احتمال ائتلاف میان دو جناح بر سر موسوی در انتخابات ایران

میرحسین موسوی

نزدیکان میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، از شکل گیری ائتلافی غیر منتظره میان دو جناح سیاسی این کشور در آینده نزدیک خبر می‌دهند.

به گزارش سایت های خبری متعلق به حامیان آقای موسوی، ابوالفضل فاتح که به عنوان مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخاباتی آقای موسوی معرفی شده، گفته است که به زودی "ائتلاف های قوی، ارزشمند و غیرمنتظره پنهان و آشکار میان هر دو جناح کشور" رخ خواهد داد که در فضای رسانه های کشور موج ایجاد می کند.

این رسانه ها همچنین نوشته اند که میرحسین موسوی به اعضای ستاد انتخاباتی خود گفته است: "هر کس رئیس جمهور شود باید نگاه ملی داشته باشد. متأسفانه بوده اند کسانی که وقتی در مسند قدرت قرار می گیرند، بقیه را کنار می گذارند".

این سخنان کلی است، اما می تواند نوعی ابراز تمایل آقای موسوی به استفاده از نیروهای سیاسی جناح های مختلف ایران در صورت پیروزی در انتخابات تلقی شود.

محمد عطریان فر، عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران که از احزاب اصلاح طلب ایران محسوب می شود، در باره احتمال تشکیل ائتلاف بر سر ریاست جمهوری آقای موسوی به بی بی سی فارسی گفت: "چهره های معتدل اصولگرا که مدیریت آقای احمدی نژاد را نمی پسندند، ممکن است به آقای موسوی متمایل شوند".

به گفته او در این صورت آقای موسوی نه تنها می تواند مورد اقبال بخش بزرگی از جریان اصلاح طلب قرار گیرد، بلکه قادر است رأی اصولگرایان معتدل منتقد آقای احمدی نژاد را نیز به خود جلب کند و باعث به وجود آمدن نوعی وحدت میان "دو اندیشه معتدل اصولگرایی و اصلاح طلبی" شود.

اعلام نامزدی آقای موسوی پس از آنکه محمد خاتمی وارد صحنه انتخابات شده بود، گلایه ها و تردیدهایی میان چهره های اصلاح طلب حامی آقای خاتمی برانگیخت.

عده ای از حامیان آقای خاتمی گفتند معلوم نیست چرا آقای موسوی، با وجود خودداری طولانی اش از حضور در صحنه انتخابات، در این شرایط نامزد پست ریاست جمهوری ایران شده است.

آقای موسوی در بیانیه اعلام نامزدی خود نوشته بود: "همان دلایل و عواملی که در وهله های گذشته [مرا] به عدم حضور در انتخابات فرا می خواندند، بیشتر مرا متقاعد کردند که این زمان، زمان دیگری است و حضور را ایجاب می کند".

هنگامی که آقای موسوی به رغم درخواست نیروهای موسوم به جناح چپ، در انتخابات سال های 1376 و 1384 حاضر نشد، گفته می شد سابقه اختلافاتش با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، انگیزه عدم حضور او بوده است.

اما آقای عطریان فر می گوید این اختلافات مربوط به گذشته است و در حال حاضر تأثیرگذار نیست.

او گفت: "علت طرح این موضوعات این است که وقتی آقای خامنه ای رئیس جمهوری و آقای موسوی نخست وزیر بودند، در برخی مسائل اجرایی کشور اختلاف نظر داشتند".

ظاهرا عده ای از اصولگرایان طرفدار آقای احمدی نژاد عقیده دارند که این اختلاف نظر ها هنوز وجود دارد.

اما آقای عطریان فر می گوید: "مواضع مقام رهبری و آقای موسوی در حوزه مسائل فرهنگی و سیاست خارجی بسیار نزدیک است. علاوه بر این نظام اقتصادی و اجرایی کشور بر اساس برنامه پنج ساله یا سند چشم انداز پیش خواهد رفت که مورد تأیید مقام رهبری است و آقای موسوی هم در صورت پیروزی در انتخابات به آن پایبند خواهد بود".

او گفت: "هیچ نگرانی در مورد بروز اختلاف میان آقای موسوی به عنوان رئیس جمهوری احتمالی آینده و رهبری وجود نخواهد داشت و فضاسازی تندروهای راست افراطی برای به هم زدن تعادل سیاسی انتخابات است که می خواهند از آن به نفع آقای احمدی نژاد استفاده کنند".

آیت الله خامنه ای روز اول فروردین در سخنرانی خود در مشهد گفت حمایت او از دولت آقای احمدی نژاد را نباید موضع گیری انتخاباتی به حساب آورد.

مطالب مرتبط