بازجویی از ده فعال حقوق زنان در ایران

Image caption دولت ایران اتهام تبعیض علیه زنان را رد می کند

آخرین جسله بازجویی از ده نفر از فعالان حقوق زنان ایران در حضور وکلای آنان در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

این ده تن به اتفاق دو فعال دیگر، روز پنچ شنبه ششم فروردین امسال در حالی که قصد داشتند به دیدار نوروزی برخی خانواده های زندانیان سیاسی بروند در خیابان سهروردی تهران بازداشت، اما بعد در روز نهم فروردین به قید کفالت آزاد شدند.

نسرین ستوده یکی از وکلای این ده نفر به بی بی سی فارسی گفته است که اتهام مطرح شده علیه این افراد، اخلال در نظم عمومی و تجمع به قصد بر هم زدن امنیت کشور است.

نسرین ستوده متهمین را بیگناه می داند و امیدوارست که قاضی دادگاه برای آنان قرار برائت صادر کند.

این افراد عضو دو گروه "کمپین برای یک میلیون امضا" و "مادران صلح" هستند.

خانم ستوده می گوید دو فعال مدنی دیگر هم که روز ششم فروردین ماه جاری به همراه آن ده تن بازداشت شده بودند، قرار است با قرار کفالت آزاد شوند.

اعضای "کمپین برای یک میلیون امضا" که در سال 1386 راه اندازی شد می گویند که زنان در زمینه طلاق، ارث، سرپرستی کودک و برخی از دیگر جنبه های زندگی اجتماعی با تبعیض روبرو هستند که از آنها شهروندان درجه دو می سازد.

با این که این کمپین نتوانسته به هدف خود برای کسب یک میلیون امضا برای درخواست تغییر در قوانین ایران برسد، اخیرا برنده جایزه حقوق زنان یک بنیاد فمنیستی آمریکایی شده است.

دولت ایران تبعیض علیه زنان را رد می کند و می گوید زنان ایرانی در برابر فرهنگ غربی و بدل شدن به نمادهای جنسی محافظت می شوند.

مطالب مرتبط