اوباما: ایران از میان سلاح و آینده بهتر، یکی را انتخاب کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا در اولین بازدید خود از یک کشور مسلمان به ایران گفت که از میان دو گزینه دستیابی به سلاح هسته ای و ساخت آینده ای بهتر برای مردمش، یکی را انتخاب کند.

آقای اوباما که در پارلمان ترکیه سخن می گفت، با اشاره به پیام نوروزی خود به مردم ایران گفت: "من به مردم و رهبران جمهوری اسلامی گفته ام که آمریکا خواهان ارتباط با ایران بر پایه منافع و احترام متقابل است."

رئیس جمهوری افزود: "اینک رهبران ایران باید از میان تلاش برای ساخت سلاح و یا ساخت آینده بهتری برای مردم این کشور یکی را انتخاب کنند."

آقای اوباما گفت "صلح در منطقه زمانی به دست می آید که ایران از بلندپروازی های هسته ای خود چشم پوشی کند. "

دولت آمریکا در حال بازنگری سیاست های خود در قبال ایران است. آقای اوباما در پیام نوروزی خود خواهان آن شده بود که تنش میان دو کشور پایان بگیرد و روابط دو طرف بهبود یابد.

ایران نیز خواهان آن شده که آمریکا، برای بهبود روابط، اقدام علنی انجام دهد و تنها به حرف بسنده نکند.

صلح خاورمیانه

رئیس جمهوری آمریکا از ترکیه خواسته تا به آمریکا در جریان تلاش هایش برای روند صلح خاورمیانه کمک کند. آقای اوباما گفته "راه در پیش رو، دشوار خواهد بود."

باراک اوباما در پارلمان ترکیه گفت که بر این باور است که آمریکا و ترکیه می توانند به اسرائیل و فلسطینی ها برای رسیدن به این هدف کمک کنند.

او افزود ایالات متحده و ترکیه از مذاکرات میان اسرائیل و سوریه پشتیبانی می کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود از کنفرانس صلح آناپولیس که در سال 2007 توسط دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق برگزار شد و از طرح صلح نقشه راه حمایت کرد.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه جدید اسرائیل چند روز پیش این کنفرانس و توافقات صورت گرفته در آن را رد کرده بود.

شکاف غرب و جهان اسلام

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از ترکیه خواسته تا به این کشور برای پر کردن شکاف میان جهان غرب و جهان اسلام کمک کند.

او گفت آمریکا درحال نبرد با اسلام نبوده و هرگز هم نخواهد بود. به گفته باراک اوباما، آمریکا خواهان تعامل گسترده با کشورهای مسلمان است.

آقای اوباما گفت: "ما به دقت گوش خواهیم داد و شکاف سوء تفاهم را پر خواهیم کرد. ما حتی هنگامی که توافقی میان ما حاصل نمی شود، ما با احترام رفتار می کنیم."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که طی ماه های آینده برنامه های مشخصی در زمینه آموزشی و بهداشتی برای تقویت رفاه کشورهای مسلمان ارائه خواهد داد.

ترکیه و ارمنستان

رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا و در طی یک نشست مطبوعاتی در مورد روابط ترکیه و ارمنستان و موضوع کشتار ارامنه نیز سخن گفت.

باراک اوباما، در ایام تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، کشتار ارامنه در واپسین سال های امپراتوری عثمانی را به عنوان "قتل عام" به رسمیت خواهد شناخت.

آقای اوباما در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سئوالی در باره این موضوع گفت که او قبلا نظر خود را در باره این مسایل بیان داشته و نظرش تفاوت نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا مذاکرات میان ارمنستان و ترکیه بر سر موضوعات مختلف را بسیار مهم تر از نظر خود دانست.

او وعده داد که آمریکا برای حل اختلافات میان این دو کشور تلاش خواهد کرد.

دیدار از مقبره آتاتورک و نشست اتئلاف تمدن ها

آقای اوباما در آنکارا از مقبره مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه جدید دیدار و با اهدای گل ادای احترام کرده است.

او قرار است در نشست اتئلاف تمدن ها که توسط سازمان ملل در استانبول برگزار می شود، حضور یابد. سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران هم در این نشست شرکت کرده است.

باراک اوباما که پیش از ورود به ترکیه در نشست سران اتحادیه اروپا از عضویت ترکیه در این اتحادیه حمایت کرده بود در این کشور نیز محکم تر از این عضویت پشتیبانی کرده است. فرانسه و آلمان با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مخالف هستند و این مخالفت خود را علنی بیان کرده اند.

مطالب مرتبط