مخالفت شدید سازمان مجاهدین با جابجایی اعضایش از اردوگاه اشرف

اردوگاه اشرف - عکس از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران

سازمان مجاهدین خلق روز شنبه به شدت به طرح های بغداد برای جابجایی احتمالی اعضای این گروه در داخل عراق در صورت عدم ترک داوطلبانه این کشور از سوی آنها، اعتراض کرده است.

بیش از سه هزار عضو سازمان مجاهدین خلق هم اکنون در اردوگاه اشرف در نزدیکی مرز ایران تحت نظر نیروهای عراقی هستند و طی چند ماه گذشته به شدت برای ترک عراق تحت فشار دولت این کشور بوده اند.

یک مقام ارشد عراقی روز جمعه از طرح های احتمالی برای جابجایی این افراد به نقاطی دیگر در عراق خبر داده بود که با واکنش شدید مجاهدین روبرو شده است.

دبيرخانه شوراى ملى مقاومت ايران، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق، روز شنبه در بیانیه ای نوشت: "انتقال ساكنان اشرف مطلقا غيرقانونى، از مصاديق بارز جنايت عليه بشريت و زمينهساز يك فاجعه انسانى است."

موفق الربیعی مشاور امنیت ملی عراق روز جمعه در بغداد به خبرنگاران گفته بود: "هنوز تصمیم نهایی در باره جابجایی اعضای سازمان مجاهدین گرفته نشده، اما دوره اقامت آنها در عراق به زودی به پایان می رسد".

وی توضیح داد که دولت عراق در پی یافتن مراکز دیگری در غرب و جنوب عراق برای اسکان دادن ساکنان اشرف است.

در بیانیه سازمان مجاهدین خلق آمده است: "ساكنان اشرف هرگز خانه و شهرى كه 23سال است در آن زندگى مىكنند و همه چيز آنرا خود ساختهاند، ترک نخواهند كرد."

آقای ربیعی بار دیگر اعضای سازمان مجاهدین را "تروریست های خارجی که به طور غیر قانونی در عراق سکونت دارند" خواند و گفت دولت عراق آنها را نمی خواهد چون حضورشان به روابط این کشور با ایران خدشه وارد می کند.

او افزود: "نمی خواهیم به ایران بهانه دخالت در امور داخلی خود را بدهیم".

اما شورای ملی مقاومت ایران در بیانیه اش در پاسخ به اظهارات آقای ربیعی چنین نوشت: "برخلاف حرفهاى ربيعى حضور مجاهدين در عراق كاملاًًًًًًً قانونى است. آنها پناهندگان سياسى و افراد حفاظت شده تحت كنوانسيون چهارم ژنو هستند و اخراج اجبارى آنها از عراق و يا جابجايى اجبارى آنها در عراق نقض پرنسيپهاى شناخته شده بينالمللى از جمله قانون انساندوستانه بينالمللى و در عداد جنايت عليه بشريت است. طبق آرتيكل 7 اساسنامه دادگاه جنايى بينالمللى جابجايى يك جمعيت از مصاديق جنايت عليه بشريت است."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، یک ماه پیش در جریان سفر جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق به تهران او را برای اجرای آنچه "توافق دو جانبه در خصوص اخراج" مجاهدین از عراق خواند تحت فشار گذاشت.

جلال خالدی، خبرنگار در بغداد، در گفتگو با بی بی سی به نقل از یکی از مشاوران آقای ربیعی گفت که دولت عراق تصمیم دارد پیش از خارج کردن اعضای سازمان مجاهدین خلق از این کشور، مقدمات بستن اردوگاه اشرف را فراهم کند.

به گفته آقای خالدی، مشاور آقای ربیعی به او گفته است: "دولت در اولین گام سعی می کند اعضای مجاهدین خلق را به اردوگاهی در نزدیکی مرز عراق با دو کشور سوریه و اردن منتقل کند اما سران این گروه را موقتا در بغداد اسکان دهد".

کنترل اردوگاه اشرف که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن تحت نظر هستند، اواخر تابستان 2008 برای اولین بار از زمان حمله سال ۲۰۰۳ نیروهای آمریکایی به عراق، به نیروهای عراقی محول شد.

این اردوگاه واقع در شرق استان دیاله که هم مرز ایران است در دهه ۱۹۸۰ پس از گریز هزاران عضو سازمان مجاهدین خلق به عراق به پایگاه اصلی این گروه بدل شد.

اردوگاه اشرف در شرق استان دیاله در نزدیکی مرز ایران واقع است و بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن سکونت دارند.

مطالب مرتبط