هاشمی رفسنجانی: پیام اوباما تبلیغاتی بود

هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی پیام نوروزی باراک اوباما را خطاب به مردم و مقامات ایران تبلیغی خواند و گفت که رهبر جمهوری اسلامی مشخص کرده که آمریکا چطور می تواند حسن نیت خود را در قبال ایران نشان دهد.

آقای هاشمی رفسنجانی روز ۷ فروردین (۲۷ مارس) در خطبه های نماز جمعه تهران گفت: "اظهارات رئیس جمهوری جدید آمریکا بیشتر جنبه تبلیغاتی داشت و مانند دم خروسی بود که از زیر ردا بیرون آمده باشد".

اما او با اشاره به بخشی از پیام آقای اوباما که در آن به مسئله استفاده از "ترور و زور اسلحه" اشاره شده بود، گفت که اگر دولت آمریکا قصد مذاکره با ایران را دارد، باید مشکلات خود را در جریان مذاکره مطرح کند نه این که آن ها را "به شکل تبلیغاتی" در پیامی ویدیویی بگوید.

آقای هاشمی رفسنجانی در عین حال تأکید کرد که حکومت ایران تنها در شرایطی آمادگی مذاکره دارد که آمریکا "اشتباهات خود را جبران کرده و رویه انسانی در پیش بگیرد".

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز اول فروردین ماه در یک پیام بی سابقه ویدیویی خطاب به مردم و رهبران ایران نوروز را تبریک گفت و خواستار پایان یافتن خصومت سی ساله و بهبود روابط ایران و آمریکا شد.

آیت الله علی خامنه ای روز بعد در یک سخنرانی عمومی در مشهد به پیام آقای اوباما واکنش نشان داد و گفت نشانه ای از تغییر در رفتار دولت آمریکا ندیده است.

او البته تأکید کرد که "سابقه ای" از رئیس جمهوری جدید آمریکا ندارد و بر اساس رفتار او قضاوت می کند.

آقای خامنه ای خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: " شما تغییر کنید، ما هم رفتارمان تغییر خواهد کرد".

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران، آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز اول فروردین ماه در مشهد، در عین حال به آنچه از نگاه ایران می تواند "نشانه ای از حسن نیت آمریکا" تلقی شود، اشاره کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "رهبر انقلاب تأکید کردند که آمریکا باید از خود حسن نیت نشان دهد و مثال هایی هم در این خصوص مطرح کردند، مانند آزاد سازی اموال جمهوری اسلامی ایران که به ناحق توسط آمریکا بلوکه شده است".

آقای رفسنجانی هنگامی هم که رئیس جمهوری ایران بود، بارها از آزاد کردن اموال جمهوری اسلامی به عنوان پیش شرط مذاکره با آمریکا نام برده بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ایران نیز در واکنش به پیام آقای اوباما گفته بود که دعوای جمهوری اسلامی با آمریکا سی سال است ادامه دارد و یک اختلافی احساسی و عاطفی نیست که با تبریک گفتن و یا حرف های زیبا خاتمه یابد.

با این حال آقای هاشمی رفسنجانی تأکید کرده است: "ما با مردم آمریکا هیچ خصومتی نداریم و اگر دولت این کشور هم رفتار عادلانه و منطبق با موازین بین المللی در پیش بگیرد، با دولت آمریکا هم خصومتی نداریم".

مطالب مرتبط