18:24 گرينويچ - سه شنبه 31 مارس 2009 - 11 فروردین 1388

دادخواه: حقوق زندانیان رعایت نمی شود

محمدعلی دادخواه، وکیل و حقوقدان در مورد مرگ اخیر چند زندانی در زندان های ایران می گوید حقوق این زندانیان رعایت نمی شود.

در ماههای اخیر انتشار اخبار متعددی از داخل ایران، مبنی بر مرگ برخی از زندانیان در داخل زندان بر اثر مشکلات جسمانی موجب نگرانی فعالان حقوق بشر شده است.

از آن جمله می توان به مرگ امید رضا میرصیافی، وبلاگ نویس دربند و کمی پیشتر از آن امیر حسین حشمت ساران اشاره کرد که به جرم تشکیل سازمانی به نام "جبهه ی اتحاد ملی" زندانی شده بود.

گفتگو با محمدعلی دادخواه، وکیل و حقوقدان در ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویراما مرگ در زندان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی تنها محدود به زندانیان سیاسی نمی شود بلکه 2 روز پیش هم شخصی به نام غلامحسین شهبازی، بر اثر سکته قلبی، و عدم رسیدگی مسئولان زندان در زندان گوهردشت کرج جان خود را از دست داد.

آقای دادخواه در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت: "طبق قانون مسئولیت مدنی، سازمان زندان ها از یکسو و کلیت دولت از سوی دیگر، باید پاسخگوی این موارد باشند."

آقای دادخواه که طی سال های اخیر وکالت برخی از زندانیان سیاسی را هم به عهده داشته می گوید "طبق قانون زندان ها در ایران، هر زندانی به محض که وارد زندان می شود، از سه حق برخوردار می شود. حق داشتن وکیل، حق دیدار با پزشک و حق دیدار با فامیل و آشنایان."

به گفته این حقوقدان، در ایران از نظر قانون اشکالی وجود ندارد بلکه مشکل در اجرای قانون است که رعایت نمی شود و در این پرونده ها حقوق این زندانیان رعایت نشده است.

او در مورد فوت زندانیان در زندان می گوید به این مساله در قانون اشاره شده ولی در اجرا مشکل وجود دارد. او می گوید در ایران در این زمینه ضعف رسیدگی وجود دارد.

امیرحسین حشمت ساران که مدت ها بیمار بود، ۱۶ اسفند در بیمارستان رجائی این شهر فوت کرد و وکیل او مسئولان زندان را به ‘مسامحه و غفلت آشکار' در باره سلامت او متهم کرد.

امیدرضا میرصیافی نیز ۲۸ اسفند در زندان اوین درگذشت. خبر مرگ او توسط پزشکی که خود در زندان اوین زندانی است، به وکیل آقای میرصیافی اطلاع داده شد. در مورد او گفته شده که مقامات بهداری زندان به رغم حال ناخوش، از انتقال آقای میرصیافی به بیمارستانی در خارج از زندان خودداری کرده اند.

امیدرضا میرصیافی از سوی دادگاه انقلاب ایران به تبلیغ علیه نظام و توهین به آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای متهم شده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.