مذاکرات ایران و آمریکا در مسکو در خصوص افغانستان

روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن در شماره یکشنبه 29 مارس (نهم فروردین) نوشته است که ایران و آمریکا اولین دور مذاکرات خود را در خصوص پایان جنگ در افغانستان برگزار کرده اند.

این روزنامه می نویسد دیپلماتهای ایرانی و آمریکایی روز جمعه در مسکو در کنار یک دیپلمات بریتانیایی، که نقش واسطه را میان آنها ایفا میکرد، و به ابتکار دولت روسیه، به گفتگو نشستند.

پتریک مون رییس بخش آسیای مرکزی و جنوبی وزارت امور خارجه آمریکا و مهدی آخوندزاده، معاون وزیر امور خارجه ایران، در این مذاکرات شرکت داشتند. به نوشته ساندی تایمز، سرگیی لاورف وزیر امور خارجه روسیه گفته است که نشستن آمریکایی ها و ایرانیها دور یک میز برای گفتگو در باره افغانستان نشانه ورود به یک مرحله تازه است.

قرار است آقای آخوندزاده در اجلاس لاهه در خصوص افغانستان نیز شرکت کند و آمریکایی ها امیدوارند که وی در حاشیه اجلاس لاهه با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز ملاقات کند.

چند روز پیش نیز تماس ایران با سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو- پس از سی سال مجددا برقرار شد و نمایندگان دو طرف در خصوص قاچاق مواد مخدر و مشکل پناهندگان افغان مذاکره کردند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، در استراتژی جدید خود برای بازگرداندن ثبات به افغانستان پیشنهاد تشکیل یک گروه تماس منطقه ای را ارایه کرده است که شامل ایران نیز می شود.

به نوشته ساندی تایمز، هدف نهایی اوباما استفاده از این مذاکرات برای متقاعد کردن ایران به گفتگو برای پایان دادن برنامه تحقیقات اتمی آن کشور است.