وزیر دفاع آمریکا: تحریم ها می تواند ایران را پای میز مذاکره بیاورد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا تحریم های اقتصادی را ابزار مناسبت تری نسبت به کاربرد دیپلماسی در مواجهه با ایران می داند.

وزیر دفاع آمریکا این سخنان را امروز یکشنبه بیست و نهم مارس در تلویزیون فاکس این کشور بیان کرد.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بر استفاده از دیپلماسی در برابر ایران تاکید کرده و به نظر می رسد اظهارات وزیر دفاع آمریکا، مغایر با سیاست های آقای اوباما است.

آقای اوباما چند روز پیش در پیامی ویدئویی به مردم و دولت ایران، با تبریک عید نوروز ، خواهان پایان گرفتن تنش و بهبود روابط دو جانبه شد. او در این پیام تاکید کرد "دولت من به اقدامات دیپلماتیک برای رسیدگی به تمامی مسایل بین ما و پیگیری ارتباط های سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه بین المللی متعهد است."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران نیز در پاسخ به این اظهارات گفت کشورش تغییری در سیاست های آمریکا ندیده است.

آیت الله خامنه ای خواهان تغییر حقیقی در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شد و گفت: "ما تا وقتی دولت آمریکا، روش، عمل، جهت گیری و سیاست های خود را مثل این سی سال علیه ما ادامه بدهد، ما هم آدم و ملت این سی سال خواهیم بود."

این در حالی است که رابرت گیتس گفت اگر فشارهای اقتصادی کافی بر ایران وارد شود، دیپلماسی می تواند برای ایرانیان دری را برای تغییر سیاست های آنها بگشاید.

او افزود مجازات های اقتصادی احتمالا می تواند ایرانیان را به میز مذاکره بکشاند.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون طی چند قطعنامه به دلیل خودداری ایران از تعلیق فعالیت های غنی سازی، تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده است. ایران تعلیق را رد می کند و آن را از حقوق هسته ای خود می داند.

وزیر دفاع آمریکا در سخنان خود در فاکس نیوز افزود که ایران به دستیابی به سلاح هسته ای نزدیک نیست و این کشور هنوز توانایی تولید اورانیوم کافی برای ساخت یک بمب را ندارد.

آمریکا و اسرائیل، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند اما مقام های ایرانی این مساله را رد می کنند و می گویند تنها برای مقاصد صلح جویانه، قصد استفاده از انرژی هسته ای را دارند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفت که از سرعت گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده، اما ذخیره سوخت اتمی تولیدی این مرکز در شش ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته است.

مطالب مرتبط