21:15 گرينويچ - جمعه 27 مارس 2009 - 07 فروردین 1388

احتمال جابجایی ساکنان اردگاه اشرف در عراق به مکانی دیگر

اردوگاه اشرف - عکس از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران

مشاور امنیت ملی عراق از احتمال جابجایی عده ای از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در اردوگاه اشرف ساکن هستند به اردوگاهی دیگر دور از مرز ایران خبر داد.

موفق الربیعی روز جمعه ۲۷ مارس (۷ فروردین) در بغداد به خبرنگاران گفت: "هنوز تصمیم نهایی در باره جابجایی اعضای سازمان مجاهدین گرفته نشده، اما دوره اقامت آنها در عراق به زودی به پایان می رسد".

آقای ربیعی بار دیگر اعضای سازمان مجاهدین را "تروریست های خارجی که به طور غیر قانونی در عراق سکونت دارند" خواند و گفت دولت عراق آنها را نمی خواهد چون حضورشان به روابط این کشور با ایران خدشه وارد می کند.

او افزود: "نمی خواهیم به ایران بهانه دخالت در امور داخلی خود را بدهیم".

گفتگو با جلال خالدی، خبرنگار در بغداد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


جلال خالدی، خبرنگار در بغداد، به بی بی سی فارسی گفت که اظهارات آقای ربیعی علیه حضور اعضای سازمان مجاهدین در عراق که در روزهای اخیر مدام تکرار می شود، بازتاب گسترده ای در رسانه های این کشور داشته و کمتر روزی است که رسانه های جمعی عراق، به ویژه روزنامه های این کشور به این موضوع نپردازند.

آقای خالدی که با یکی از مشاوران آقای ربیعی گفتگو کرده بود، به نقل از او گفت که دولت عراق تصمیم دارد پیش از خارج کردن اعضای سازمان مجاهدین خلق از این کشور، مقدمات بستن اردوگاه اشرف را فراهم کند.

هنوز تصمیم نهایی در باره جابجایی اعضای سازمان مجاهدین گرفته نشده، اما دوره اقامت آنها در عراق به زودی به پایان می رسد

موفق الربیعی

اردوگاه اشرف در شرق استان دیاله در نزدیکی مرز ایران واقع است و بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن سکونت دارند.

به گفته آقای خالدی، مشاور آقای ربیعی به او گفته است: "دولت در اولین گام سعی می کند اعضای مجاهدین خلق را به اردوگاهی در نزدیکی مرز عراق با دو کشور سوریه و اردن منتقل کند اما سران این گروه را موقتا در بغداد اسکان دهد".

مجاهدین خلق تا کنون با این تصمیم دولت عراق مخالفت کرده اند.

آقای خالدی به نقل از مشاور آقای ربیعی می گوید که دولت استرالیا هم با طرح انتقال یکجای گروهی از ساکنان اردوگاه اشرف به این کشور مخالفت کرده است.

اما دولت عراق به تلاش برای یافتن مکانی برای اعضای سازمان مجاهدین در خارج از خاک این کشور ادامه می دهد.

آقای ربیعی در این مورد به خبرنگاران گفت که دولت عراق مشغول گفتگو با دولت کشوری است که از آن نام نبرد.

او گفت که عده ای از ساکنان اردوگاه اشرف گذرنامه های اروپایی دارند و باید به اروپا بروند و دولت عراق می خواهد با همکاری دولت ایران برای بقیه نیز گذرنامه ایرانی تهیه و آنها را با یک بلیط یک سره هواپیما و ۱۰۰۰ دلار پول نقد راهی کند.

به گفته آقای ربیعی: "این کار مشکل را به یک سوم کاهش می دهد و دست کم بن بست را می شکند".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.