احمدی نژاد: منتظر تغییر در آمریکا هستیم

احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید ایران منتظر تغییر در سیاست های آمریکاست

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران می گوید کشورش از تغییر در سیاست های آمریکا استقبال می کند.

آقای احمدی نژاد که در آستانه، پایتخت قزاقستان به سوال های خبرنگاران پاسخ می داد، از استقبال ایران از ایجاد "تغییر اساسی و واقعی" در سیاست های آمریکا خبر داد.

سخنان محمود احمدی نژاد پس از آن بیان شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در مجلس ترکیه خواستار برقراری روابط میان واشنگتن و تهران بر اساس احترام متقابل شد.

آقای اوباما در سخنانش گفت: ""من به مردم و رهبران جمهوری اسلامی گفته ام که آمریکا خواهان ارتباط با ایران بر پایه منافع و احترام متقابل است."

آقای اوباما همچنین با اشاره به برنامه اتمی ایران به رهبران این کشور گفت میان سلاح اتمی و آینده بهتر یکی را انتخاب کنند.

آقای احمدی نژاد با اشاره با سیاست های دولت جورج بوش در منطقه و شکست خورده دانستن آن، ابراز امیدواری کرد باراک اوباما سیاست های متفاوتی را به اجرا بگذارد.

محمود احمدی نژاد گفت: " امیدواریم رئیس جمهور جدید آمریکا بتواند تغییرات اساسی ایجاد کند، وی گفته است که می خواهد سیاست های جدید خود را به ویژه در خصوص منطقه ما اعلام کند و ما امیدواریم شاهد این تغییرات اساسی باشیم" .

او در ادامه گفت: " ما قبلا اعلام کرده ایم که منتظر اقدام عملی و تغییرات واقعی از سوی آمریکا هستیم، فعلا سخنرانی ها، سخنان خوبی است اما باید دید که در عمل چه می کنند، اگر تغییرات اساسی اتفاق بیافتد ما به طور حتم استقبال می کنیم."

آقای احمدی نژاد همچنین با اشاره به نامه تبریک خود به باراک اوباما گفت امیدوار است او برای انجام تغییرات مصمم باشد.

آقای اوباما هیچ گاه به نامه تبریک آقای احمدی نژاد پاسخ نداد ولی در اقدامی غیرمنتظره در پیامی به مناسبت نوروز، رهبران ایران را به طور مستقیم مورد خطاب قرار داد و خواستار ارتباط دو کشور شد.

ایران و آمریکا ۲۸ سال است فاقد روابط سیاسی هستند. با پیروزی باراک اوباما و اشاره او به دراز بودن دست آمریکا به سوی ایران، امیدها برای گفتگوی مستقیم دو کشور افزایش یافته است.

مطالب مرتبط