود "امیدوارم واکنش مردم ایران نیز به همین صورت و با دراز کردن دست دوستی باشد."

آقای البرادعی بحران بین المللی ناشی از برنامه های اتمی ایران را مساله ای "بسیار مهم" توصیف کرد و گفت که باید این بحران هر چه زودتر حل و فصل شود.

مدیرکل آژانس انرژی اتمی گفت که سرنوشت پرونده اتمی ایران با شرایط امنیتی در خاورمیانه ارتباط دارد و حل این مساله "تاثیری بسیار مثبت بر امنیت عمومی خاورمیانه خواهد گذاشت."

Image caption اوباما از ارتباط مبتنی بر صداقت و احترام متقابل با ایران سخن گفته است

آقای البرادعی همواره از برخورد مسالمت آمیز قدرت های جهان برای حل و فصل بحران هسته ای ایران حمایت کرده هرچند به این کشور نیز توصیه کرده است که خواست جامعه بین المللی را رعایت کند.

شورای حکام آژانس بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی در خلال سال های اخیر، از ایران خواسته اند برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد و اطلاعات کاملی را در مورد سابقه و وضعیت فعالیت های هسته ای خود در اختیار آژانس بگذارد.

مقامات ایرانی این قطعنامه ها را رد کرده و با تاکید بر اینکه در فعالیت های اتمی خود به گونه ای شفاف عمل کرده اند، تعلیق غنی سازی اورانیوم را حق مسلم این کشور دانسته اند.

پیام اوباما و واکنش ایران

هفته گذشته، آقای اوباما در اقدامی بی سابقه به مناسبت فرا رسیدن سال نو خورشیدی یک پیام ویدیوئی را خطاب به مردم و رهبران ایران انتشار داد که در آن رفع اختلافات دو طرف و بهبود موقعیت ایران در صحنه بین المللی با استفاده از راه های دیپلماتیک پیشنهاد شده بود.

Image caption رهبر جمهوری اسلامی نسبت به حسن نیت آمریکا ابراز تردید کرده است

آقای اوباما در این پیام گفت که توسل به تهدید باعث بهبود روابط دو جانبه نمی شود و آمریکا در پی "ارتباطی مبتنی بر صداقت و احترام متقابل" است.

وی گفت که ایالات متحده مایل است ایران به جایگاه مناسب خود در جامعه بین المللی برسد اما افزود که "نمی توان از راه ترور یا ا سلحه به چنین جایگاهی دست یافت بلکه راه رسیدن به آن، اقدامات صلح آمیزی است که عظمت واقعی ملت و تمدن ایران را به نمایش بگذارد."

تا کنون مقامات دولت ایران نسبت به پیشنهاد آقای اوباما واکنش رسمی نشان نداده اند اما آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی در مشهد، نسبت به حسن نیت رئیس جمهوری آمریکا ابراز تردید کرد.

وی گفت "آنها می گویند به سوی ایران دست دراز کرده ایم و ما می گوییم اگر آمریکا در زیر دستکش مخملی، دست چدنی را پنهان کرده باشد، این اقدام هیچ معنا و ارزشی ندارد."

آیت الله خامنه ای این نظر جمهوری اسلامی را تکرار کرد که آمریکا از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، با این دولت این کشور خصومت ورزیده و شرط بهبود روابط دوجانبه، پوزش خواهی آمریکا و تغییر عملی در سیاست و رویکرد آن کشور است.

Image caption مقامات ارشد آمریکایی یک بار قبل از این در صدد بهبود روابط برآمده بودند

اظهارات باراک اوباما نخستین مورد از ابراز تمایل رهبران آمریکا برای بهبود روابط با جمهوری اسلامی نبوده است.

در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین از حزب دموکرات، وی نیز در سخنانی نسبت به سوء رفتار برخی کشورهای غربی از جمله ایالات متحده نسبت به ایران در خلال چندین دهه گذشته ابراز تاسف کرد و مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه وقت آمریکا نیز مشخصا از جنبه هایی از برخورد آن کشور با ایران، از جمله حمایت از حکومت سلطنتی پس از سقوط دولت ملیگرای محمد مصدق پوزش خواست.

دولت آمریکا همچنین برخی از محدودیت های تجاری بین دو کشور را تعدیل کرد اما این اقدامات به موافقت جمهوری اسلامی با مذاکرات مستقیم و برقراری روابط دوجانبه منجر نشد.

در سال های بعد، به خصوص با انتخاب جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، و مطرح شدن پرونده فعالیت های هسته ای ایران، روابط دو کشور رو به تیرگی بیشتر نهاد و برخی مقامات ایرانی تاکید بر خروج کامل آمریکا از منطقه و گاه توقف حمایت از اسرائیل را نیز از جمله شرایط اولیه بهبود روابط دو جانبه قرار داده اند.

مطالب مرتبط