05:59 گرينويچ - پنج شنبه 26 مارس 2009 - 06 فروردین 1388

لاریجانی: مشکلات ایران و آمریکا با سخنان زیبا حل نمی شود

لاریجانی

لاریجانی: مشکلات با آمریکا با تبریک گفتن حل نمی شود

رئیس مجلس ایران به پیام تبریک نوروزی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خطاب به مردم و دولت ایران واکنش نشان داده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس که به عراق سفر کرده است، در گفتگویی با خبرنگاران در شهر مذهی نجف در مورد پیام آقای اوباما گفت که دعوای جمهوری اسلامی با آمریکا سی سال است که ادامه دارد و اختلافی احساسی و عاطفی نیست که با تبریک گفتن و یا حرف های زیبا فیصله یابد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای لاریجانی که پس از ملاقات با آیت الله علی سیستانی، از مراجع تقلید شیعه در نجف، با خبرنگارن سخن می گفت افزود که آمریکا همیشه با جمهوری اسلامی مخالف بوده است و ایالات متحده را متهم ساخت که صدام حسین، رئیس جمهوری پیشین عراق را به حمله نظامی به ایران تحریک کرده بود.

وی با اشاره به این جنگ، که به مدت هشت سال و تا قبول آتش بس پیشنهادی شورای امنیت از سوی ایران ادامه داشت، گفت که آمریکا به خصوص در طول جنگ هشت ساله با جمهوری اسلامی خصومت می ورزید.

گفتگو با منصور فرهنگ صاحبنظر در روابط ایران و آمریکا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


به گزارش رادیو دولتی ایران، رئیس مجلس در عین حال گفت که ایران قصد ندارد موضعی سخت یا نرم در برابر اقدام رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ کند و افزود جمهوری اسلامی اعتقاد دارد که مشکلات موجود بین ایران و آمریکا باید با آرامش و بدون شتابزدگی پیگیری شود.

علی لاریجانی در نجف

سفر لاریجانی به عراق زیارتی و غیررسمی توصیف شده است

علی لاریجانی از نقش کنونی آمریکا در عراق انتقاد کرد و گفت که عراقی ها مدت ها از استبداد رنج برده اند و آمریکایی ها نباید اکنون این نقش را بر عهده گیرند.

رئیس مجلس ایران روز سه شنبه این هفته برای آنچه که سفری زیارتی و غیررسمی توصیف شده وارد عراق شد و پس از دیدن از اماکن زیارتی در کربلا، روز چهارشنبه با آیت الله سیستانی ملاقات و گفتگو کرد اما در مورد محتوای این گفتگوها جزئیاتی انتشار نیافته است.

قرار است آقای لاریجانی در جریان این سفر، با برخی از مقامات عراقی هم دیدار کند اما برنامه این دیدار ها اعلام نشده است.

واکنش به پیام اوباما

رئیس جمهوری آمریکا در یک پیام ویدیوئی که هفته گذشته و به مناسب فرا رسیدن سال نو خورشیدی خطاب به مردم و رهبران جمهوری اسلامی انتشار داد گفت که دولت وی به حل اختلافات با ایران از راه های دیپلماتیک متعهد است.

وی با اشاره به سوابق فرهنگی و تاریخی ایرانیان، افزود که ملت ایران استحقاق دستیابی به جایگاه مناسب خود در خانواده ملل را دارد اما چنین هدفی از راه "ترور و اسلحه" حاصل نمی شود بلکه راه رسیدن به آن، اقدامات صلح آمیز بر پایه عظمت و تمدن واقعی ایران است.

اوباما

اوباما انتظار پاسخ سریع از سوی ایران را نداشته است

اگرچه در سال های اخیر، رئیسان جمهوری آمریکا همیشه به مناسبت نوروز پیام تبریکی را منتشر می کردند، اما معمولا این پیام به شکل بیانیه و خطاب به تمام ملت ها و اقوامی صادر می شد که نوروز را جشن می گیرند.

در سال جاری، رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار یک پیام نوروزی را به شکل نوار ویدیوئی و خطاب به مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.

با وجود انعکاس وسیع پیام آقای اوباما در رسانه های جهانی به عنوان تحولی مهم در سیاست خارجی آمریکا، دولت جمهوری اسلامی واکنش علنی وسیعی نسبت به آن نشان نداده اند.

پیش از آقای لاریجانی، تنها آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی در مشهد، با اشاره به این پیام و شعار آقای اوباما در مورد تغییر در سیاست های آمریکا، گفت که بهبود روابط با آمریکا مستلزم تغییر عملی در سیاست ایالات متحده است و با تغییر در کلمات حاصل نمی آید و افزود که "چندان تغییری هم در الفاظ ندیده ایم."

آیت الله خامنه ای با تکرار موضع معمول جمهوری اسلامی در قبال آمریکا، ایالات متحده را به خصومت همیشگی با انقلاب اسلامی متهم کرد و در اشاره ای تلویحی به اظهارات قبلی آقای اوباما در مورد دراز کردن دست دوستی به سوی ایرانیان، گفت که "آنها می گوید به سوی ایران دست دراز کرده ایم و ما می گوییم اگر آمریکا در زیر دستکش مخملی، دست چدنی پنهان کرده باشد، این اقدام هیچ ارزش و معنایی ندارد."

روز سه شنبه، باراک اوباما در جریان یک کنفرانس خبری، در پاسخ به منتقدان رویکرد دولت خود نسبت به ایران و واکنش سرد مقامات این کشور به پیام نوروزی خود، گفت که منتظر واکنشی سریع از سوی جمهوری اسلامی نبوده و انتظار دارد پیشرف در حل اختلاف دو طرف، تدریجی باشد و افزود که و حل مشکلات بین دو کشور مستلزم شکیبایی است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.