آمریکا در پی فرصتی برای 'تعامل سازنده' با ایران بر سر افغانستان

نابودی خشخاش توسط نیروهای افغان
Image caption ایران ضرر زیادی از قاچاق مواد مخدر از افغانستان می بیند

دولت آمریکا اظهار امیدواری کرده است در کنفرانس این هفته درباره افغانستان بتواند فرصتی برای "تعامل سازنده" با ایران در مورد مسائل این کشور پیدا کند.

این یک روز پس از آن است که ریچارد هولبروک فرستاده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان تصمیم ایران برای شرکت در کنفرانس لاهه در روز سه شنبه را یک "گام به جلو" توصیف کرد.

برخی ناظران معتقدند که دولت جدید آمریکا مایل است تعامل با ایران - برای حل اختلافات بر سر مسائلی چون برنامه اتمی ایران - را از طریق ایجاد اعتماد طی همکاری در زمینه هایی که منافع هر دو کشور در آن نهفته است شروع کند؛ و در این میان افغانستان را فرصتی خوب به شمار می آورد.

مقام های دولت باراک اوباما، رئیس جمهور جدید آمریکا، در هفته های اخیر در موارد متعدد به ضرر و زیانی که از بابت قاچاق مواد مخدر از افغانستان متوجه ایران می شود اشاره کرده و آن را موضوع خوبی برای مشارکت گسترده تر ایران برای حل مشکلات افغانستان دانسته اند.

دنیس مک دونا معاون تیم مشاوران امنیت ملی کاخ سفید روز شنبه در اشاره به ایران گفت: "ارزیابی ما این است و به نظر ما ارزیابی آنها (ایران) این است که مسائلی از جمله مساله مواد مخدر هست که فرصتی برای ایران جهت تعامل با افغانستان فرهم می کند به شکل که بتوان به یک مساله، یک نگرانی را که ما هم درباره افغانستان داریم رسیدگی کرد."

وی گفت که آمریکا امیدوار است هیلاری کلینتون وزیر خارجه این کشور "فرصتی برای تعامل سازنده در مورد این مساله" با ایران پیدا کند.

مک دونا گفت که مشکل اعتیاد به هروئین در ایران می تواند چنین فرصتی به وجود آورد.

او گفت: "همه ما می دانیم که درآمد ناشی از تجارت خشخاش و قاچاق هروئین، افراط گرایان به خصوص در جنوب (افغانستان) را تامین می کند. و ما مایلیم با توجه به مشکل نه چندان غیرملموس اعتیاد به هروئین در ایران، فرصت هایی برای همکاری با ایران در این زمینه پیدا شود."

البته مقام های آمریکایی قبلا تاکید کرده اند که برنامه ای برای دیدار جداگانه مقام های دو کشور در حاشیه این کنفرانس وجود ندارد.

مک دونا همچنین گفت که اوباما هفته آینده در نشست گروه 20 در لندن درباره ایران با رهبران اروپایی گفتگو خواهد کرد.

محمد برقعی کارشناس امور سیاسی در واشنگتن در گفتگو با بی بی سی فارسی ابراز عقیده کرد که ایران به احتمال زیاد از همکاری با آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر استقبال خواهد کرد.

ایران روز پنجشنبه تایید کرد که هیاتی را به کنفرانس لاهه خواهد فرستاد اما نگفت این هیات دیپلماتیک در چه سطحی خواهد بود.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری فرانسه حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، روز شنبه گفت ایران می تواند نقش مهمی در مقابله با افراط گرایان اسلامی بازی کند و از فرصت به وجود آمده برای بهبود روابط ایران و آمریکا استقبال کرد.

وی گفت: "ما از نیات تازه آمریکا که خواهان بهبود روابط با ایران و درک نقش ایران است استقبال می کنیم."

او ضمن "ارزشمند" خواندن نقش تاریخی و منطقه ای ایران به عنوان یک کشور بزرگ و با نفوذ گفت: "ما امیدوارم که برادران و خواهران ایرانی ما از این فرصت برای خیر ایران، برای خیر افغانستان و برای خیر منطقه، بهره بگیرند."

ناظران می گویند حدود 90 درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می شود.

دولت آمریکا هر سال حداقل 800 میلیون دلار در افغانستان برای جلوگیری از کشت خشخاش که تریاک از آن تولید می شود هزینه می کند.

اما این برنامه ریشه کنی خشخاش دولت آمریکا توسط ریچارد هولبروک کاملا ناموفق ارزیابی شده است. وی صراحتا گفته که شورشیان طالبان همچنان قادرند که از طریق تجارت مواد مخدر به خرید تسلیحات ادامه دهند.

مقام های ارشد دولت ایران هم بارها گفته اند که سیاست های به گفته آن ها شکست خورده غرب در افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر به ایران آسیب رسانده است.

هیلاری کلینتون سرپرست هیات آمریکایی در کنفرانس لاهه خواهد بود و ریچارد هولبروک نیز او را همراهی خواهد کرد.

مطالب مرتبط