'خورشید' شش ماه دوام آورد

خورشید
Image caption به گفته گاردین روزنامه خورشید با وجود حمایت دولتی دوام نیافت

روزنامه بریتانیایی گاردین گزارشی را به بسته شدن روزنامه خورشید، متعلق به سازمان تامین اجتماعی ایران، اختصاص داده است.

نویسنده این مطلب در اشاره ای تلویحی به تشابه اسمی این روزنامه با روزنامه سان (خورشید) چاپ بریتانیا، عنوان "نسخه ایرانی سان ظرف شش ماه جمع شد" را برای گزارش خود برگزیده و در آن مشکلات اقتصادی منجر به تعطیلی خورشید را مطرح ساخته است.

به نوشته گاردین، میلیونها پوند کمک مالی دولت و انتشار مطالبی در ستایش دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، قاعدتا می بایست متصمن بقای روزنامه خورشید باشد اما همان بحران اقتصادی که لرزه بر تن هیات تحریریه نشریات مختلف در سرتاسر جهان انداخته باعث شده است تا این روزنامه نه چندان پر طرفدار پس از شش ماه فعالیت به دنبال هدف بلند پروازانه دستیابی به تیراژی گسترده، از میان برود.

گاردین می نویسد که تعطیلی خورشد در پی حیاتی کوتاه اما پر تنش خورشید فرا رسید که مشخصه آن، اختلاف مدیریت، استعفای وسیع روزنامه نگاران، سقوط تیراژ و انتقاد از بودجه ای معادل هشت میلیون و ششصد هزار پوند بود که سازمان مسئول بیمه بازنشستگی دولتی در اختیار آن قرار داده بود.

گاردین می افزاید که تصمیم نهایی به بستن روزنامه خورشید در پی اظهارات آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مورد صرفه جویی اتخاذ شد.

در حالیکه ایران با بحران رکود اقتصادی دست به گریبان است، رهبر جمهوری اسلامی سال جدید ایرانی را سال کاهش مصرف اعلام کرد.

به نوشته گاردین، مرگ روزنامه خورشد ابراز شادمانی منتقدان محمود احمدی نژاد را به دنبال داشته که این نشریه را یکی از ابزار تبلیغاتی وی تلقی می کردند که با هدف جلب حمایت مردم در جریان انتخابات ریاست جمهوری بر پا شده بود.

گاردین می نویسد که روزنامه خورشد در ماه اکتبر سال گذشته توسط یکی از دستیاران احمدی نژاد به نام محمد پاریاب راه اندازی شد که اعلام داشته بود که هدف خود را انتشار مطالب مردمی، تفریحی و ورزشی همراه با کمترین مقدار مطالب سیاسی اعلام کرد.

آقای پاریاب تیراژ اولیه روزنامه را دویست هزار نسخه پیش بینی کرده بود که می بایست به طور تدریجی افزایش یابد.

گفته می شود که پس از تصمیم روزنامه به افزایش شمار صفحات از بیست و چهار به سی و شش صفحه تمام رنگی، تیراژ خورشید به شصت هزار نسخه در روز تنزل کرد که به نوبه خود باعث شد تا روزنامه با شانزده صفحه متشر شود.