00:18 گرينويچ - شنبه 28 مارس 2009 - 08 فروردین 1388

'بازداشت' مدیر سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

عکس آرشیوی از ایلنا از اعتراض کارگران در هفت تپه

کارخانه نیشکر هفت تپه بارها صحنه اعتراض کارگران بوده است

وکیل علی نجاتی، مدیر عامل سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه، می گوید موکلش توسط مقام های امنیتی ایران بازداشت شده و در مورد وضعیت او از جمله محل نگهداری اش در بی اطلاعی کامل به سر می برد.

محمد اولیایی فرد در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که آقای نجاتی ابتدا توسط چهار مامور نهادهای امنیتی بازداشت شد اما می خواهد بداند که بعدا تحویل چه نهادهای دیگری شده است.

آقای اولیایی فرد گفت برای آگاهی از وضعیت موکل خود قصد دارد ظرف چند روز آینده از وزارت اطلاعات و ماموران امنیتی که مسئول دستگیری هستند به دادگاه شکایت کند، با این حال اظهار امیدواری کرد که آقای نجاتی پیش از این اقدام آزاد شود.

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در سال های اخیر بارها نسبت به وضعیت حقوق و شرایط کاری خود اعتراض کرده اند که در مواردی با برخورد مقام های قضایی و امنیتی روبرو شده است.

گفتگو با محمد اولیایی وکیل علی نجاتی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای اولیایی فرد می گوید که سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه در منطقه شوش ابتدا در سال 1353 تشکیل و سپس در سال 1386 توسط کارگران احیا شد و فعالیت آن کاملا قانونی است.

وی گفت به نظر او هدف از فشارهای وارده دولت بر اعضای سندیکا منحل کردن آن است زیرا یک نهاد دولتی نیست و با توجه به استقلالش می تواند با توان زیاد کلیه حقوق کارگران را طلب کند.

او افزود: "اما مقامات قضایی و سیستم اطلاعاتی و امنیتی منطقه خواهان آن هستند که به جای سندیکای کارگری، شورای اسلامی کار که زیر نهادهای حکومتی است برقرار باشد."

به گفته وی انتخابات "شورای اسلامی کار" در شرکت نیشکر هفت تپه که اکنون 4 هزار کارگر دارد برگزار شد که تنها "چهار یا پنج درصد" در آن شرکت کردند که عملا آن انتخابات را "با شکست" مواجه کرد.

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در سال های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در محوطه کارخانه دست به اعتراض زده اند که این اعتراضات یک بار، و در پی عدم پرداخت چندین ماه حقوق کارگران، به خیابان های شهرستان شوش کشیده شد.

کارخانه هفت تپه که 47 سال از فعالیت آن می گذرد، تنها کارخانه تصفیه نیشکر در ایران است.

این شرکت از حدود چهار سال پیش با مشکلات مالی شدید روبرو بوده و حتی در شرایط ورشکستگی قرار گرفته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.