به روز شده:  11:45 گرينويچ - شنبه 04 آوريل 2009 - 15 فروردین 1388

مین در ایران هنوز قربانی می گیرد

"در حال حاضر تقریبا سه میلیون هکتار از اراضی مرزی ایران آلوده به مین است"

سازمان ملل متحد امروز چهارم آوریل را روز جهانی مبارزه با مين های زمينی و افزایش آگاهی های عمومی خطرات و وضع قربانیان نامگذاری کرده است. هدف از تعيين چنين روزی برای اولين بار، نشان دادن پيشرفت در زمينه مين روبی و ابعاد خطرات مين های باقی مانده است.

ایران از جمله کشورهایی است که همه ساله شمار زیادی در آن قربانی مین می شوند.

با این حال جاستین بریدی مدیر دفتر مبارزه با مین سازمان ملل متحد در گفت و گویی با بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت دولت ایران آمار دقیقی از قربانیان مین در اختیار این سازمان قرار نداده است.

او می افزاید :" تا آنجا که می دانم، در ایران تحقیق جامعی درباره قربانیان مین صورت نگرفته و آمار آنها اغلب اوقات جسته و گریخته است. اگر تحقیق جامعی مانند نپال صورت نپذیرد، دشوار می توان گفت که آمار دقیق است و در مقایسه با سایر برنامه چگونه است."

گزارش مریم افشنگ بی بی سی فارسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


مهدی افروزمنش روزنامه نگار و عضو هیات موسس کانون مشارکت در پاکسازی مین نیز معتقد است پس از جنگ ایران و عراق بررسی ها حکایت از آن داشت که ایران 16 میلیون مین خنثی نشده دارد و در حال حاضر نیز تقریبا سه میلیون هکتار از اراضی مرزی این کشور آلوده به مین است.

آقای افروزمنش همچنین می گوید:" برآورد می شود که این تلفات روزانه چیزی در حدود 2 تا 2.2 نفر است. این آماری است که تا سال 80 به صورت رسمی اعلام شده بود. منبع اولیه آن هم نهادهای غیر رسمی بودند و پس از آن وزارت دفاع و مرکز مین گذاری ملی آن را تایید کرد. اما بعد از دولت آقای احمدی نژاد اعلام شد این روند کاهش پیدا کرده و به یک و حتی زیر یک نفر رسیده است."

"البته این موضوع همچنان از سوی منابع رسمی تایید می شود و ما هم امیدواریم که درست باشد اما منابع غیر رسمی همچنان روی یک و نیم نفر پافشاری می کنند و معتقدند نهایت کاهش از دو تا دو و نیم نفر به یک و نیم کاهش یافته است."

کاهش شمار قربانیان در افغانستان

این درحالی است که محمد صدیق راشد، رئیس عملیات مین روبی سازمان ملل متحد در افغانستان از روند پیشرفت مین زدایی و کم شدن قربانیان در افغانستان خبر می دهد و می گوید:" در سال گذشته در یک ماه قربانیان مین به 63 نفر می رسید که این 63 نفر یا جانهای خود را از دست می دادند و یا زخمی می شدند که این رقم سه یا چهار سال قبل از 150 نفر به 300 نفر در یک ماه هم می رسید."

مین روبان همواره چشم در چشم مرگ هستند

"در این سالها کاهش قابل ملاحظه ای به وجود آمده ولی باز هم ارقام بالا است و متاسفانه هر روز در گوشه ای از کشور حوادث دلخراش توسط مین ها صورت می گیرد."

در حالیکه مقام های دولت ایران می گویند تعداد زیادی ازمامورانی که در حال مین زدایی هستند جان خود را از دست می دهند، جاستین بریدی اعلام می دارد که دولت ایران ترجیح می دهد به طور مستقل عمل کند و در ادامه می افزاید:" ایران برای خود برنامه ملی مین روبی دارد و در این زمینه هم توانمند است. در گذشته ایران با برنامه عمران و توسعه سازمان ملل تماس گرفت تا ببیند که برای مساعدت به برنامه مین روبی در آن کشور چه کار می تواند بکند."

"اخیرا هم بحث مین روبی در مرز ایران و عراق با دفتر مساعدتهای سازمان ملل در عراق مطرح شده. این کاری است که دو دولت انجام می دهند و باید دید سازمان ملل چه نقشی در حمایت از آنها ایفا کند."

"چرا ایران به کنوانسیون اتاوا نمی پیوندد؟"

منتقدان می گویند علاوه بر تاکید بر حفظ استقلال بر برنامه مین روبی، ایران اعتنایی به توافقنامه های بین المللی در مورد استفاده از مین ندارد.

از جمله این که ایران تا کنون به کنوانسیون اتاوا نپیوسته است؛ كنوانسيون اتاوا کشورهای عضور را از استفاده از مین و هرگونه سلاح كه رنج مضاعف و طولاني مدت ايجاد كند منع می کند. همچنين پذيرش كنوانسيون اتاوا موجب بازداشتن كشورهای عضو از توليد، تكثير و نگهداری مين خواهد بود.

شیرین عبادی از طرفداران پیوستن ایران به کنوانسیون اتاوا و پذیرش ممنوعیت استفاده از مین از سوی ایران است

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رئیس هیات مدیره کانون مشارکت در پاکسازی مین در این باره گفت:"دولت ایران به کنوانسیون اتاوا ملحق نشده و یکی از درخواست ها و فعالیت های کانون مشارکت در پاکسازی مین همین است که چرا دولت ایران به این کنوانسیون ملحق نمی شود و تعهد نمی کند که دیگر از مین استفاده نکند."

"ایران دومین کشور آغشته به مین در جهان است و ضرورت دارد که دولت ایران به کنوانسیون اتاوا بپیوندد تا بتواند از کمک های بین المللی برای پاکسازی استفاده کند."

همه ساله مناطق مین گذاری شده در بسیاری از کشورهای جهان هزاران قربانی به جا می گذارد و همچنین میلیون ها نفر جانشان در معرض خطر رفتن روی مین قرار دارد.

قربانیان این قاتل خاموش در زمین یا جان خود را از دست می دهند و یا عضوی از بدنشان آسیب می بیند و یا حتی قطع عضو و تا آخر عمر معلول می شوند.

آمارها حکایت از آن دارد کشورهایی که در این سالها همکاری بیشتری با سازمان ملل برای پاکسازی زمین های آلوده به مین داشته اند، شمار قربانیانشان هم کاهش چشمگیری داشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.