بررسی روزنامه های صبح دوشنبه 17 فروردین

تیترهای اول

موضوع های سیاسی و اقتصادی خارجی مهم ترین تیتر روزنامه های صبح دوشنبه 17 فروردین است. روزنامه آفتاب یزد با عنوان ايران؛ بهانه جديد اوباما براي دفاع از سپر دفاع موشكي به سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس سران ناتو اشاره کرده است. دنیای اقتصاد از تعامل بازرگانی ایران و آمریکا خبر داده است و همین خبر به نقل از رئیس اتاق بازرگانی تیتر اول روزنامه مردم سالاری است که نوشته شورای بازرگانی ایران و آمریکا تشکیل می شود .

روزنامه جمهوری اسلامی مصوبه مجلس را در تیتر اول خود آورده است که از دولت خواسته در روابط خود با هواداران منافقین تجدید نظر کند عنوان اصلی کیهان از قول هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، این است من خود را شاگرد رهبر انقلاب ایران می دانم.

از میان گزارش های انتخاباتی روزنامه جام جم سخن رییس سازمان صدا و سیما را تیتر اول خود قرار داده که از فرصت مساوی برای نامزدهای انتخابات سخن گفته روزنامه رسالت همین خبر را باتیتر نامزدها نگران نباشند در صدر اخبار خود منعکس کرده است.

روزنامه خبر در عنوان اول خود 70 میلیارد دلار تفاوت ذخایر ارزی را قرار داده و حیات نو از ادامه روند صعودی رشد نقدینگی نوشته، روزنامه اقتصادی سرمایه از قول رییس بانک مرکزی از تعیین سود بانکی بر مبنای تورم خبر داده و روزنامه ایران روزنامه دولت در تیتر اول خود نوشته سال جدید مجلس به لایحه یارانه ها می پردازد.

گزیده مقالات

سیاست خارجی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به مناسبت سخنان جدید باراک اوباما به وی تاخته و با نقل گفته های وی نوشته اين جملات سرتاسر واهی آكنده از اتهام و مالامال از تهديد را كسي به زبان آورده كه با شعار "تغيير" به ميدان آمده و تظاهر مي كند كه ميخواهد با جمهوری اسلامي ايران با زبان ديپلماسي سخن بگويد و توصيه مي كند دو كشور گذشته ها را فراموش كنند.

به نوشته سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی، اين برخورد رئيس جمهوری جديد آمريكا نشان مي دهد يا تصميم دارد به سياست خصمانه اسلاف خود در برخورد با جمهوري اسلامي ايران ادامه دهد و يا اگر برنامه ديگري دارد نميداند چگونه بايد با ملت و مسئولان ايراني سخن بگويد. اگر احتمال دوم درست باشد به نظر مي رسد آقاي اوباما به مشاوراني عاقل و سالم نياز دارد .

رسالت سرمقاله خود را به بررسی رابطه كره شمالي و آمریکا اختصاص داده و نوشته پیونگ یانگ با زيركي قصد دارد از آمريكايي كه امروز در موضع ضعف قرار دارد امتيازات اقتصادي و سياسي بگيرد. در واقع پيونگ يانگ آمريكا را وارد يك بازي دو سر باخت كرده است. بازي كه در صورت پافشاری ايالات متحده بر مواضع گذشته با توجه به عدم همراهی روسيه و چين چيزي جز بدنامي براي رئيس جمهور به اصطلاح صلح طلب آمريكا ندارد و در صورت امتياز دادن موضع كره شمالي را در ژئوپلتيك منطقه تقويت مي كند.

به نظر سرمقاله رسالت مهمترين خواسته پيونگ يانگ از واشنگتن كمكهاي مالي و سوخت و غذا است. در واقع كره شمالي مي خواهد بدون آنكه امتياز بدهد حداكثر امتيازهاي ممكن را از آمريكا بگيرد.‌استيصال آمريكا اين توان را به پيونگ يانگ مي دهد كه ضمن ائتلاف با هم پيمان سنتي خود يعني چين بسياري از مشكلات اقتصادي خود را حل كند و با فروش تسليحات پيشرفته نظامي به كشورهاي همسايه منبع خوبي براي ارزآوري دست و پا نمايد.‌

انتخابات

حسین انتظامی در سرمقاله روزنامه خبر با عنوان طعنه آمیز زوج و فرد نوشته اصلاح طلبان تقریبا تکلیفشان برای انتخابات روشن شد اما اصولگرایان هنوز گرفتارند و این طبیعی است چون آن ها دولت را در دست دارند و در حال دفاعند و حریف در حال حمله برای گرفتن قدرت از این ها.

به نوشته مدیر روزنامه خبر در سال های زوج که دومین دور انتخاباتی ریاست جمهوران شاغل است معمولا انتخابات کم شور و با نتایج معلوم بوده و به گرمای انتخابات فرد نبوده است مثل دوره دوم انتخاب آیت الله خامنه ای هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی اما به نظر می رسد این دور تفاوت هائی دارد.

به نوشته این ناظر سیاسی، عملکردهای چالش برانگیز دولت احمدی نژاد باعث شده که رقیب در همین سال زوج تلاش کند اما در کشورهائی که انتخابات حزبی است و حزب قوی است وقتی دولتی در دومین انتخاباتی محبوبیتش را از دست می دهد حزب خود دیگری را انتخاب می کند که در ایران به دلیل ساختمند نبودن مبادلات قدرت وقوع چنین امری دور از انتظارست.

عباس محمد نژاد در یادداشتی در جام جم نوشته انتخاب موسوی توسط جبهه مشارکت برای این است که آنها همچنين سعي خواهند كرد گزينه موسوي را به عنوان كف خواسته‌هاي خود حفظ و او را با گفتمان خود همراه كنند، اما اين ميرحسين است كه بايد هر چه زودتر تكليف خود را با اين گروه‌ها روشن كند.

نویسنده جام جم تاکید کرده اينكه چرا كروبي هيچگاه حاضر نيست با اين دو گروه تندرو هم جهت شود به خاطر مسائل و مشكلاتي است كه او سال‌ها با آن درگير بوده و اين مشكلات را ناشي از حركت‌هاي افراطي عناصر اين دو جريان مي‌داند.

تعیین نرخ سود بانکی

به نوشته سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه دولت نهم با وجود اصرار اولیه خود برای کاهش نرخ ها و عدم موفقیت در این حوزه، عملاً در سال 1387 نرخ های خود را انعطاف پذیر کرد و به نظر می رسد سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی با هدف انعکاس جمع بندی دولت برای آزادسازی نرخ هاست، بدون آنکه در عمل و در تبلیغات از این آزادسازی نرخ ها صحبت کنند.

آقای عبده تبریزی در این مقاله نوشته این که دولت از موضع قبلی خود برای کنترل دستوری نرخ های سود بانکی عدول کرد تحولی مثبت است. این تحول به ویژه در شرایطی که دولت نهم خود را به اصلاح قیمت حامل های انرژی متعهد ساخته است، اهمیت ویژه ای دارد. روشن است که نمی توان با کنترل نرخ های بهره و نرخ ارز، به آزادسازی قیمت حامل های انرژی روی آورد. این سه متغیر در بسته واحدی باید موضوع طرح تحول اقتصادی قرار گیرد و آزادسازی قیمت حامل های انرژی باید همراه با آزادسازی نرخ بهره و ارز باشد تا طرح تحول موفق شود. آفتاب یزد در سرمقاله خود سیاست ورزی و ریاست را در ایران آسان دیده و نوشته آسان است زيرا می ‌توان با "چپ ترين" شعارهاي معيشتي، "راست ترين" تصميمات اقتصادي را گرفت. مي‌توان با شعار ساده‌زيستي، ثروتمندترين مديران را به خدمت گرفت، مـي‌تـوان شعاري داد يا در بـرابر انتساب يـك شـعار به خود ماهها سكوت كـرد و عندالاقتضاء آن را تكذيب نمود، مي‌توان همه جنبه هاي مثبت از پروژه‌هاي طولاني مدت را به خود منتسب كرد و مسئوليت تمام ابعاد منفي همان پروژه‌ها را متوجه رقبا دانست، مي‌توان در تريبون‌هاي يك طرفه، حملات و اتهامات شديد و گاه غيرمنصفانه را متوجه "رقباي زمين خورده" كرد و آنگاه كه در رسانه‌هاي محدود به همين اتهامات پاسخ داده مي‌شود فرياد برآورد كه "مظلوم واقع شده ايم".

سردبیر آفتاب یزد به عنوان مثال رفتار دولت را بانرخ بهره مطرح کرده که یک رقمی کردن آن از - اسفند 85- تا چند ماه پيش، يكي از محوري‌ترين شعارهاي تبليغاتي این دولت بود در همين مدت، بسياري از كارشناسان اقتصادي اعم ازاصلاح طلب و اصولگرا از تناسب ميان نرخ سود بانكي با نرخ واقعي تورم گفتند که حاصلي جز افزايش رانت و فساد ندارد اما حلقه مشاوران و ياران نزديك رئيس‌جمهور، بركاهش نرخ سود بانكي پافشاري داشتند. تا حال که موضوع به بهره 28 در صدی رسیده و کسی هم به مردم نگفت که چطور از آن جا به این جا آمدیم.

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته کاهش نرخ تورم فعلی و رسيدن آن به 15 درصد آن هم ظرف 6 ماه موضوعی نيست که بتوان آن را کاملا امکان پذير دانست چرا که کاهش نرخ تورم معلول شاخص هاي متعددي است که در خوشبينانه ترين حالت هم نمي توان به رسيدن آن به این رقم در این مدت اميدوار بود.

به نوشته آقای شکوهی در این مقاله برفرض که اين وعده عملی باشد باز هم موفقيتي براي دولت نهم محسوب نمي شود، چرا که این دولت زماني آغاز به کار کرد که نرخ تورم کمتر از 15 درصد بود و وعده داد که نرخ تورم تک رقمي شود. اما نه تنها نرخ تورم که در دوران رياست جمهوري محمد خاتمي روندي نزولي را در پيش گرفته بود، کاهش نيافت، بلکه سوار بر پله هاي ترقي، سير صعودي کم سابقه اي پيدا کرد. بنابراين اگر دولت نهم، نرخ تورم را تا مرداد ماه- نه شهريور- به 15 درصد برساند، تازه به خانه اول بازگشته است.

اصلاح الگوی مصرف

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته اگر سیاست‌گذاران دولت براستی خود را یکی از مخاطبان پیام "اصلاح الگوی مصرف" می‌دانند به جای آنکه در صدد باشند که با تبلیغ و دستور که خود برای اقتصاد هزینه‌زا است، این کار را انجام دهند، باید نظر کنند که دولت در اقتصاد ایران خود بزرگ‌ترین مصرف‌کننده است و کاهش مصرف وی که با سیاست اصلاح الگوی مصرف همخوانی دارد، یکی از آن توصیه‌هایی بوده است که اقتصاددانان بارها و بارها مطرح کرده و عملی نشده است.

به نوشته پویا جبل عاملی در این مقاله کاهش مصرف دولت به معنای کاهش مداخله در اقتصاد است و متاسفانه دولت‌ها در این جهت نتوانسته‌اند قدمي‌‌‌بردارند و هزینه‌های جاری دولت هر سال از سال قبل بیشتر بوده است. باشد که این‌بار دولت، نه با تاسی به اقتصاددانان، بلکه با پیروی از الگوی امسال، قدمي‌‌‌به سوی یک اقتصاد آزاد بردارد.

غلامرضا تاج گردون در سرمایه نوشته واقعیت جامعه ایران نشان دهنده الگوپذیری جامعه از دولت است. این الگوپذیری ناشی از غالب بودن اقتصاد دولتی در جامعه است. مردم به دلیل وابستگی شدید رزق و درآمدشان به رفتارهای دولت، همچون دولت، رفتاری نفتی به خود گرفته و این رفتار را در جامعه نهادینه می کنند.

به نظر معاون سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی راه برون رفت از چنین چرخه نامناسبی آغاز حرکت از جانب دولت و تجدیدنظر در رفتار مصرفی خود است. مهم نیست که بگوییم دولت کدام قسمت از هزینه های جاری خود را کاهش دهد، مهم این است که دولت تشخیص دهد پول و منابع کشور چقدر ارزش دارد و چگونه باید خدمت یا کالا را ارزش گذاری کرد.