پتریوس: ایران تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد

ژنرال پترویس
Image caption ژنرال پتریوس در گذشته فرمانده ارتش آمریکا در عراق بود

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده کل نظامیان آمریکا در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی، گفته است که ایران تا دستیابی به سلاح هسته ای چند سال فاصله دارد.

مقامات ایران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده اند.

اما ژنرال پتریوس روز یکشنبه (29 مارس) در مصاحبه با شبکه "سی ان ان" آمریکا، یک ایران اتمی را نتیجه ای بسیار بد برای منطقه خاورمیانه و جهان ارزیابی کرد.

با این همه، او با تکرار موضع رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، تاکید کرد ایران هنوز چند سال دیگر نیاز دارد تا بتواند سلاح اتمی تولید کند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، پیشتر گفته بود که ایران سوخت هسته ای کافی برای تولید بمب اتمی را دارد.

اما ژنرال پتریوس گفته است که صرف داشتن سوخت اتمی آن هم از نوع اورانیوم با غلظت پائین، برای تولید بمبی اتمی کافی نیست.

به گفته وی، ایران برای دستیابی به سلاح اتمی باید بتواند اورانیوم با غلظت بالا، کلاهک هسته ای و تجهیزات پرتاب و انتقال بمب اتمی داشته باشد.

آن طور که ژنرال ارشد آمریکایی به سی ان ان گفت، ایران برای دستیابی به چنین توانایی هایی حداقل چند سال زمان نیاز دارد.

دولت ایران بارها تاکید کرده است که تمام برنامه های هسته ای این کشور غیر نظامی و صلح آمیز است.

ژنرال پتریوس در عین حال گفته است که برای آمریکا راجع به ایران هنوز ابهامات زیادی وجود دارد.

دریاسالار بازنشسته دنیس بلر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، در ماه فوریه 2009 اعلام کرده بود که دستگاه های اطلاعاتی این کشور در مورد این که آیا ایران در پی ساخت سلاح های هسته ای است یا خیر مطمئن نیستند.

به گفته وی، ارزیابی این سازمان ها این است که ایران کار طراحی سلاح های اتمی و بخش تسلیحاتی کردن برنامه اتمی اش را که در سال 2003 متوقف کرد از سر نگرفته است.

وزیر دفاع آمریکا هم معتقد است، ایران تا دستیابی به سلاح هسته ای چند سال فاصله دارد و آمریکا هنوز فرصت دارد از طریق دیپلماتیک سیاست هسته ای ایران را تغییر دهد.

رابرت گیتس روز یکشنبه گفت، تحریم های اقتصادی می تواند دولت ایران را به پای میز مذاکره بیاورد.

دولت ایران بارها تحریم های آمریکا و سازمان ملل متحد علیه این کشور را ناعادلانه دانسته است و می گوید آن ها بر سیاست های این دولت تاثیری ندارند.

مطالب مرتبط