بریتانیا می گوید اکنون وقت تماس با ایران است نه تحریم های بیشتر

دیوید میلیبند در پارلمان - عکس آرشیوی
Image caption آقای میلیبند در پارلمان بریتانیا اظهار نظر می کرد

وزیر خارجه بریتانیا می گوید قدرت های بزرگ جهان نباید برای اعمال تحریم های تازه بر ایران در زمانی که تهران فرصت خوبی برای حرکت به سوی عادی کردن روابط با واشنگتن دارد عجله کنند.

دیوید میلیبند طی سخنانی در پارلمان بریتانیا با اشاره به تمایل دولت جدید آمریکا برای شروع تازه ای در روابط با ایران پس از چند دهه بی اعتمادی عمیق گفت که این پیشنهاد "بهترین فرصتی است که ایران برای عادی کردن روابط با باقی جهان و بالاتر از آن با آمریکا دارد."

شاید این اولین بار طی سه سال و نیم اخیر - که ایران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برنامه غنی سازی را شتاب بخشیده - باشد که بریتانیا از عدم لزوم فشار برای اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور سخن می گوید.

بریتانیا، یکی از شش قدرتی که برای قانع کردن ایران به دست کشیدن از غنی سازی اورانیوم تلاش می کنند، از رویکرد تازه آمریکا مقابل ایران حمایت کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید که خواهان رفع تنش با ایران و گفتگو با این کشور بر سر مسائل مورد اختلاف است با این حال هنوز جزئیات سیاست تازه خود در قبال ایران را اعلام نکرده است.

اما دیدار روز سه شنبه یک مقام بلندپایه آمریکایی در حاشیه کنفرانس لاهه درباره افغانستان با سرپرست هیات ایرانی حاضر در این کنفرانس از جمله تماس هایی است که آمریکا ظاهرا امیدوار است به افزایش اعتماد میان دو کشور کمک کند.

آقای میلیبند در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان دایر بر اینکه بریتانیا پیش از تلاش برای اعمال تحریم های تازه در قالب سازمان ملل یا اتحادیه اروپا بر ایران چقدر صبر خواهد کرد گفت: "... اکنون وقت عجله برای تحریم های بیشتر نیست، اکنون وقت پشتیبانی از سیاست آمریکا در زمینه تماس (با ایران) است که فرصتی است که هر نسل یک بار پیش می آید، نه فقط برای ما بلکه برای ایرانی ها."

قدرت های جهان که در قالب گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) برای مهار برنامه اتمی ایران تلاش می کنند مظنونند که هدف این برنامه دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح های اتمی باشد؛ سوءظنی که ایران رد می کند.

آقای میلیبند گفت برای آمریکا عاقلانه است که سیاست خود در قبال ایران را کامل کند و اطمینان یابد که حرکات آشتی جویانه اش مقابل ایران "برای ایرانی ها بدون ابهام باشد."

او گفت: "در آن صورت می توانیم اطمینان حاصل کنیم که اگر ایرانی ها به شکلی که مثبت است پاسخ ندهند، می توان گام های بیشتری برداشت."

دولت اوباما قبلا گفته است که هدف از گفتگو با ایران نشان دادن فواید همکاری با درخواست های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه برنامه اتمی و تعلیق غنی سازی است و در صورت شکست گفتگوها آماده است تحریم های شدیدتری بر ایران اعمال کند.

آقای اوباما به مناسبت سال نو شمسی پیامی ویدئویی برای مردم و رهبران ایران فرستاد در آن "شروعی تازه" در روابط دو کشور را پیشنهاد کرد. واکنش مقام های ایرانی به آن پیام سرد بوده و از جمله آن را "تبلیغاتی" خوانده اند.

آقای میلیبند گفت که "طیفی از گزینه ها" برای همکاری بین المللی در زمینه یک برنامه غیرنظامی اتمی با ایران وجود دارد اما جزئیاتی ارائه نکرد.

همزمان به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور گفته است که ایران باید در حل مشکلات جهان نقش ایفا کند، نه اینکه خود یکی از این مشکلات باشد.

وی گفت: "باید گفتگو کرد، احترام گذاشت و ایران را در کلیه زمینه هایی که در سند 'گروه سه به علاوه سه' (بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا، چین و روسیه) شناسایی کرده ایم مشارکت داد."

وی افزود این شامل گفتگو در مورد مسائل امنیتی نه تنها در مورد عراق بلکه طیف کاملی از مسائل در خاور نزدیک و خاور میانه - فلسطین، افغانستان، و لبنان - می شود.

مطالب مرتبط