بازداشت چند فعال حقوق زنان در تهران

گزارش شده است که روز پنجشنبه ششم فروردین، بیش از 10 نفر از اعضای "کمپین یک میلیون امضا" در خیابان سهروردی تهران بازداشت شدند.

بر اساس گزارشها، قرار بود جمعی از فعالان برای تبریک سال نو به دیدن خانواده های برخی از زندانیان به منازل آنان بروند. اما هنگامی که همگی سر قرار، در ابتدای خیابان سهرودی و جنب پل سید خندان حاضر شدند توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت و به کلانتری نیلوفر منتقل شدند.

گزارش شده که بازداشت کنندگان از افراد "لباس شخصی" ( ماموران بدون نشان) بودند که با خودروهای نیروی انتظامی به محل قرار فعالان حقوق زنان رفته بودند.

خانواده های تعدادی از بازداشت شدگان در مقابل کلانتری نیلوفر برای پیگیری وضعیت آنان حاضر شدند، اما به گفته پروین اردلان، یکی از اعضای کمپین، همه بازداشتیان از کلانتری به زندان اوین فرستاده شدند.

به گفته خانواده ها، خدیجه مقدم، فرخنده احتسابیان، دلارام علی، لیلا نظری محبوبه کرمی و از مردان کمپین علی عبدی، امیر رشیدی، محمد شوراب و آرش نصیری اقبالی از جمله بازداشتیان هستند.

خانم اردلان به بی بی سی گفته است که به دلیل عدم حضور قاضی کشیک در زندان اوین افراد بازداشت شده حد اقل تا روز شنبه در زندان خواهند ماند.

برخی فعالان می گویند که زنان در زمینه طلاق، وراثت، سرپرستی کودک و برخی از دیگر جنبه های زندگی اجتماعی با تبعیض های قانونی روبرو هستند که از آنها شهروندان درجه دو می سازد.

دولت ایران تبعیض علیه زنان را رد می کند و می گوید زنان ایرانی در برابر فرهنگ غربی و بدل شدن به نمادهای جنسی محافظت می شوند.

مطالب مرتبط