رقابت دراز دستان - ایران، اسرائیل و سودان

موشکهای دست ساز فلسطینی
Image caption ایران در نظر داشت موشکهای موثرتری در اختیار حماس قرار دهد

هفته نامه اکونومیست چاپ لندن در شماره 4 آوریل خود مطلبی را به شایعه حمله اسرائیل به کاروان کمک های نظامی ایران برای حماس اختصاص داده است.

این گزارش با عنوان "نبرد بین دو بازوی دراز - حمله هوایی مرموز در سودان" چاپ شده و در آن آمده است که با توجه به شدت حملات اسرائیل به تندروهای اسلامگرای حماس در غزه که در طول سه هفته اول سال جاری روی داد، معقول به نظر می رسد که این کشور هر آنچه را که در توان دارد برای جلوگیری از دسترسی حماس به اسلحه به کار گیرد و به تازگی، جسته و گریخته، مطالبی در مورد میزان آمادگی اسرائیل برای دست زدن به اینگونه اقدامات، آنهم در محلی در فاصله حدود یکهزار و چهارصد کیلومتری، انتشار یافته است.

اکونومیست در این زمینه اظهارات اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل را یادآور می شود که گفت "هر آنکس که باید بداند، می داند" و می افزاید که این سخنان به منزله تایید ضمنی گزارش های متعددی در رسانه های همگانی در این مورد بوده است که در ماه ژانویه سال جاری، هواپیماهای جنگنده یا بدون سرنشین اسرائیلی کاروانی شامل بیست و سه کامیون حامل اسلحه برای حماس را هنگام عبور در نقطه ای در شمال شرق سودان هدف حمله قرار دادند.

این نشریه می نویسد که پس از مقادیری سر درگمی، دولت سودان نیز تاییدکرد که چنین حمله ای "احتمالا" توسط اسرائیل در محلی واقع در شمال پرت سودان واقع در کرانه دریای سرخ (بحر احمر) صورت گرفته است.

به نوشته اکونومیست، در مورد این واقعه، گزارش های عجیب و غریبی در رسانه های همگانی انتشار یافته بود از جمله اینکه سازمان اطلاعاتی اسرائیل - موساد - از قاچاق اسلحه به غزه از طریق سودان و مصر آگاه شد، نیروی هوایی اسرائیل تنها چند روز برای طراحی و اجرای این حمله فرصت داشت، حدود چهل نفر از جمله چند ایرانی در این حمله کشته شدند.

ظاهرا هدف اسرائیل از این عملیات جلوگیری از دسترسی حماس به موشک های فجر تولید ایران بود که با برد دست کم 40 کیلومتر، به مراتب از موشک های دست ساز قسام یا کاتیوشای مورد استفاده این گروه موثر تر است و قرار بود پیاده شود و قطعات آنها از طریق تونل های زیر مرز مصر و غزه در اختیار حماس قرار گیرد.

'بازوی دراز اسرائیل'

اکونومیست می افزاید که هدف دیگر اسرائیل از این عملیات این بوده است که بازوی دراز اسرائیل را به یاد ایرانیان بیاورد و هشدار دهد که ممکن است روزی این بازوی دراز علیه تاسیسات هسته ای ایران به کار افتد همانگونه که در سپتامبر سال 2007، نیروی هوایی اسرائیل به آنچه که تاسیسات هسته ای مخفی سوری - که گفته می شد با کمک کره شمالی در دست احداث بود - حمله کرد.

Image caption اکونومیست: حمله اسرائیل روابط ایران و سودان را تقویت می کند

این هفته نامه سپس به روابط ایران و سودان پرداخته و می نویسد که از زمان انقلاب اسلامی سودان در سال 1989 که عمر البشیر را به قدرت رساند، دو کشور روابط نزدیکی داشته اند و در واقع، حسن الترابی که این کودتا را سازمان داد آشکارا در صدد آن بود که نسخه سنی جمهوری اسلامی اسلامی را، همراه با سپاه پاسداران، مقررات پوشش اسلامی و دادگاه های شریعت، در کشور خود بر پا سازد و نقش آیت الله خمینی شرق آفریقا را بر عهده بگیرد.

به نوشته اکونومیست، با وجود تفاوت فرقه ای بین حکومت های دو کشور، ایران به سرعت از حضور متحدی مفید در منطقه آگاه شد و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت ایران، به عنوان نشانه ای از ابراز دوستی در سال 1991 از خارطوم دیدن کرد و تا کنون، تعداد دیدارهای رسمی دو کشور به یکصد و پنجاه و هفت مورد رسیده است.

این هفته نامه می افزاید که در جریان دیدار آقای رفسنجانی از سودان، یک رشته توافقنامه بین دو کشور به امضا رسید که بر اساس آنها، ایران موافقت کرد در ایجاد نیروی دفاع مردمی سودان، به تقلید از سپاه پاسداران انقلاب ایران، به دولت سودان کمک کند و برای این منظور، یک ایرانی مامور که آموزش حزب الله لبنان را برعهده داشت، به سودان فرستاد.

به نوشته اکونومیست، ایران همچنین به پایه گذاری صنایع نظامی سودان، که امروزه از لحاظ تاسیسات در آفریقا در رده سوم قرار دارد، کمک کرد و اگرچه گفته می شود که موشک های ارسالی ایران برای حماس از طریق یمن به پرت سودان رسیده بود، این احتمال را هم نمی توان نادیده گرفت که این موشک ها در صنایع دفاعی سودان، واقع در جنوب خارطوم، پایتخت، ساخته شده بود.

اکونومیست می افزاید که علاوه بر همکاری های فنی، ایران و سودان از لحاظ دیپلماتیک هم از یکدیگر حمایت می کنند و در حالیکه دولت سودان در جریان مذاکرات سازمان ملل پیرامون برنامه هسته ای ایران، با وارد کردن فشار بر این کشور مخالفت ورزید، دولت ایران نیز در ماجرای صدور حکم بازداشت بین المللی عمر البشیر، حامی وی بوده است و حمله هوایی اسرائیل نمی تواند باعث تضعیف روابط دولت های دو کشور شود، بلکه احتمالا این روابط را تقویت نیز خواهد کرد.

مطالب مرتبط