هوگو چاوز برای تاسیس بانک ایران و ونزوئلا وارد تهران شد

هوگو چاوز، رییس جمهور ونزوئلا، در ادامه سفر آسیایی خود برای گفتگو با مقامات ایرانی وارد شهر تهران شده است.

آقای چاوز که پیش از ایران در قطر به سر می برد گفته است که ونزوئلا و ایران در راستای همگرایی و ایجاد نظام مالی جدید به تاسیس یک بانک مشترک توافق کرده اند.

او در دوحه گفته بود که دولتهای ایران و ونزوئلا هر کدام یکصد میلیون دلار از سرمایه اولیه این بانک را تامین کرده اند.

علی اکبر محرابيان وزير صنايع و معادن ايران و رودلف سالس وزير صنايع پايه ونزوئلا نیز بعد از ظهر چهارشنبه در تهران ملاقات کرده بودند و در خصوص روش توسعه همکاری های معدنی، بانکی ، صنعتی ، مسکن و مشارکت ايران در طرح توسعه ملی وئزوئلا مذاکره کردند.

وزير صنايع ایران گفته است که بانک مشترک ايران و ونزوئلا روز جمعه رسما افتتاح خواهد شد. او همچنین گفت دو کشور در زمينه حمل و نقل توافق کرده اند که هفته ای دو پرواز بين تهران و کاراکاس انجام شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران، وزير صنايع پايه ونزوئلا نیز در تهران گفته است بحران مالی غرب ايجاب می کند کشورهای مستقل توانمندی های اقتصادی و صنعتی خود را برای کمک به يکديگر و کشورهای مستقل درگير در بحران جهانی بکار گيرند.

در سال های اخیر، ایران و ونزوئلا روابط گرمی داشته اند و ونزوئلا از حامیان ایران در برابر مخالفان برنامه تحقیقات هسته ای این کشور بوده است.

رئیس جمهور ونزوئلا تا کنون هفت بار به ایران سفر کرده است. محمود احمدی نژاد نیز سه بار به ونزوئلا رفته است. در دیدارهای اخیر آقایان چاوز و احمدی نژاد روابط شخصی دوستانه ای بین دو نفر ایجاد شده است.

هر دو کشور ایران و ونزوئلا عضو جنبش غیرمتعهدها بوده و کوشیده اند کشورهای مخالف آمریکا در منطقه آمریکای لاتین و خاورمیانه را در یک جبهه واحد ضد آمریکایی متحد کنند.

آقای چاوز در پایان سفر چهار روزه خود به ایران راهی ژاپن خواهد شد.

مطالب مرتبط