رکسانا صابری به 'جاسوسی متهم شد'

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران در گفت و گو با خبرگزاری دانشجوان ایران، ایسنا گفته است که رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی زندانی در ایران، "تحت عنوان خبرنگار، فعالیتهای جاسوسی انجام می داده است."

حسن حداد گفت: "مدارک در پرونده موجود است و وی (رکسانا صابری) نیز تمام اتهامات را پذیرفته است."

بنا بر همین گزارش آقای حداد گفت که رکسانا صابری دارای تابعیت ایرانی است و با مدارک ایرانی وارد ایران شده است.

او همچنین ادعای برخی رسانه های خارجی در مورد تابعیت مضاعف رکسانا صابری را نادرست خواند و گفت: " هیچ مدرکی دال بر اینکه وی تابعیت مضاعفی داشته باشد، نداریم."

با این حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری رکسانا صابری شده است.

رکسانا صابری که از پدری ایران و مادری ژاپنی در آمریکا متولد شده است، حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا و بی بی سی مشغول به کار شد.

او در بهمن ماه سال 1387 بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد. بنا بر گزارش ها، مجوز فعالیت خبرنگاری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشده بود اما او علی رغم نداشتن مجوز فعالیت خبرنگاری، در چند مورد به تهیه گزارش از ایران ادامه داده بود.

پدر و مادر وی که برای دیدار یا فرزندشان از آمریکا به ایران سفر کرده اند، موفق شدند روز دوشنبه به مدت نیم ساعت دخترشان را در زندان اوین ملاقات کنند.

آنها از آیت الله خامنه ای، رهبر ایران خواسته اند که دستور به آزادی فرزندشان دهد.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل رکسانا صابری در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که وی نیز از اینکه خانم صابری به جاسوسی متهم شده، اطلاع پیدا کرده است، اما هنوز پرونده را ندیده و از جزئیات اتهامات موکلش بی اطلاع است.

آقای خرمشاهی روز شنبه (5 آوریل) گفته بود که دادستان ها علیه موکل وی رسما اتهام مطرح کرده اند، اما وی هنوز از ماهیت اتهام یا اتهام های مطرح شده مطلع نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ماه مارس گذشته اعلام کرده بود که خانم صابری، 31 ساله، فعالیت های "غیرقانونی" داشته است، زیرا علیرغم عدم تمدید مجوز کارش در سال 2006 به کار در ایران ادامه داد.

مطالب مرتبط