اولین تماس ایران و ناتو پس از 30 سال

نشان پیمان ناتو
Image caption این اولین تماس میان ایران و ناتو از زمان شاه توصیف شد

یک دیپلمات ایرانی برای اولین بار طی 30 سال گذشته گفتگوهایی غیررسمی با مقام های ناتو داشته است.

مارتین اردمن مذاکره کننده ارشد ناتو گفت که او بیش از دو هفته قبل با علی اصغر خاجی، سفیر ایران در مقر اتحادیه اروپا، بروکسل، ملاقات کرد.

آقای اردمان گفت: "این گام خوب دیگری در تعامل با ایران در جامعه بین المللی است. من مطمئن هستم که ملاقات های دیگری صورت خواهد گرفت."

ایران همچنین تایید کرده است که طی روزهای آتی در کنفرانس افغانستان در لاهه شرکت خواهد کرد.

از سوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد تشکیل یک گروه تماس برای افغانستان و پاکستان با حضور ایران را داده است.

وی در جریان تشریح جزئیات استراتژی تازه افغانستان گفت: "ما با همراهی سازمان ملل، یک گروه تازه تماس برای افغانستان و پاکستان تشکیل خواهیم داد که همه آنهایی را که در امنیت منطقه ذینفع هستند در بر گیرد."

وی گفت که این گروه شامل "متحدان ما در ناتو و سایر شرکا، اما همچنین کشورهای آسیای میانه، کشورهای خلیج (فارس) و ایران؛ روسیه هند و چین" خواهد بود.

هرچند ایران و کشورهای عضو ناتو در مورد برنامه اتمی ایران اختلاف دارند اما هر دو می گویند که ثبات افغانستان به نفع همه آنهاست.

مقام های ایران و آمریکا روز جمعه در کنفرانسی درباره افغانستان در مسکو که توسط سازمان همکاری شانگهای - شامل روسیه، چین، و جمهوری های سابق شوروی در آسیای میانه - ترتیب داده شده بود شرکت کردند.

یاپ د هوپ شفر دبیر کل ناتو، آمریکا و سایر اعضای این ائتلاف غربی را ترغیب کرده است برای مقابله با پیکارجویان طالبان در افغانستان با ایران وارد تماس شوند.

جیمز آپاتورای سخنگوی ناتو گفت: "ایرانی ها با مواد مخدر و پناهجویانی که از افغانستان می آیند مشکل دارند. ایرانی ها مایل به ثبات افغانستان هستند، ما هم همچنین."

او افزود: "مسلما در این زمینه منافع مشترکی وجود دارد."

ژنرال جان گراداک فرمانده نظامی ارشد ناتو گفته است اعضای ناتو اگر بخواهند می توانند برای رساندن تدارکات به نیروهای خود در افغانستان از طریق ایران با تهران وارد مذاکره شوند.

اما سخنگوی ناتو گفت که این موضوع در دیدار اردمن و خاجی مورد بحث قرار نگرفته است.

روز پنجشنبه یک مقام ناتو که از وی نام برده نشد به خبرگزاری فرانسه گفته بود که این اولین دیدار ایران و ناتو "از زمان رژیم شاه" بود.

وی اشاره کرد که "ایرانی ها به همکاری احتمالی در مورد افغانستان" در زمینه مبارزه با مواد مخدر و مساله پناهجویان "علاقه مند هستند".

مطالب مرتبط