دادگاه آمریکایی ایران را به دلیل اقدام حماس محکوم کرد

ایران آمریکا اسرائیل حماس

دادگاهی در آمریکا ایران را به پرداخت بیش از ۲۵ میلیون دلار به خانواده یک سرباز اسرائیلی - آمریکایی محکوم کرد که به دست اعضای گروه حماس در اسرائیل ربوده و کشته شده بود.

ریکاردو اوربینا، قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن، گفته است که ایران به دلیل آموزشی که به اعضای حماس داده و حمایتی که از این گروه کرده است، مسئول قتل ناخشون واکسمن، سرباز ۱۹ ساله ای است که در سال ۱۹۹۴ به دست حماس کشته شد.

آقای اوربینا حکم داده که ایران باید برای جبران رنج عاطفی اعضای خانواده آقای واکسمن، ۵ میلیون دلار به مادر و دو و نیم میلیون دلار به هر یک از شش برادر او بپردازد.

او همچنین ۵ میلیون دلار غرامت دیگر برای درآمد بالقوه ای که آقای واکسمن از دست داده و رنجی که در طول شش روز اسارت کشیده در نظر گرفته و گفته است که این مبالغ باید به همراه ۶ درصد سود سالانه ای که در طول این پانزده سال به آنها تعلق می گرفت، توسط ایران پرداخت شود.

ماجرای ربودن و قتل

ناخشون واکسمن روز ۹ اکتبر سال ۱۹۹۴ (۱۷ مهر ۱۳۷۳) در مرکز شهر لاد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق تل آویو توسط اعضای حماس ربوده شد و به روستایی عرب نشین در شمال بیت المقدس انتقال یافت.

ربایندگان در آنجا از او ویدیویی گرفتند که آقای واکسمن در آن می گفت توسط اعضای حماس ربوده شده و از دولت اسرائیل می خواست تقاضای ربایندگان را اجابت کند، چون در غیر این صورت آنها او را خواهند کشت.

ربایندگان در برابر آقای واکسمن خواستار آزادی رهبران حماس و ۲۰۰ زندانی مسلمان دیگر شده بودند و برای این کار تا ۱۴ اکتبر ۱۹۹۴ (۲۲ مهر ۱۳۷۳) ضرب الاجل تعیین کردند.

این واقعه باعث شد اسحاق رابین، نخست وزیر وقت اسرائیل، مذاکرات صلح را با فلسطینی ها متوقف کند و یاسر عرفات، رهبر فلسطینی ها را مستقیما مسئول جان سرباز ربوده شده بخواند.

نیروهای امنیتی اسرائیل یکی از ریایندگان را بازداشت کردند و از محل نگهداری ناخشون واکسمن مطلع شدند.

گروهی از نیروهای ویژه اسرائیلی اندکی پیش از به پایان رسیدن ضرب الاجل حماس، به خانه امن آنها حمله بردند، اما ربایندگان بلافاصله آقای واکسمن را به قتل رساندند.

یک سرباز دیگر اسرائیلی و هر سه رباینده باقی مانده، در جریان این حمله کشته شدند.

صلاحیت دادگاه

ناخشون واکسمن خود در بیت المقدس به دنیا آمده بود اما از آنجا که مادرش شهروندی آمریکایی بود که در دهه ۱۹۶۰ به اسرائیل مهاجرت کرده بود، تابعیت دوگانه اسرائیلی - آمریکایی داشت.

دادگاه فدرال در واشنگتن می گوید از آنجا که در پرونده آقای واکسمن موضوع گروگان گیری یک شهروند آمریکایی در میان است، صلاحیت دارد علیه ایران حکم صادر کند.

مایکل جاکوبسن، مشاور سابق دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا، به خبرگزاری آسوشییتدپرس گفته است که معلوم نیست خانواده آقای واکسمن واقعا بتوانند این غرامت را دریافت کنند.

او گفته است: "وصول چنین پول هایی همیشه بسیار دشوار بوده است".

با این حال آقای جاکوبسن اشاره کرده که دادگاه می تواند دارایی های نهادهای ایرانی را در خاک آمریکا برای تأمین این غرامت ها ضبط کند.

مطالب مرتبط