'قصد پدر و مادر رکسانا صابری برای سفر به ایران'

رضا صابری
Image caption رضا صابری می گوید وضعیت روحی دخترش خطرناک است

پدر رکسانا صابری خبرنگار متولد آمریکا که در ایران زندانی است می گوید او و همسرش درحال برنامه ریزی برای سفر به ایران ظرف چند روز آینده برای ملاقات با دختر خود هستند.

این یک روز پس از آن است که آقای صابری پس از گفتگوی تلفنی با دخترش در زندان اوین شدیدا نسبت به حال روحی وی ابراز نگرانی کرد و گفت رکسانا ممکن است دست به اعتصاب غذا بزند که با توجه به توان جسمی اش اقدامی خطرناک دانست.

آقای صابری چهارشنبه به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "امیدوارم که اگر او ما را ببیند، روحیه اش تقویت شود."

وی یک روز پیشتر به بی بی سی فارسی گفته بود: "می دانیم از نظر روانی فشار زیادی به دخترم وارد شده و او تحمل ماندن در زندان را ندارد".

به گفته او، خانم صابری تصمیم گرفته اگر بخواهند او را چند ماه در زندان نگاه دارند، دست به اعتصاب غذا بزند و آنقدر غذا نخورد "تا از بین برود".

آقای صابری گفت: "رکسانا از نظر جسمی بسیار نحیف است و اگر اعتصاب غذا کند خیلی زود از بین خواهد رفت... او وضع خطرناکی دارد و من و مادرش بسیار نگران او هستیم".

مادر خانم صابری ژاپنی است.

دولت ایران رسما اتهامات خانم صابری را اعلام نکرده اما سخنگوی وزارت خارجه ایران یک بار گفت که خانم صابری، 31 ساله، فعالیت های "غیرقانونی" داشته است زیرا علیرغم عدم تمدید مجوز کارش در سال 2006 به کار در ایران ادامه داد.

آقای صابری گفته بود که مقام ها دخترش را به "بهانه" خریداری شراب بازداشت کردند.

رضا صابری که پیشتر در نامه ای از آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود دستور آزادی دخترش را صادر کند، می گوید هنوز پاسخی برای این نامه دریافت نکرده است.

'دسترسی کنسولی'

پیشتر در روز چهارشنبه آمریکا گفت دیپلمات های سوئیسی درحال اعمال فشار بر ایران برای گرفتن اجازه ملاقات با این خبرنگار متولد آمریکا در زندان اوین هستند.

گوردون دیوگید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما اکنون از طریق سوئیس برای دسترسی کنسولی فشار می آوریم، کاری که احساس می کنیم به خصوص در این مقطع لازم است."

Image caption خانم صابری که شش سال پیش به ایران رفت از پدری ایرانی و مادری ژاپنی در آمریکا متولد شده

سوئیس نماینده منافع آمریکا در ایران است زیرا واشنگتن با تهران روابط دیپلماتیک ندارد.

خانم صابری یک خبرنگار آزاد است و برای "رادیوی عمومی آمریکا" (ان پی آر)، بی بی سی، ای بی سی نیوز و سایر رسانه های بین المللی کار کرده است. این شبکه ها روز 10 مارس طی نامه ای خواستار علنی شدن اتهامات خانم صابری شده بودند.

رضا صابری در گفتگوی خود با بی‌بی‌سی فارسی گفت مقامات قضائی تصمیم گرفته اند دخترش را در زندان نگه دارند.

او که ساکن شهر فارگو است گفت دخترش صبح سه شنبه ۴ فروردین (۲۴ مارس) از زندان به او تلفن زنده و از ادامه بازداشت خود خبر داده است.

درحالی که حسن حداد، یک مقام دادسرای تهران، اواسط اسفندماه گفته بود خانم صابری"تا چند روز دیگر" آزاد می شود اما به گفته پدر خانم صابری، این تصمیم تغییر کرده است.

آقای صابری گفت: "دخترم در تماس تلفنی امروز بسیار مایوسانه حرف می زد و گفت که آقای حداد به او گفته تصمیم گرفته اند به این زودی ها او را آزاد نکنند".

به گفته آقای صابری، آقای حداد به دختر او گفته است که مدت بازداشت ممکن است به چند ماه یا حتی دو سال بکشد.

رکسانا صابری که متولد آمریکا است، از حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا و بی بی سی مشغول به کار شد.

بنابه گزارش ها مجوز فعالیت خبرنگاری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشده بود.

مطالب مرتبط