نمایندگان آمریکایی: اوباما تا انتخابات ایران صبر نکند

ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن
Image caption نمایندگان کنگره می گویند فرصت زیادی برای حل مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران وجود ندارد

گروهی از نمایندگان ارشد دموکرات در کنگره آمریکا طی نامه ای سرگشاده از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خواسته اند که "در اسرع وقت" مذاکرات اتمی با ایران را در چهارچوب زمانی مشخصی آغاز کند.

این نمایندگان کنگره در نامه خود نوشته اند که برنامه اتمی ایران باید برای دولت آمریکا فوریت داشته باشد و به خصوص خواسته اند که دولت اوباما برای تماس با ایران در این زمینه منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن که محمود احمدی نژاد در آن با رقابت اصلاح طلبان روبروست، نماند.

به گفته این گروه، هدف آمریکا در هرگونه مذاکره اتمی باید توقف برنامه غنی سازی اورانیوم ایران در آینده نزدیک باشد و در صورت شکست گفتگوها باید تحریم های سختی بر ایران تحمیل شود.

از جمله نمایندگانی که به طور علنی نظر خود درباره ایران را با باراک اوباما مطرح کرده اند، استنی هویر، مقام شماره دو در مجلس نمایندگان آمریکا، رابرت واکسلر از نمایندگان ایالت فلوریدا، و نیز هنری وکسمن از نمایندگان ایالت کالیفرنیا هستند.

این نمایندگان دموکرات کنگره می گویند مذاکره آمریکا با ایران باید به طور جدی انجام شود، اما آمریکا نباید به طور نامحدود به گفتگو با ایران ادامه دهد.

این سیاستمداران می گویند نباید به ایران اجازه داده شود که از مذاکرات هسته ای به عنوان فرصتی برای ادامه غنی سازی اورانیوم استفاده کند.

دولت ایران بارها بر حق خود برای غنی سازی اورانیوم در داخل این کشور تاکید کرده است.

نمایندگان دموکرات می گویند آمریکا باید در مذاکرات اتمی به دنبال این باشد که ایران ظرف چند ماه آن هم به طور قابل تایید، برنامه غنی سازی را متوقف کند.

آن ها می گویند، مذاکرات با ایران باید هرچه سریع تر شروع شود تا این که آمریکا بداند آیا این گفتگوها به هدفش خواهد رسید یا خیر.

این اعضای دموکرات کنگره می گویند آمریکا نباید تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن امسال صبر کند تا با ایران وارد مذاکره شود.

آن ها نوشته اند که در صورت شکست مذاکرات هسته ای، آمریکا باید فشارهای اقتصادی علیه ایران را تشدید کند.

از موارد پیشنهادی این نمایندگان دموکرات، تحریم بانک مرکزی ایران و تحریم بانک های خارجی است که با ایران معاملاتی دارند.

از موارد دیگر تحریم مورد نظر این سیاستمداران آمریکایی، تحریم شرکت های کشتیرانی خارجیست که کشتی های آن ها در بندرهای ایران پهلو می گیرند.

در موردی مشابه، این سیاستمداران آمریکایی می گویند که آمریکا باید تحریم شرکت هایی که محموله های دریایی یا هواپیماها در ایران را بیمه می کنند را مد نظر داشته باشد.

این سیاستمداران دموکرات می گویند در صورت شکست مذاکرات هسته ای با ایران، آمریکا باید علیه شرکت های انرژی که در ایران سرمایه گذاری می کنند، مجازات هایی در نظر بگیرد.

این سیاستمداران دموکرات همچنین بر جلب نظر مساعد متحدان آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران تاکید کرده اند و می گویند که در صورت شکست مذاکرات آمریکا باید متحدانش را متقاعد کند که از فعالیت بانک های ایرانی در این کشورها جلوگیری کنند.

این گروه می گویند انتظارشان این است که در صورت شکست مذاکرات، متحدان آمریکا از مبادلات مالی با ایران که در قالب واحدهای پولی یوروو، پوند و ین، صورت می گیرد جلوگیری کنند و مانع از اعطای اعتبارهای کلان به شرکت های خود برای فروش محصولات به ایران شوند.

این دموکرات ها همین طور به باراک اوباما پیشنهاد کرده اند تلاش برای جلوگیری از فروش محصولات نفتی تصفیه شده مانند بنزین و گازوئیل به ایران را بررسی کند.

به گفته آن ها، برنامه اتمی ایران باید به موضوعی در صدر روابط آمریکا با روسیه و چین تبدیل شود.

این دموکرات ها هشدار داده اند که آمریکا باید از تمام توانش برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته ای استفاده کند، چرا که به گفته آن ها در غیر این صورت در آینده با تصمیم های مشکل تری روبرو خواهد شد.

دولت ایران بارها تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده است.

دولت باراک اوباما می گوید که در حال بررسی و بازنگری سیاست خود در برابر ایران است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط