'تماس' مستقیم ایران و آمریکا در لاهه

هیلاری کلینتونش

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید فرستاده ایران در اجلاس لاهه با نماینده ویژه باراک اوباما دست داده و آمریکایی ها نامه ای به هیأت ایرانی داده اند که در آن درخواست هایی درباره "سه شهروند آمریکایی که نمی توانند از ایران بازگردند" مطرح شده است.

به گزارش کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به لاهه، هیلاری کلینتون در یک نشست خبری اعلام کرد که ریچارد هولبروک، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان و پاکستان ملاقاتی مختصر با محمدمهدی آخوندزاده، معاون وزیر امور خارجه ایران داشته و آن دو در فضایی صمیمی با هم دست داده اند.

به گفته خانم کلینتون، آقای هولبروک و آقای آخوندزاده قول داده اند که در آینده تماس خود را حفظ کنند.

اگر این خبر صحیح باشد، پس از سال ها این نخستین بار است که ملاقاتی میان مقامات ایران و آمریکا در این سطح صورت می گیرد.

خانم کلینتون در نشست خبری خود همچنین اعلام کرد که آمریکا نامه ای به نمایندگان ایران تحویل داده و در آن در مورد "سه شهروند آمریکایی که نمی توانند از ایران خارج شوند"، از مقامات ایران کمک خواسته است.

یکی از این سه تن رابرت لوینسون، افسر سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) است که حدود دو سال پیش در کیش ناپدید شد و اینک دولت آمریکا از مقامات ایران خواسته است که به روشن شدن سرنوشت او کمک کنند.

در نامه آمریکا به مقامات ایران همچنین در خواست آزادی رکسانا صابری (خبرنگار ایرانی - آمریکایی) و رفع محدودیت از عشا مومنی (عضو کمپین یک میلیون امضاء برای حقوق زنان) مطرح شده است.

رکسانا صابری که پدری ایرانی و مادری ژاپنی دارد، در آمریکا متولد و همانجا بزرگ شده است.

او از حدود شش سال پیش به ایران رفت و به عنوان خبرنگار برای رسانه هایی چون "رادیوی عمومی آمریکا"، بی بی سی، ای بی سی نیوز و چند رسانه دیگر کار کرد.

او در بهمن ماه سال 1387 بازداشت و بعدا به زندان اوین منتقل شد. گفته می شود بازداشت او به دلیل ادامه دادن به ارسال پاره ای گزارش های خبری به رغم عدم تمدید مجوز کارش بوده است.

پدر خانم صابری مدتی پیش در نامه ای سرگشاده به رهبر ایران از آیت الله خامنه ای خواست دستور آزادی دخترش را صادر کند.

آقای صابری و همسرش که نگران حال دخترشان هستند، گفته اند برای ملاقات با او به ایران سفر خواهند کرد.

عشا مومنی هم عضو کمپین یک میلیون امضا برای رفع تبعیض قانونی علیه زنان است که مهرماه 1387 بازداشت و به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم شد.

خانم مومنی چندی بعد با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد، اما مقامات او را ممنوع الخروج کردند.

مطالب مرتبط