رابرت گیتس: اسراییل امسال به ایران حمله نمی کند

روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن در شماره پنچشنبه 13 فروردین (دوم آوریل) به نقل از وزیر دفاع آمریکا نوشته است که به عقیده او، در احتمال حمله اسراییل به ایران در سال جاری تردید وجود دارد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در گفتگوی اختصاصی با روزنامه فایننشال تایمز گفته است که آمریکا و اسراییل فرصت کافی دارند تا ایران را متقاعد کنند برنامه تحقیقات هسته ای خود را متوقف کند.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر جدید و تندرو اسراییل تنها چند روز پیش باری دیگر ایران را بزرگترین خطر برای خود اعلام کرده بود.

وزیر دفاع آمریکا به فایننشال تایمز گفته است که حمله اسراییل به ایران در سال جاری میلادی باعث تعجب او خواهد شد.

آقای گیتس گفت تا زمان عبور ایران از آنچه که وی خط قرمز اتمی نامید هنوز "یک سال، یا دو سال، یا سه سال" فرصت باقی است.

این در حالی است که ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکایی در خاور میانه دیروز (چهارشنبه) در گزارش به کمیته نیروهای مسلح سنا گفته بود اسراییل ممکن است در صورت احساس خطر به ایران حمله کند.

وی گفت جدیت آمریکا در روند صلح اعراب و اسراییل می تواند از نفوذ ایران در منطقه بکاهد.

اسراییل اخیرا مانوورهای نظامی گسترده ای انجام داده که گفته می شود به نوعی سنجش آمادگی ارتش برای حمله به ایران بوده باشد.

به نوشته فایننشال تایمز دریادار مایک مالن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز پس از آن مانوورها به اسراییل هشدار داده بود که دست به حمله نظامی علیه ایران نزند.

انفعال دیپلماسی ایران

با این که ورود تندروها به قدرت در اسراییل می تواند بطور بالقوه برای منافع ایران در منطقه خطرناک باشد، برخی ناظران معتقند دیپلماسی آن کشور نسبت به تهدید حمله نظامی اسراییل انفعالی شده است.

بدین ترتیب، به گفته این ناظران، علائم متناقضی دائما از سوی آمریکا و اسراییل در خصوص حمله یا عدم حمله به ایران از سوی مقامات امنیتی و نظامی آن دو کشور ارسال می شود بدون این که ایران برنامه دیپلماتیک مشخصی برای کاهش تهدید پیش رو نشان داده باشد.

ایران همواره گفته است که برنامه تحقیقات اتمی آن کشور به منظور تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه هسته ای برق یک هزار مگاواتی بوشهر است.

مطالب مرتبط