واکنش ایران به اظهارات هیلاری کلینتون در لاهه

منابع ایرانی درباره اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا که از دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس افغانستان در لاهه خبر داده بود، واکنش نشان داده اند.

سفارت ایران در هلند اعلام کرده است که هیأت ایرانی هیچ گونه دستورالعملی برای مذاکره با هیأت آمریکایی نداشته و "هیچ مذاکره ای" صورت نگرفته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه 11 فروردین (31 مارس) گفته بود محمد مهدی آخوندزاده، فرستاده ایران در اجلاس لاهه با ریچارد هولبروک نماینده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ملاقاتی کوتاه و غیر رسمی داشته است.

اما آقای آخوندزاده بدون آنکه به صراحت این دیدار را تکذیب کند، به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت از همان اول هم بنای مذاکره با هیات آمریکایی وجود نداشت و اینکه آمریکایی ها به هر علتی این مسئله را مطرح می کند، نشان می دهد که آنها به دنبال بهره برداری خاصی از این کنفرانس هستند.

در این حال خبرگزاری مهر گزارش می دهد که حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک مصاحبه اختصاصی نه تنها انجام هرگونه ملاقات بین آقای آخوند زاده و آقای هولبروک را به صراحت تکذیب کرده، بلکه گفته است تحویل نامه از طرف آمریکایی ها به هیأت ایرانی هم صحت ندارد.

این خبرگزاری جملات آقای قشقاوی را چنین نقل کرده است: "هیچ گونه دیدار و گفتگویی اعم از رسمی، غیر رسمی، تشریفاتی و غیر تشریفاتی میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در حاشیه این اجلاس صورت نگرفته و خبر منتشر شده در این رابطه تکذیب می شود".

به گزارش مهر، او همچنین ارائه نامه از سوی آمریکا به ایران را رد کرده و گفته "چون دیداری صورت نگرفته، طبعا نامه ای هم داده نشده است".

خانم کلینتون در نشست خبری روز سه شنبه در لاهه از ارائه نامه ای به ایران در مورد سه تبعه آمریکا خبر داده بود.

در این حال خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، در مطلبی با عنوان "بین هیأت ایران و آمریکا در لاهه چه گذشت" پس از شرح گفته های متعارض مقامات ایران و آمریکا در باره ملاقات نمایندگان دو کشور در لاهه می نویسد: "کلید حل این حقه سیاسی در دست وزیر توسعه هلند بود که در جمع خبرنگاران پس از اظهارات خانم کلینتون، از گفتگوهای کوتاه اما غیر رسمی آقای آخوند زاده و هولبروک نماینده آمریکا در جریان ضیافت ناهار این همایش خبر داد".

به این ترتیب به نوشته خبرگزاری رسمی ایران، وزیر توسعه هلند هم خبر "گفتگوی کوتاه و غیر رسمی" میان نمایندگان ایران و آمریکا را تأیید کرده است.

رسانه های غربی هفته پیش گزارش داده بودند که در حاشیه کنفرانس افغانستان در مسکو نیز میان هیات های ایران و آمریکا دیدار صورت گرفته است که توسط ایران تکذیب شد.

سرپرستی هیات ایرانی در کنفرانس مسکو نیز به عهده آقای آخوندزاده بود.

او با اشاره به همین گزارش ها به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است عده ای اهداف خاص سیاسی را دنبال می کنند.

به گزارش ایرنا، آقای آخوند زاده گفت: "ما قایم با شک بازی نداریم، سیاست ما واضح و روشن است و ایران از گفت و گو نمی ترسد".

معاون وزیر امور خارجه افزود ایران از قبل گفته بود که حضورش در کنفرانس لاهه برای گفت و گو در باره مسایل افغانستان است و کشورش برنامه ای برای مذاکره با مقام های آمریکایی در این نشست ندارد.

آقای آخوندزاده به مذاکرات ایران و آمریکا در عراق که در مورد مسایل امنیتی این کشور صورت گرفت، اشاره کرد و گفت اگر بنا باشد ایران با آمریکا مذاکره کند، مثل این مذاکرات همه از آن مطلع می شوند و چیزی برای پنهان کردن وجود نخواهد داشت.

مطالب مرتبط