گام تازه در انتقال تدارکات ناتو از ایران

Image caption ناتو برای تامین تدارکات نیروهای خود در افغانستان در ماه های اخیر با مشکل مواجه بوده است

بر اساس برخی شواهد همکاری ایران با آلمان برای انتقال تدارکات نیروهای آلمانی در افغانستان در آستانه ورود به مرحله ای جدید قرار گرفته است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، توسط خبرنگار خود در برلین ادعای "یک سخنگوی ارتش آلمان" را منعکس کرده است که مذاکره نمایندگان شرکتهای خصوصی آلمانی با ایران "برای انتقال بخشی از تجهیزات غیرنظامی مورد نیاز نیروهای آلمانی مستقر در افغانستان" را تایید می کند.

این سخنگو که نام او اعلام نشده در گفتگو با خبرگزاری ایرنا تاکید کرده که دولت آلمان و ناتو، که سربازان آلمانی به عنوان بخشی از نیروی این سازمان در افغانستان مستقر هستند، دخالتی در این مذاکرات نداشته اند.

در واکنش، روابط عمومی وزارت خارجه و دفاع آلمان در پاسخ به پرسش بخش فارسی بی بی سی در این باره، حاضر به تایید گزارش "مذاکره" میان شرکت های آلمانی و مقام های ایران نشدند.

روابط عمومی وزارت خارجه آلمان تایید کرد که دو شرکت "سوپریم" و "نوردیک کمپ لجستیکز"، به ترتیب در امر انتقال غذا و سوخت "به نیروهای ناتو در افغانستان" فعالیت می کنند.

وزارت دفاع آلمان با تاکید بر خصوصی بودن این دو شرکت، در واکنش تنها تایید کرد اخباری درباره مذاکره مسئولان این شرکت ها با ایران دریافت کرده اما حاضر به نظر دادن درباره صحت یا سقم این اخبار نشد.

با این وجود روابط عمومی این وزارتخانه و وزارت خارجه آلمان تاکید کردند که مذاکره به خواست دولت آلمان یا ناتو انجام نشده است و اگر تدارکاتی هم بوسیله این شرکت ها "برای نیروهای ناتو" از طریق ایران به افغانستان منتقل شود، این امر به خواست دولت آلمان یا ناتو نبوده و تنها به تصمیم این دو شرکت انجام گرفته است.

نگاه ایران به آلمان در آینه محدب؟

این خبر دو روز پس از آن منتشر شدکه روزنامه فرانکفورتر آلگماینه به نقل از تامس کسندی، نماینده حزب دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان نوشته بود دو شرکت خصوصی آلمانی مشغول بررسی امکان انتقال تدارکات (غذا و سوخت) از طریق خاک ایران برای نیروهای خارجی در افغانستان هستند.

از آقای کسندی نقل شده بود که برای حمل تدارکات نیروهای ناتو دو مسیر جاده ای (از بندر چابهار در جنوب ایران به شهر زرنج در ولایت مرزی نیمروز در جنوب افغانستان) و راه آهن (تهران-هرات) مد نظر قرار دارد.

این اظهارات در شرایطی منتشر شد که مهدی آخوندزاده معاون وزیر خارجه ایران در کنفرانس "آینده افغانستان" در شهر لاهه هلند تایید کرد که ایران ظرفیت باراندازهای خود در بندر چابهار را که نزدیک ترین بندر ایران به افغانستان است، افزایش میدهد تا تدارکات غیرنظامی از طریق خاک ایران به افغانستان حمل شود.

پیش از آن هم رسانه های غربی از بررسی امکان انتقال تدارکات ناتو از طریق ایران خبر داده بودند، که دلیل اصلی بررسی این گزینه، به خطر افتادن مسیر انتقال تدارکات ناتو به افغانستان از پاکستان، و بسته شدن پایگاه هوایی آمریکا در مناس در قرقیزستان عنوان شده بود.

ناتو تاکید کرده است که تصمیم درباره مسیر انتقال تدارکات، "یک تصمیم ملی" است و در اتخاذ آن باید "منافع ملی اعضاء" مد نظر قرار گیرد.

"علامت به غرب"

Image caption اظهارات آقای آخوندزاده واکنش مثبتی در رسانه های غربی داشت

خبر مذاکره دو شرکت آلمانی با ایران که از سوی خبرگزاری رسمی ایران منتشر شده، به واکنش برخی رسانه های غربی منجر شد.

از جمله لس آنجلس تایمز وجود تنها یک منبع خبری را عاملی برای تردیدپذیر بودن این خبر خوانده اما در گزارشی به وجود اخباری در این زمینه در رسانه های آلمانی اشاره کرده و نوشته: "گزارش ایرنا اینطور القاء می کند که ایران می خواهد، یا حداقل مایل است وانمود کند که می خواهد به مبارزه تحت رهبری آمریکا در افغانستان کمک کند."

با این حال برخی ناظران معتقدند شاید ایران لزومی به ارسال پیام های تلویحی از طریق خبرگزاری رسمی خود نداشته باشد، کما اینکه پس از مطرح شدن درخواست رسمی دولت آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان که در آستانه کنفرانس لاهه مطرح شد، ایران موضع مخالف اتخاذ نکرد و در اولین واکنش اظهارات مهدی آخوندزاده در رسانه ها انعکاس یافت.

ضمن اینکه نباید تایید خبر اولین تماس نمایندگانی از ایران و ناتو پس از 30 سال (هرچند که "غیر رسمی" عنوان گرفت) را از نظر دور داشت که در آستانه اجلاس لاهه مطرح شد و مارتین اردمن، مذاکره کننده ارشد ناتو آن را "گام خوب دیگری در تعامل با ایران در جامعه بین المللی" خواند.

مطالب مرتبط