13:09 گرينويچ - پنج شنبه 26 مارس 2009 - 06 فروردین 1388

ایران در اجلاس ' آینده افغانستان' شرکت خواهد کرد

منوچهر متکی حل بحران افغانستان را نیازمند راهکارهای منطقه ای می داند

ایران اعلام کرده است که در اجلاس بین المللی " آینده افغانستان" که هفته آینده در هلند برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

با اين حال، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که هنوز معلوم نیست چه کسی در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

همزمان منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران نيز تاکيد کرده که حل بحران افغانستان نیازمند راهکار منطقه ای است.

آقای متکی که در برازیلیا، پایتخت برزیل سخن می گفت، سياست های اتخاذ شده توسط قدرت های بيگانه درمناطق مختلف جهان از جمله منطقه خاورميانه را ناکارآمد خواند و اظهار داشت:" وضعيت کشورهايی مثل عراق و افغانستان حاکی از به بن بست رسيدن سياست های از پيش اتخاذ شده بيگانگان در اين کشورها است و امروز زمزمه هايی برای تغيير اين وضعيت ها شنيده می شود."

گفتگو با صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران و صاحبنظر در مسائل سیاسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ايران پيشتر حضور در اين نشست را مشروط به دعوت رسمی کرده بود و همزمان برخی از مقام های اين کشور نيز در باره شرکت در اين اجلاس که از جمله مقام های آمريکا نيز در آن حضور دارند، ابراز ترديد کرده بودند.

ماکسیم ورهاخن، وزیر امور خارجه هلند، روز چهارشنبه ۲۵ مارس، گفت که ایران دعوت برای شرکت در اجلاس را پذیرفته است.

او در لاهه به خبرنگاران گفت: "اشاراتی از ایران دریافت کرده ایم که در این اجلاس شرکت خواهد کرد، اما هنوز معلوم نیست در چه سطحی شرکت می کند و چه کسی حضور خواهد یافت".

ايران بارها تاکيد کرده که آماده همکاری برای حل بحران افغانستان است، با اين حال، اين کشور همواره از تداوم حضور نظامی آمريکا در افغانستان انتقاد کرده است.

برخی ناظران، شرکت ايران و آمريکا در اجلاس بين المللی افغانستان در هلند را فرصتی برای نزديکی دو کشور و سرآغاز برای برخی همکاری ها قلمداد کرده بودند، اما ايران اين گمانه زنی ها را رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نيز روز چهارشنبه 25 مارس گفت که هيچ برنامه ای برای ملاقات هيئت های ايران و آمريکا در نشست هلند وجود ندارد.

پيشتر هیلاری کلینتون وزير امور خارجه آمريکا از دعوت ايران به نشست هلند خبر داده و گفته بود ایران هم دلایل خوبی برای شرکت در این اجلاس خواهد داشت. او افزود: "دلایل زیادی هست که ایران علاقه مند (به شرکت در این کنفرانس) باشد. بنابراین آنها دعوت خواهند شد. واضح است که این تصمیم آنهاست که بیایند یا نه."

وی پیشتر نیز گفته بود که ایران می تواند نقشی مفید در تثبیت افغانستان بازی کند. وی افزوده بود که مقام های ایرانی در جریان روزهای نخست عملیات برای اخراج طالبان از افغانستان به طور مرتب با آمریکا رایزنی می کردند.

ایران آمریکا را مسئول بسیاری از مشکلات افغانستان می داند.

منوچهر متکی پس از ابراز تمایل خانم کلینتون برای شرکت ایران در این کنفرانس گفت: "آمریکا باید قبول کند که طی هفت سال گذشته سیاست های غلطی را در افغانستان دنبال کرده است.

ایران در دماه دسامبر از شرکت در کنفرانسی مشابه در باره افغانستان به میزبانی فرانسه خودداری کرد. یکی از اهداف آن کنفرانس تشویق همسایگان افغانستان به ایفای نقشی بزرگ تر در ایجاد ثبات در این کشور بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.