بررسی روزنامه های یکشنبه 16 فروردین تهران

تیترهای اول

بیشتر تیترهای اول روزنامه های صبح یکشنبه 16 فروردین به موضوع های مربوط به انتخابات اختصاص دارد.

روزنامه اعتماد با تیتر قالیباف از بهشت به پاستور نمی رود و آفتاب یزد با عنوان بزرگ آغاز رویگردانی آشکار اصولگرایان از احمدی نژاد، به انتخابات پرداخته اند. جام جم خبر داده است که با تحولات روزهای اخیر آرایش انتخاباتی شفاف تر شد.

روزنامه خبر محسن رضائی به نامزدی نزدیک می شود را به عنوان مهم ترین تیتر صفحه اول خود انتحاب کرده است و حیات نو از فعالیت گسترده سازمان های مردمی در حمایت از میرحسین موسوی خبر داده و مردم سالاری در تیتر اول خود از قول رییس ستاد انتخاباتی آخرین نخست وزیر نوشته است، ميرحسين توانایی تحول در رابطه ايران و آمريکا را دارد.

ایران روزنامه دولت و رسالت روزنامه حامی دولت نوشته یک روزنامه آمریکایی را در صدر گزارش های خبری خود منعکس کرده اند که اوباما به حق هسته اى ايران تن داد یا به تعبیر رسالت آمریکا در برابر اهداف هسته ای ایران تسلیم شد.

روزنامه جمهوری اسلامی روزنامه صبح از قول آیت الله خامنه ای در دیدار با هوگو چاوز نوشته دستيابي ايران به فناوری هسته اي يک اقدام موثر در تقويت جبهه گيريهاي جهانی است و کیهان از قول رسانه های بین المللی در تیتر اول خود نوشته پاسخ ایران به آمریکا دقیق و مقتدرانه بود.

گزیده مقالات

انتخابات

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته واکنش ها در داخل کشور به پیام نوروزی رییس جمهوری آمریکا دو گونه بود: نخست مـوضـع‌گـيـري اصلـی ‌تـرين تصميم‌گير سياست خارجي كه در آن، احـتـمال وجود انگيزه مثبت در اين پيام، به صورت كامل زير سوال نمي‌رفت و در عين حال بر اين نكته نيز تاكيد مي‌شد كه عملكرد آينده دولتمردان آمريكا بايستي با محتواي پيام نـوروزي آنـهـا منطبق باشد. اما افراد ديگري نيز در ايران به اظهار نظر در اين مورد پرداختند كه به نظر مي‌رسد موضع آنها از نوعي كليشه‌گرايي رنج مي‌برد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد، برخی از رسانه ها، بـيـش از هـر چـيـز به فكر پيگيری كليشه‌هاي سابق خويش هستند تا برخي مخاطبان داخلي خود را راضي نگه‌دارند. يكي از اين رسانه‌ها، روز گذشته به جاي آنكه از قتل 420 هموطن ايراني در تصادفات جاده‌اي 15 روز اخير ابراز تاسف كند، بر ذكر اجزاي حوادثي متمركز شده بود كه طي آنها در سه ماهه گذشته، 25 آمريكايي به قتل رسيده‌اند.

سرمقاله این روزنامه با این جمله به پایان می رسد راستي آيا تا زماني كه به جاي يافتن راه های بهينه ‌برای بهره‌گيري از نياز آمريكا به ايران به دنبال تبليغ پيرامون بي كفايتي رئيس جمهور 75 روزه آمريكا هستيم مي‌توانيم الگوي موفقی از سياست خارجي را به نمايش بگذاريم.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته حدود 6 ماه قبل از اين انتخابات يعني اوائل زمستان سال گذشته زمزمه هائي مبني بر اينكه نظر رهبري به شخص خاصي است توسط دو دسته شروع شد; يك دسته كساني كه درصدد بودند انتخابات رياست جمهوري را كم رونق كنند و دسته ديگر كساني بودند كه ميخواستند شخص معيني را مورد نظر رهبري معرفي كنند و با استفاده از اين ترفند براي شخص مورد نظر خود تبليغ نمايند.

به نوشته این سرمقاله نكته ديگر توصيه رهبر به رعايت انصاف در تبليغات انتخاباتي است یعنی که كساني كه براي انتخابات خود را نامزد مي كنند بدانند كه انتخابات يك وسيله است براي بالا بردن توان كشور براي آبرومند كردن ملت انتخابات فقط ابزاري براي قدرت طلبي نيست .

اصلاح الگوی مصرف

محمد حسين روانبخش در روزنامه مردم سالاری با اشاره به این که سال جاری از سوی رهبر جمهوری اسلامی سال اصلاح الگوی مصرف خوانده شده نوشته سال گذشته به عنوان سال "نوآوري و شکوفايی" نامگذاری شده بود و از نوروز تا پايان سال، همه نهادها و ادارات از صدر تا ذيل بر اهميت و لزوم نوآوري و شکوفايي تاکيد کردند و ستادها و تشکيلات مختلف در اين باره شکل گرفت. اکنون پس از پايان اين سال لا زم است گزارشي از مجموعه اقدامات و عملکردها تهيه شود و مشخص گردد که نتيجه يک سال تلا ش براي نوآوري و شکوفايی چه بوده است.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری در ابتداي امسال هم اتفاقا مي توان نمونه اي از اين گونه اقدامات آورد. روزنامه اي که طي سال گذشته با اما و اگرهايی آغاز به کار کرد و متاسفانه علي رغم هزينه هاي بالا ي راه اندازي و انتشار به نتيجه موثري منجر نشد، در ابتداي سال جاري تعطيل شد و شنيده شده نهادي که دست به چنين سرمايه گذاري بي نتيجه زده بود، تعطيلي آن را به استقبال از"اصلا ح الگوي مصرف" مربوط کرده است! واقعيت اين است که چنين رفتاري نه تنها باعث تغيير و اصلا ح الگوي مصرف نمي شود بلکه اساسا فلسفه چنين نامگذاری را لوث مي کند.

کیهان در سرمقاله خود نوشته است راه چاره چیست؟ سالهاست که درباره مصرف بی رویه منابع کشور خصوصا انرژی بحث می شود، اما هیچ گاه- جدای از سهمیه بندی بنزین و یکی دو طرح ناتمام که اجرا شد و طرح هدفمند کردن یارانه ها که با مصوبه اخیر مجلس تاحدودی مسکوت ماند- مکانیسم روشنی برای حل این مشکل ارائه نشده و بلکه در مقابل، فرهنگ مصرف زدگی و تجمل گرایی به طرق مختلف ترویج شده است.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان صداوسیما که فراگیرترین دستگاه فرهنگ ساز کشور می باشد خود به عنوان یکی از بزرگترین عوامل مروج فرهنگ مصرف گرایی به شمار می آید. نوع پیام هایی که در برنامه ها و سریالهای پخش شده القا می شود و نحوه پرداخت داستانها و سوژه ها به گونه ای است که بیننده را لاجرم بسوی تجمل گرایی و مصرف بیشتر سوق می دهد. در تبلیغات تلویزیونی هم بیش از آنکه به معرفی کالا توجه شود مردم را به مصرف بیشتر تشویق می کنند!

در ادامه این مقاله آمده نکته مهمی که نباید از آن غفلت کرد آن است که چون صحبت از اصلاح الگوی «مصرف» است نباید همه جوانب این امر را متوجه «مصرف کننده» کرد. اصلاح این الگو فقط به آنان خلاصه نمی شود بلکه در ساختار دولتی و "تولید کالا" نیز بایستی الگوی موجود تغییر کلی و اساسی نماید. در سطح تولید کالا که مصنوعات تا مرحله توزیع در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد نیز بایستی تولیدکنندگان- در بخش دولتی و خصوصی- فن آوری تولید را مطابق با استانداردهای جهانی و ملی نمایند.

شکست فوتبال

اعتماد در مقاله ای با عنوان با علی دائی چه کرده ایم نوشته اگر تيم فوتبال ايران تيم سعودي را زده بود و بعد سه بازي بعد را مي برد و به جام راه مي يافت، مگر نه اينکه علي دايي اجازه مي يافت که برنامه تلويزيوني را تعطيل کند و در گوش خبرنگاران هم بزند چرا که امکان داده بود فلان روزنامه بنويسد از برکت حضور فلان مقام سياسي بود که تيم ايران افتخار آفريد. مگر بار پيش که مقامي به ديدار تيم رفت ننوشتند که وي راه گل نخوردن به گلر تيم ملی آموخت. مگر ننوشتند رئيس فوت و فن ها گفت که مربی تيم ملی حيرت کرد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده در جوامعي که دولت همه جا و در همه کار نيست، خطري هنرپيشه علاقه مند به سياست را تهديد نمي کند، اگر نامزد مطلوبش برد يا باخت زندگي او دگرگون نمي شود. اما در ايران ما دايي فقط اين خطا کرد که فريب لبخنده و مجامله سياست و قدرت را از سر غرور خورد و دومين خطايش اين بود که گمان کرد تکيه کردن بر قدرت کافي است و خطاپوش مي آيد، حالا نيز به همين خطا بايد سکوت کند و هيچ نگويد.