موسوی: اصلاح طلبی هستم که اصول را گم نمیکنم

میرحسین موسوی

با صریح ‌تر شدن انتقادات میرحسین موسوی از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد و نزدیک شدن گروه‌های سیاسی به معرفی نامزد مورد نظر خود، صحنه انتخابات ریاست جمهوری ایران به تدریج روشن می شود.

آقای موسوی روز جمعه ۱۴ فروردین در دیدار مسئولان استانی ستادهای انتخاباتی خود به طور کم سابقه از عملکرد دولت نهم انتقاد کرد و خود را "اصلاح طلبی" نامید که اصول را گم نمی کند و دائم به آن بر می گردد.

گزارش های رسانه ای حاکی است که چهره های اصلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی پس از ملاقات با میرحسین موسوی، با اعضای سازمان خود در استان ها جلسه داشته اند و به تصمیم گیری نهایی درباره نامزد مورد حمایت سازمان در انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شده اند.

پس از انصراف محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات، مهدی کروبی و میرحسین موسوی نامزدهای جناح اصلاح طلب ایران شناخته می شوند.

از سوی دیگر سخنگویان "جبهه پیروان خط امام و رهبری" که گروه های اصلی جناح اصولگرا را نمایندگی می کند، از معرفی قریب الوقوع نامزد نهایی خود خبر می دهند که به گفته محسن کوهکن، نایب رئیس دوم این جبهه، به احتمال زیاد محمود احمدی نژاد خواهد بود.

انتقاد از احمدی نژاد

در این حال میرحسین موسوی گفته است: "مشکلاتی در کشور داریم که اگر بعضی از آنها ادامه یابد، خطر زاست".

آقای موسوی "بی اعتنایی به قانون" را مهم ترین مشکل فعلی ایران دانست و گفت اگر بی اعتبار شدن قوانین مجلس و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام به رویه تبدیل شود "هر نوع اتفاقی" ممکن است در کشور رخ دهد.

وی مشخصا به اختلافات اخیر دولت و دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: "بالاخره مجلس الزامی کرده است که اجرا نمی شود و پاسخ درستی هم [از سوی دولت] داده نمی شود".

دیوان محاسبات ایران در گزارش بودجه سال ۱۳۸۵ اعلام کرد که یک میلیارد دلار از درآمدهای ارزی آن سال وارد خزانه نشده است. اما آقای احمدی نژاد این گزارش را اشتباه و ناشی از "بی دقتی" دیوان محاسبات دانست.

با این حال دیوان محاسبات از گزارش خود دفاع کرد و گفت آماده است در یک برنامه تلویزیونی با ارائه "اطلاعات و اسناد شفاف" سرنوشت بیش از یک میلیارد دلار مذکور را به همراه ۴هزار مورد انحراف دیگر از قانون بودجه روشن کند.

میرحسین موسوی با اشاره به این ابهامات گفت: "ظرف سه چهار سال اخیر به اندازه یک سوم کل درآمد نفتی کشور در عرض سی سال درآمد داشتیم و این سئوال هنوز برای ما باقی است که این پول کجا خرج شده است".

آقای موسوی با انتقاد شدید از "عدم شفافیت" گفت: "بر خلاف عهدی که با مردم داشتیم، دائم به سمت پنهانکاری پیش می رویم".

آقای موسوی همچنین از استفاده از منابع کشور برای تأمین اهداف کوتاه مدت سیاسی و سیاسی کردن مسائلی چون فوتبال و "دستاوردهای علمی" برای تبلیغ انتخاباتی انتقاد کرد.

به نظر می رسد انتقاد آقای موسوی تلویحا متوجه مسائلی چون مصوبات دولت در سفرهای استانی، حضور محمود احمدی نژاد در استادیوم آزادی به هنگام بازی ایران و عربستان و وعده اعلام "خبر خوش هسته ای" در روز ۲۰ فروردین باشد.

"اصلاح طلبی" و "آرای خاموش"

اظهارات آقای موسوی و نزدیکانش درباره زمینه های اجتماعی "اصلاح طلبی" و احتمال تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی متشکل از نیروهای معتدل هر دو جناح سیاسی ایران برای حمایت از او، ابهاماتی را در میان ناظران برانگیخته بود که به نظر می رسد او کوشیده است تا حدودی به این ابهامات پاسخ دهد.

او در برابر پرسشی درباره "رأی های خاموش در جامعه" گفت: "بخشی از این آرا متعلق به قشرهای پایین دستی است که از همه چیز مأیوس شده اند. البته طبقات میانی و نخبگان هم جای خود را دارند و باید راجع به آن صحبت کرد تا آنها بدانند به چه چیزی می خواهند رای دهند".

به این ترتیب آقای موسوی بار دیگر تأکید کرده است که اولویت او قشرهای فقیر جامعه ایران است. او پیشتر هم گفته بود که قشرهای فقیر را "اصلاح طلب ترین" قشرها می داند.

این در حالی است که اصلاحاتی که محمد خاتمی پس از سال ۱۳۷۶ آن را نمایندگی می کرد، بیشتر با روزنامه نگاران، دانشجویان، فعالان حقوق زنان و هوادارانی شناخته می شد که اکثرا متعلق به طبقه متوسط بودند.

آقای موسوی با این حال تأکید کرده است: "حمایت از مستضعفان به معنای در نظر نگرفتن اهمیت طبقات میانی نیست. باید طبقات میانی فربه شوند زیرا در سال های اخیر، این طبقه لاغر شده است. ما ریزش معناداری به سمت زیر خط فقر داشته ایم، در حالی که تضعیف طبقات میانی می تواند تبعات امنیتی داشته باشد و استقلال و فرهنگ ما را مورد تهدید قرار دهد".

او در باره جناح بندی های کشور هم گفته است: "می خواهیم با همه نیروهای سیاسی در سطح جامعه همکاری داشته باشیم".

آقای موسوی گفته است: "مردم ما نه می خواهند دفاع مقدس را از یاد ببرند، نه حاضرند پشت به مقدسات خودشان بکنند و نه در زمینه هسته ای به کسی باج بدهند. اما در عین حال دوست ندارند در کشور آزادی بیان نباشد، روزنامه ها بسته شود و به جوانان و فرهنگ آنها احترام گذاشته نشود".

مطالب مرتبط