آمریکا: دیدار هولبروک و آخوندزاده مفصل نبود

آخوندزاده
Image caption آقای آخوندزاده سرپرست هیات ایرانی در کنفرانس لاهه بود

در پی رد سخنان هیلاری کلینتون درباره ملاقات دیپلمات های ارشد آمریکا و ایران توسط مقام های ایرانی، وزارت امورخارجه آمریکا این دیدار را در حد یک دست دادن و احوال پرسی توصیف کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا همچنین در واکنش به تکذیب سخنان خانم کلینتون درباره دیدار ریچارد هولبروک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان و مهدی آخوندزاده، معاون وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس افغانستان در لاهه، بر انتقال پیام آمریکا درباره سرنوشت سه شهروند این کشور به مقام های ایرانی تاکید کرد.

گوردون دوگود، از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا، در واکنش به سخنان حسن قشقاوی، همتای ایرانی خود که ملاقات ریچارد هولبروک و مهدی آخوندزاده را رد کرده بود، این دیدار را دیداری کوتاه در حاشیه اجلاس افغانستان در لاهه توصیف کرد.

آقای دوگود روز سه شنبه در واشنگتن گفت: "یک دست دادن کوتاهی انجام شده است. به عبارتی یک دیدار، یا به عبارتی دیگر دیداری در حاشیه کنفرانس. اشاره به این دیدار به عنوان یک دیدار مفصل یا طولانی اشتباه است. این دیدار برای آقای هولبروک در حد یک احوال پرسی بود. بنابراین یک ملاقات نبوده است."

آقای دوگود همچنین در پاسخ به سوالی درباره تکذیب تحویل یک نامه به وسیله آقای هولبروک به آقای آخوندزاده از سوی ایران گفت مقام آمریکایی هنگام مواجهه با طرف ایرانی، پیام کشورش را درباره وضع سه شهروند خود منتقل کرده است.

خانم کلینتون در سخنانی در هلند گفته بود آقای هولبروک نامه ای را درباره وضع سه تبعه آمریکا به آقای آخوند زاده تحویل داده است.

اما به گفته حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، "چون دیداری صورت نگرفته، طبعا نامه ای هم داده نشده است".

گوردون دوگود بدون تایید یا رد سخنان رئیس یا همتای ایرانی خود این جمله را تکرار کرد که پیامی درباره وضع رابرت لوینسون، رکسانا صابری و عشا مومنی به طرف ایرانی منتقل شده است.

به گفته او این پیام مشابه پیامی است که پیش از این به وسیله سفارت سوییس در تهران به مقام های ایرانی منتقل شده است.

آقای دوگود همچنین گفت که دیپلمات های سوییسی در تهران که حفاظت از منافع آمریکا در این کشور را عهده دار هستند، با مقام های ایرانی در تماس هستند و هفته گذشته خواستار دسترسی کنسولی با رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی بازداشت شده در تهران شده اند.

رسانه های غربی هفته پیش گزارش داده بودند که در حاشیه کنفرانس افغانستان در مسکو نیز میان هیات های ایران و آمریکا دیدار صورت گرفته است که توسط ایران تکذیب شد.

مطالب مرتبط